ZalogujRejestracjaSzukaj U�ytkownicy MedaleZaloguj si�, by sprawdzi� wiadomo�ciGrupyStatystyki

Na forum.stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij


Poprzedni temat «» Następny temat
Dożywotność urzędów
Autor Wiadomość
GeeWhiz 
Wolny chłop


Wiek: 31
Posty: 73
Skąd: Toruń
Medale: Brak

  Wysłany: 19 Styczeń 13, 20:27   Dożywotność urzędów

Witajcie, wiem, że może lepiej by to wyglądało gdybym umieścił ten temat, gdzieś w "hobby", ale tu nie chodzi o dyskusję, tylko o ważną sprawę do wyjaśnienia. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak wyglądała w Polsce nominacja na urzędy począwszy od pierwszych Piastów a skończywszy na Rzeczpospolitej Szlacheckiej.

Konkretyzując - mon.patrymonialna, stanowa i rzeczpospolita szlachecka urzędy wraz z podziałem na centralne i lokalne i rozgraniczeniem na królewskie i ziemskie; kto dokonywał nominacji? na jak długo?

Z góry dzięki i pozdrawiam!
 
 
Siwy 
Moderator


Wiek: 27
Posty: 1480
Skąd: Nowogród Bobrzański
Medale: 1 (Więcej...)
Srebrny szachista (Ilość: 1)

Wysłany: 19 Styczeń 13, 21:23   

Tez wybrałeś sobie forum ;) . Pomijam kwestie, że na tak rozbudowane "pytanie" nikt nie udzieli Ci odpowiedzi, bo jest ona zbyt obszerna. Poczytaj o tym po prostu. W Rzeczypospolitej szlacheckiej na (dożywotni) urząd hetmański nominował sejm, choć duży wpływ miał na to król. Na inne typu starosta, wojewoda etc. myślę, że nominował król. Podejrzewam, że za pierwszych piastów na wszystkie stanowiska mianował król.

Do czego Ci to potrzebne?
 
 
GeeWhiz 
Wolny chłop


Wiek: 31
Posty: 73
Skąd: Toruń
Medale: Brak

Wysłany: 19 Styczeń 13, 21:28   

Prawo :)
 
 
Lutel 
Wojownik


Posty: 724
Medale: Brak

Wysłany: 19 Styczeń 13, 22:20   

Podejrzewam, że Crux znałby odpowiedź. 2169617 - to jego gg, nie wiem, czy często jest dostępny, bo ostatnio rzadko sprawdzam Gadu. Jeśli zna odpowiedź, to zapewne Ci pomoże :) .
 
 
GeeWhiz 
Wolny chłop


Wiek: 31
Posty: 73
Skąd: Toruń
Medale: Brak

Wysłany: 31 Styczeń 13, 09:57   

KK dzięki za pomoc wszystkim, już znalazłem to czego szukałem na ten temat, chociaż trzeba było przewertować kilka książek, ale cóż - takie już życie studenta.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template DarkMW created by razz