ZalogujRejestracjaSzukaj U�ytkownicy MedaleZaloguj si�, by sprawdzi� wiadomo�ciGrupyStatystyki

Na forum.stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij


Poprzedni temat «» Następny temat
[mapa] Podstawy tworzenia map
Autor Wiadomość
Kokoju 
Piechur


Gra w: różne takie...
Wiek: 27
Posty: 505
Skąd: I tak nie trafisz...
Medale: Brak

Wysłany: 26 Październik 09, 19:23   [mapa] Podstawy tworzenia map

Dla wielu może okazać się to mało przydatne, jednakże nadal są osoby, które takich rzeczy nie wiedzą. Ten temat ma na celu rozwiać wszelkie podstawowe pytania, by zapobiec powstawaniu w przyszłości tematów typu "Jak dodać przeciwnika do gry?", "Jak wgrywać kampanie na forum?", "Jak zmienić kolory jednostek?".

Zmiana kolorów jednostek

Program do tego, HEdit (W skrócie Hex) jest już używany przez wielu. Ci, którzy nie mogą go ściągnąć, znajdą go tu. Używanie go jest proste.
Po zainstalwaniu programu należy otworzyć mapy za pomocą Hexa. Powinno się pojawić nam sporo cyfr. Trzeba kliknąć na lornetkę, a następnie wpisać w linijce "Hex:":

00 00 00 01 00 00 00 03 00 00 00 04 00 00 00 02 00 00 00 06

Jeśli wszystko zrobiliśmy dobrze, wyświetli nam się najbliższe - i jedyne - miejsce, gdzie owy ciąg się znajduje. Cyfry te oznaczają kolor, a konkretniej:

01 - Kolor niebieski
02 - Kolor czerwony
03 - Kolor pomarańczowy
04 - Kolor żółty
05 - Kolor fioletowy (Uwaga, tu wyjątek w ciągu kolorów, nie należy się zmylić, że 05 oznacza czerń)
06 - Kolor czarny
07 - Kolor seledynowy
08 - Kolor zielony

W obu wersjach gier funkcjonują te same kolory, różnica w tym, że naszym kolorem w Twierdzy jest niebieski, a w Twierdzy Krzyżowiec czerwony, więc należy pamiętać, że zmieniając przykładowo 01 na 05 w Krzyżowcu nie zmienimy naszego koloru. Jednak uwaga: Z niewiadomych powodów 01 w krzyżowcu oznacza także kolor wojsk czerwonego na minimapie, więc np. zmieniając jego kolor na żółty, na minimapie będzie to dalej kolor czerwony. Wyjątkiem są dwa standardoe kolory 01 i 02, które są tej zasadzie całkowicie odwrotne (01 - na minimapie kolor jest czerwony. 02 - niebieski) Co ciekawe, wpisując 09 w Krzyżowcu otrzymujemy ciekawy efekt opisany tu.

Miłej zabawy.

Dodawanie przeciwników z "Krucjaty" do "Inwazji" (Stronghold Crusader)

Jest to prosty trick, aczkolwiek nieco czasochłonny. Primo tworzymy mapę do INWAZJI która będzie służyć w naszej kampanii. Czemu Inwazja, a nie mapa do Krucjaty? Powiem później. Potem w menu tworzenia mapy klikamy jednocześnie alt + przecinek. Tu ustawiamy wielkość i rodzaj mapy, ale nas interesuje typko to drugie. Zmieniamy Inwazję na Krucjatę, zapisujemy, i włączamy naszą mapkę z tymi przeciwnikami, z jakimi chcemy wziąść udział. I tu dodam, iż możemy ustawić nawet sojusz. Czekamy chwilkę, i zapisujemy grę. Wyłączamy Cruska, i wchodzimy do katalogu z zapisami (Dla niewtajemniczonych: Katalor "Saves"). Bierzemy nasz zapis, i wklejamy go do katalogu z mapami ("Maps"). Teraz usuwamy nasz dawny plik z mapą, zaś przy naszym zapisie wklejonym do map zamieniamy trzy ostatnie litery pliku z Sav na Map. Odpalamy grę, i cieszymy się mapką. Teraz uwaga: jeśli dalej chcemy edytować tą mapę, to należy pamiętać, iż jeśli będziemy edytować ją, i klikniemy by stawiać budynki jakimś graczem komputerowym, mapka wyłącza się, chyba, że chociaż jeden gracz komputerowy walczy z pozostałymi (Np. są trzy strony konfliktu, czy jeden lub więcej botó jest po naszej stronie). Teraz pytanie: Czemu najpierw Inwazja, potem Krucjata? Jeśli najpierw zrobimy Krucjatę, to za pomocą altu i przecinka zmienimy jej rodzaj na... oblężenie. A jakobyże nie ma takiego rodzaju map w Crusku, mapa bdzie niegrywalna. Aha, i jeszcze coś: pamiętaj, żeby po zrobieniu tego, co napisałem powyżej, zmienić znów rodzaj mapy z Krucjaty na Inwazję.

Zabawa altem i przecinkiem.
Kombinacja Alt+przecinek jest już bardzo powszechnie stosowana. Zamianka rodzaju mapy czy wielkości daje dużo, pozwoli urozmaicić mapy itp.
Pierwsze co to dodawanie przeciwników do map. Nie będę tego opisywał; znajdziecie to w tym temacie gdzieś u góry.
Drugi to umieszczanie drogowskazów w mapach do krucjaty (dodatkowe urozmaicenie tworzone zmianą Inwazji na Krucjatę), lub też umieszanie innych kolorów (seledynowy, fioletowy, zielony) do Inwazji bez użycia HEdita (Zmiana Krucjaty na Inwazję).
Trzeci to zmiana wielkości map, najlepiej polecana gdy robimy np. drugą mapkę w tym samym miejscu.

Teraz jeszcze bardziej podstawowa informacja:

-Aby móc dać innym mapę do ściągania, umieść ją w jakimś programie do uploadu (Najlepiej www.rapidshare.com lub www.speedyshare.com, gdyż są to popularne serwisy ), a następnie prześlij link na forum.

Porady do robienia misji w SHC:

-Używaj wielu tricków, gdyż większość z nich urozmaica grę. Takowe znajdziesz głównie w tym dziale, możesz też posłużyć się trickami spisanymi przez Lorda Smerfa tutaj: http://strongholdnet.gry-...ewforum.php?f=5
-Ostatnimi czasy (Czyt. odkąd zacząłem tego używać w mojej kampanii "Piaski Czasu") modne się robi umieszczanie w fabule kampanii postacie z Krucjaty, i dzieje się to w niemal każdej kampanii do SHC. Warto więc to spróbować.
-Warto także zrobić tak, że zaczynamy mapę zamkiem, jakbyśmy już nim wcześniej zaczęli grę, tzn. chłopi nie zaczynają pracy z rozpoczęciem misji, ale wtedy, jakbyśmy rozpoczęli tą misję wcześniej, tzn. na samym starcie chłopi już są w kamieniołomach, woły już obracają z kamieniami, a plon zamiast zaczynać dojrzewać już zaczyna być ścinany. Aby tak zrobić, poczekaj chwilę po rozpoczęciu danej mapy. Potem zapisz, wyłącz grę, zapis wklej do katalogu map, zmień rozszerzenie z "Sav" na "Map", i ciesz się grą.

Porady do Krajobrazu:

1. Oazy zwykle lub warstwowo, tzn. najpierw daj najgęstszą z traw. Później daj tą nieco bardziej jałową, następnie zakończ to samym piaskiem z "krzewami". Dzięki temu powstaje wrażenie, że środek oazy jest bardzo bujny, jednak z czasem im dalej środka, tym jest bardziej jałowo. Nie będą przeszkadzać jeszcze dwa elementy:
-Krzaki, zwłaszcza dodane z drugim elementem mogą dodatkowo podkreślać bujność oazy.
-Palmy, przy oazach najlepiej daktylowe. Nie należy jednak przesadzać - warto zrobić 4-8 sztuk (w zależności od oazy). Często początkujący MapMakerzy popełniają błąd, robiąc kilkadziesiąt palm równiutko obok siebie oraz tworzących kształt koła. To wygląda nienaturalnie, gdyż nawet gęsty lat nie jest tak symetryczny i kształtny.
Inna sprawa ma się w przypadku robienia większych lasów. No... wiele rzeczy się nie zmienia. Dalej robi się "Warstwowanie", jednak od czasu warto dodać nieco bardziej jałową trawę. Kształt też oczywiście może być inny, tak samo jak kształty warstw. W przypadku oaz powinno być tak: zniekształcona litera "O" (Lub jakiś inny ksztat oczywiście), później kontur mniej bujnej, ale nadal gęstej trawy, a później kontur tego konturu - piasek i drobne krzewy. W przypadku lasów w niektórych miejscach może być np. dużo gęstej trawy (Powiedzmy tak - najbardziej zielona to bujna trawa. Mniej zielona to gęsta trawa, najmniej zielona to jałowa trawa) a mało jałowej. Również rodzaje drzew są inne - powinny pojawić się wszystkie oprócz drzew oliwnych. Oczywiście dodajemy krzaczki oraz robimy oazę. Należy pamiętać, że jeśli robimy tą "gotową" (Oaza jako obiekt w dziale z wodą), to warto zrobić naokoło niej trochę piachu i jałowej trawy. W przypadku robienia nie obiektu acz wody "z rzek" warto dodać trochę skałek i brodu. W przypadku robienia traw naokoło bagien, warto pokusić się o dużo tych bujnych i gęstych traw, a mało jałowych.

2. Nie rób nic kwadratowego ani prostokątnego(No, za wyjątkiem zamków). Taki prostokątny/kwadratowy obszar rud żelaza, kamieni, oazy (Nie daj boże jednowarstwowej) cxy czegokolwiek innego poważnie rani krajobraz, wpływa źle na minimapkę oraz pogarsza ocenę krytyków. Bardzo. Dlatego też rób "fale" kamieni czy rud żelaza. W przypadku jednego i drugiego warto dodać trochę skał i kamieni. I voila, powstaje dobry efekt.

3. "Nie tylko piach i kamienie". Warto urozmaicać krajobraz, ale z umiarem. Gdy widzisz bardzo dużo pustego pola, dodaj:
-Trochę kaktusów
-Drzewka oliwne (Pamiętaj o zachowaniu umiaru i odstępów między drzewami)
-Małą oazkę
-Ruiny miasta
-Piachu z wieloma kamieniami (Ten "drugi rodzaj" piachu)
-Wydmy
Jak widzisz, wybór jest duży. Należy jednak, jak napisałem, zachować umiar. To pustynia, więc wiele pól to po prostu piach, kamienie i wydmy. Wpi....anie na siłę licznych drobiazgów sprawia, że mapa staje się sztuczna. Z drugiej strony, duża pustka też nie jest najlepsza. Jak widzisz, ciężko z tym jest. Ale nie ma co się martwić, po 5-10 mapach (dobrych) sam będziesz wiedział, co tu może się przydać.

3. Kreatywność, wiedza i inwencja - trzy ważne cechy dobrego MapMakera. Inwencji użyj, by zrobić dobry krajobraz - wyobraź sobie, jak by wyglądało w prawdziwym życiu to, co zrobiłeś. Jeśli realistycznie - to dobrze. Jeśli jakoś "nierealnie", to lepiej to porawić. Warto też nabyć wiedzę o terenie, który robisz, aczkolwiek to się tyczy głównie robieniu kampanii czy misji historycznych, albowiem misje dla wielu graczy to zwykle wymyślony teren. Ważne jednak być nie zrobił jakiegoś głupiego błędu, np. nie zrobił Wrocławia (przykład) nad morzem, czy Gdańska w górach. Warto odwzorować jakieś miasto w miarę możliwości, z drugiej strony trzeba wziąć pod uwagę fakt, że miasta przez lata się zmieniają, i np. Damaszek nie jest dziś taki sam, jaki był 800 lat temu. Kreatywność... Również bardzo ważna cecha. Warto dodać własny pomysł, wprowadzić coś nowego... Przykładowe pomysły:
-Robienie "misji-krucjat" czyli coś jak Kampania Czwarta w Twierdzy Krzyżowiec.
-RObienie "wiosek" czyli np. oddalone bardzo od głównego miasta: farmy, domek, kapliczka i np. młyn. Szczególnie dobrze to wygląda przy dużych mapach.
Wprowadzanie swoich pomysłów może polepszyć opinię o mapie i dodać oryginalności. Warto też używać tricków, np. robić "chodnik" w mieście, czyli obniżony mur, lub też akwedukt, most zwodzony bez bramy, śnieg czy farmy bez chatek. Liczne tricki urozmaicają grę, dodają realistyczności (Bądź co bądź lepiej wyglądają górskie wzgórza z lekka przykryte śniegiem, czy chodniki w miastach), polepszając przy tym ocenę mapy.

I na koniec ostatnia rada: robiąc kampanię używaj także swoich pomysłów do robienia kampanii. Warto też wymyślać własne sposoby na wniesienie do misji czegoś nowego, będzie to plus do kampanii.

Mam nadzieję, że poradnik się przydał. Co prawda wiekszość osób zna już jak nie wszystkie to większość z tych rzeczy, ale mimo wszystko są osoby (W szczególności osoby zaczynające grę z SHC), którym może się to przydać. Prosiłbym też, aby przed napisaniem tematu w tym dziale z pytaniem, jak coś zrobić w edytorze, zajrzeć tutaj.

Enjoy
By Ko.
_________________
„-Ja was uczę nadczłowieka. Człowiek jest czemś, co pokonane być powinne. Cóżeście uczynili, aby go pokonać? Wszystkie istoty stworzyły coś ponad siebie; chcecie być odpływem tej wielkiej fali i raczej do zwierzęcia wrócić, niźli człowieka pokonać? […] Patrzcie, ja wam wskazuję nadczłowieka! […] Gdzież jest ten piorun, który by was liznął swym językiem? Gdzież jest ten obłęd, który by wam zaszczepić należało? Patrzcie, ja was uczę nadczłowieka. On jest tym piorunem, on jest tym obłędem!”

Fryderyk Nietzsche
Ostatnio zmieniony przez Bordinio 17 Kwiecień 10, 18:52, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
 
Threeth 
Dzielny wojak

Posty: 594
Skąd: Bielsko-Biała
Medale: Brak

Wysłany: 26 Październik 09, 21:35   

Dobra robota, ale mnie się nie przyda.
_________________
>>Moje mapy<<
 
 
Marori 
Burżuj

Gra w: Warchest
Posty: 243
Medale: Brak

Wysłany: 27 Październik 09, 12:26   

Warto temat przykleić.
_________________
|M|pr0
 
 
Hunter 
Ciężkozbrojny


Gra w: Stronghold & Stronghold Crusader
Wiek: 25
Posty: 799
Skąd: Z forum.
Medale: Brak

Wysłany: 6 Luty 10, 07:32   

Też jestem za pomysłem przyklejenia.

Ps. I jeszcze "podniosę" temat, bo nie zawsze userzy zaglądają do tyłu :->
_________________
o/ -> KAMPANIA <- \o
 
 
olowek 
Burżuj


Gra w: Stronghold 1
Wiek: 29
Posty: 217
Skąd: Przeworsk
Medale: Brak

Wysłany: 26 Kwiecień 10, 11:13   

Poradnik bardzo fajny, może ktoś zrobi jeszcze poradnik do SH??
_________________
Moje mapy:
http://stronghold.heaveng...&author=Arn_AFe
http://stronghold.heaveng...&author=Arn_AFe
 
 
 
Hunter 
Ciężkozbrojny


Gra w: Stronghold & Stronghold Crusader
Wiek: 25
Posty: 799
Skąd: Z forum.
Medale: Brak

Wysłany: 1 Maj 10, 14:19   

Jakoś nie umiem ściągnąć tego Hexa. Pomoże mi ktoś, albo chociaż da instrukcję, bo już nie wiem, czy to ja nie umiem czy to wina strony. :(
_________________
o/ -> KAMPANIA <- \o
 
 
Szeryf99 
Szlachcic


Gra w: wszystko i nic
Wiek: 30
Posty: 324
Skąd: Stąd
Medale: Brak

Wysłany: 1 Maj 10, 14:48   

Proszę oto link w sumie to jest hedit, ale ma to samo działanie.

http://www.speedyshare.co...439/hedit21.zip

P.S Mam nadzieję, że pomogłem.
_________________
Zapraszam na mój kanał yt, a tam filmiki także z serii Stronghold:
https://www.youtube.com/c...-3K5fx9QHHVmdpg
 
 
Hunter 
Ciężkozbrojny


Gra w: Stronghold & Stronghold Crusader
Wiek: 25
Posty: 799
Skąd: Z forum.
Medale: Brak

Wysłany: 2 Maj 10, 11:00   

cóż, wygląda trochę jak Hex, ale nie ma tam tej "lornetki", i nie wiem , co zrobić, aby zmienić kolor
_________________
o/ -> KAMPANIA <- \o
 
 
Szeryf99 
Szlachcic


Gra w: wszystko i nic
Wiek: 30
Posty: 324
Skąd: Stąd
Medale: Brak

Wysłany: 3 Maj 10, 07:58   

Więc tak naciskasz file, open (jakaś mapa), edit, find i tam gdzie pisze Hex piszesz 00 00 00 01 00 00 00 03 00 00 00 04 00 00 00 02 00 00 00 06 i podmieniasz 01 i gotowe!

P.S Mam nadzieję, że pomogłem ;)
_________________
Zapraszam na mój kanał yt, a tam filmiki także z serii Stronghold:
https://www.youtube.com/c...-3K5fx9QHHVmdpg
 
 
Hunter 
Ciężkozbrojny


Gra w: Stronghold & Stronghold Crusader
Wiek: 25
Posty: 799
Skąd: Z forum.
Medale: Brak

Wysłany: 4 Maj 10, 17:39   

Pomogłeś.

Dzięki. :P
_________________
o/ -> KAMPANIA <- \o
 
 
Mike007 
Wędrowiec


Gra w: Crusader, Stronghold 1
Wiek: 26
Posty: 3
Skąd: Poznań
Medale: Brak

Wysłany: 5 Maj 10, 16:59   

Tak właściwie, to jakich jednostek to zmienia kolor? Twoich, tych co są w jakiś inwazjach, przeciwników na mapie, czy kogo, bo nie wiem?
 
 
olowek 
Burżuj


Gra w: Stronghold 1
Wiek: 29
Posty: 217
Skąd: Przeworsk
Medale: Brak

Wysłany: 5 Maj 10, 17:05   

możesz zmieniać kolor swoich, a także zmienić kolor wojsk wroga.
_________________
Moje mapy:
http://stronghold.heaveng...&author=Arn_AFe
http://stronghold.heaveng...&author=Arn_AFe
 
 
 
Kokoju 
Piechur


Gra w: różne takie...
Wiek: 27
Posty: 505
Skąd: I tak nie trafisz...
Medale: Brak

Wysłany: 5 Maj 10, 17:41   

Jedynie kolor zielony nie może zostać zmieniony (A szkoda, bo to oznaczałoby zmienienie koloru przychodzących łuczników, co by trochę pomogło)
I jeszcze coś, ciekawy efekt można zyskać dając kolor 09 (Jak wiadomo, normalnie są kolory od 01 do 08). W SH łucznicy, pałkarze, wojownicy, Lord oraz mnisi uzyskują kolor niebieski, ale inny, niż ten z koloru 01 (Taki bardziej ciemny), zaś na minimapie mają kolor czarny.
W SHC zmianę koloru na ciemniejszy niebieski mają jedynie łucznicy, pałkarze, a także arabscy zbrojni, jednakże:
-Arabscy łucznicy otrzymują brązową koszulę.
-Procarze, Miotacze bomb ogniowych i Konni łucznicy mają szary kolor stroju.

___

Aha, i odkryłem ciekawy sposób, jak w SH można dać nam do dwudzistu łuczników i włóczników dowolnego koloru.
Wystarczy poczekać aż w misji "Handel z Diabłem" przyjdą wojska od Węża, a konkretniej 20 łuczników i włóczników. W Hexie zmieniamy kolor żółtego na inny, i gotowe.
_________________
„-Ja was uczę nadczłowieka. Człowiek jest czemś, co pokonane być powinne. Cóżeście uczynili, aby go pokonać? Wszystkie istoty stworzyły coś ponad siebie; chcecie być odpływem tej wielkiej fali i raczej do zwierzęcia wrócić, niźli człowieka pokonać? […] Patrzcie, ja wam wskazuję nadczłowieka! […] Gdzież jest ten piorun, który by was liznął swym językiem? Gdzież jest ten obłęd, który by wam zaszczepić należało? Patrzcie, ja was uczę nadczłowieka. On jest tym piorunem, on jest tym obłędem!”

Fryderyk Nietzsche
 
 
 
Mike007 
Wędrowiec


Gra w: Crusader, Stronghold 1
Wiek: 26
Posty: 3
Skąd: Poznań
Medale: Brak

Wysłany: 7 Maj 10, 11:53   

Próbuję zrobić tym programem co podał Szeryf99, ale wyskakuje mi jakiś błąd "Specified data pattern not found" :(

Edit: Chyba źle robiłem, bo tą jedynkę to zamieniałem w oknie "Hex", a nie tą podświetloną jak się już kliknie "ok", ale nawet jak tak zrobiłem, to nie działa :( Nie rozumiem tego, to automatycznie zmienia kolor, czy gdzie się ustawia czyj zmienia kolor? Mógłby ktoś wstawić screeny?
 
 
Hunter 
Ciężkozbrojny


Gra w: Stronghold & Stronghold Crusader
Wiek: 25
Posty: 799
Skąd: Z forum.
Medale: Brak

Wysłany: 12 Czerwiec 10, 06:28   

Szeryf, linkktóry podałeś to tylko wersja demo, działająca przez jakis czas. Kukoju, jak z tej strony (yurisoftware) ściągnąć Hexa bo jakoś go tam nie widzę??
_________________
o/ -> KAMPANIA <- \o
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template DarkMW created by razz