ZalogujRejestracjaSzukaj U�ytkownicy MedaleZaloguj si�, by sprawdzi� wiadomo�ciGrupyStatystyki

Na forum.stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij


Poprzedni temat «» Następny temat
In vitro finansowane z budżetu państwa?
Autor Wiadomość
Malcolm 
Burżuj


Wiek: 32
Posty: 164
Skąd: Poznań
Medale: Brak

Wysłany: 22 Grudzień 08, 11:07   

Kacper napisał/a:

[ Dodano: 2008-12-22, 12:22 ]
Cytat:
Bezmyślny fanatyzm religijny, chrystianizacja metodą 'zabij wszystkich wrogów', palenie na stosach itd.
Widzę kolega naoglądał sie za dużo telewizji...

[size="9:83a5d7e771"][ Dodano: 2008-12-22, 12:24 ]

Cytat:
Muzułmanie? Myślę, że fanatyków religijnych będzie na świecie coraz mniej, a przynajmniej taką mam nadzieję.
Myślisz że muzułmanie są tak naiwni jak dzisiejsi "postępowcy", a nawet niektórzy katolicy? Sądzisz, że jak my wyrzekniemy się swojego chrześcijaństwa, to muzułmanie wyrzekną się swojego islamu? Hmm?


Ja prawie nie oglądam telewizji ;) . A może powiesz, że było inaczej? Krucjaty były szczytnymi ideowo przedsięwzięciami mającymi na celu dialog pomiędzy religiami? Nie, to były wyprawy mające na celu 1) zdobycze materialne 2) zabicie niewiernych :E. Negujesz palenie na stosach? Ahh, działanie wymiaru sprawiedliwości z pewnością było doskonałe ;) . Średniowieczu zawdzięczamy to, że dzisiaj nie ma czarownic, czyż nie? :]

A co mają muzułmanie do naszej sytuacji? Ich kraj, mogą robić co chcą.
 
 
Ardeth 
Wolny chłop

Wiek: 32
Posty: 62
Skąd: Tychy
Medale: Brak

Wysłany: 22 Grudzień 08, 11:31   

Cytat:
Ja prawie nie oglądam telewizji ;) . A może powiesz, że było inaczej? Krucjaty były szczytnymi ideowo przedsięwzięciami mającymi na celu dialog pomiędzy religiami? Nie, to były wyprawy mające na celu 1) zdobycze materialne 2) zabicie niewiernych :E. Negujesz palenie na stosach? Ahh, działanie wymiaru sprawiedliwości z pewnością było doskonałe ;) . Średniowieczu zawdzięczamy to, że dzisiaj nie ma czarownic, czyż nie? :]


Jak tak lubujesz się w wyciąganiu brudów to popatrz na wielkich zwolenników ateizmu. Stalin i jego Związek Wojujących Bezbożników czy Envera Hoxhy i jego ateistyczna Albania. Trudno zaprzeczyć temu co było kiedyś, ale i obecnie żyjący nie mają z tym wiele wspólnego.

Powoli bliżej ci do antyteizmu niż ateizmu.
_________________
"Bogu duszę,
władcy ciało,
damie serce."
 
 
 
Malcolm 
Burżuj


Wiek: 32
Posty: 164
Skąd: Poznań
Medale: Brak

Wysłany: 22 Grudzień 08, 12:20   

Ardeth napisał/a:
Cytat:
Ja prawie nie oglądam telewizji ;) . A może powiesz, że było inaczej? Krucjaty były szczytnymi ideowo przedsięwzięciami mającymi na celu dialog pomiędzy religiami? Nie, to były wyprawy mające na celu 1) zdobycze materialne 2) zabicie niewiernych :E. Negujesz palenie na stosach? Ahh, działanie wymiaru sprawiedliwości z pewnością było doskonałe ;) . Średniowieczu zawdzięczamy to, że dzisiaj nie ma czarownic, czyż nie? :]


Jak tak lubujesz się w wyciąganiu brudów to popatrz na wielkich zwolenników ateizmu. Stalin i jego Związek Wojujących Bezbożników czy Envera Hoxhy i jego ateistyczna Albania.

Trudno zaprzeczyć temu co było kiedyś, ale i obecnie żyjący nie mają z tym wiele wspólnego.

Powoli bliżej ci do antyteizmu niż ateizmu.


Zapewniam Cię, że nigdy nie byłem zwolennikiem komunistów, i to również w dziedzinie walki z Kościołem. Widzisz różnicę pomiędzy świeckością państwa a 'zachęcaniem' ludzi do ateizmu?

Dzięki za opinię na podstawie kilku zdań ;-) .
 
 
Panzer 
Moderator
.


Posty: 187
Skąd: Bełchatów
Medale: Brak

Wysłany: 22 Grudzień 08, 12:56   

Cytat:
Kolego, to nie jest wina owego "klechy", tylko tych, którzy chcą mu być posłuszni. Jeśli prezydent czy ktokolwiek inny wykonuje wolę księdza/żyda/szantażysty/lobbysty itd. to jest to jedynie jego wina. Czyż nie? Każdy ma wolną wolę.


Tylko czy drogi klecha nie powinien zajmować się czymś innym (głoszeniem ewangelii o barankach i czarnych owcach czy jak palić kota), niż sprawami politycznymi, gdyż to nie jest jego działka. Powinno to być zakazane. Fakt, wina leży po obu stronach, dlatego należy to ograniczyć (najlepiej zakazać).

Cytat:
Stalin i jego Związek Wojujących Bezbożników


Stalin był najprawdopodobniej osobą chorą psychiczną, miał traumę po trudnym dzieciństwie, a na dodatek śmierć jego pierwszej żony w niczym mu nie pomogła. Można sądzić że miał schizofrenię paranoidalną, bał się ludzi i dlatego pewnie ich eliminował...

Pomijając Stalina każdy fanatyk jest zły (nieważne czy komunistyczny czy religijny itd,). Fanatyzm to choroba psychiczna, fanatyzm jest wyniszczający. Fanatycy dążą do spełniania swojej pieprzonej ideologi wykorzystując wszelkie siły i środki, pogwałcając wszelkie normy prawne i społeczne i eliminując każdego, kto stoi im na przeszkodzie do spełniania swoich poglądów, nawet nie wahają się wyeliminować osoby o zbliżonych poglądach, która jednak stoi im na przeszkodzie. Są ślepo zapatrzeni w swoją ideologię, nie dostrzegają rzeczywistości. Fanatycy zdarzają się wszędzie.

Cytat:
Jeśli chodzi o ideę rozdziału Kościoła od państwa, to powiem krótko: Kościół, jak inne instytucje, pełni w państwie pewną rolę, jest składnikiem państwa. Jeżeli ten składnik odrzucić, państwo samo będzie musiało zapełnić po nim lukę.


Jaką ?? Kościół buduje drogi ?? NIE, Kościół buduje linie kolejowe ? NIE. Kościół ułatwia przedsiębiorcą zakładanie firm ?? NIE. Kościół tworzy prawo karne ?? NIE ??Kościół ściga przestępców ?? NIE. Kościół modernizuje armię ?? NIE Itd. Kościół utrzyma kontakty zagraniczne ?? NIE. Kościół będzie uchwalał podatki ?? NIE.Kościół nie pełni w państwie żadnej funkcji, nie tworzy prawa i rzeczy, które są potrzebne dla wszystkich obywateli, niezależnie od religii, płci, kolory skóry czy rozmiaru buta. Jak dobrze wiemy dana wspólnota wyznaniowa ma głosić daną wiarę wśród swoich członków, więc jaki interes ma w tym państwo, którego zamieszkują obywatele należący/nienależący do różnych wspólnot wyznaniowych ?? Państwo jest od rządzenia (uchwalania prawa równego dla wszystkich, budowania obiektów użyteczności publicznej jak drogi, koleje, oczyszczalnie ścieków itd., sprawowaniu nadzoru na finansami publicznymi, zapewnianiu bezpieczeństwa i porządku publicznego wewnątrz państwa i nienaruszalności granic, utrzymywania kontaktów zagranicznych i kilka innych spraw) a nie głoszenia danej religii. Dlatego nie widzę roli kościoła w państwie, no chyba że wzorujemy się na Iranie, gdzie rządzą fanatycy religijni...
 
 
 
Crux 
Moderator
In hoc signo vinces!


Gra w: Stronghold, Stronghold Crusader
Wiek: 30
Posty: 283
Skąd: Radom/Kraków
Medale: Brak

Wysłany: 22 Grudzień 08, 14:15   

1. Proszę sobie przypomnieć, czemu powołano I krucjatę. Czy to nie przypadkiem dlatego, że Turcy mordowali pielgrzymów? :>

2. Co do legendy inkwizycji - http://nczas.com/publicys...zycji-to-bajka/
Oczywiście, jej działalność jest naganna, ale w lewacko-antyklerykalnych bajkach jest to po prostu drugie gestapo lub CzeKa...
_________________
"Crux - półmityczna legenda forum" - Siwy

"...na dłuższą metę nie opłaca się ufać żadnym politykom, zaś w krótkiej perspektywie co najwyżej tym, którzy nie mają nic do stracenia (a póki Crux nie założy nam jakiejś nowej Żelaznej Gwardii, o tych ostatnich możemy tylko pomarzyć)" - Lord Smerf
 
 
 
Malcolm 
Burżuj


Wiek: 32
Posty: 164
Skąd: Poznań
Medale: Brak

Wysłany: 22 Grudzień 08, 14:33   

Crux napisał/a:
1. Proszę sobie przypomnieć, czemu powołano I krucjatę. Czy to nie przypadkiem dlatego, że Turcy mordowali pielgrzymów? :>

2. Co do legendy inkwizycji - http://nczas.com/publicys...zycji-to-bajka/
Oczywiście, jej działalność jest naganna, ale w lewacko-antyklerykalnych bajkach jest to po prostu drugie gestapo lub CzeKa...

Raczej pod pozorem ;) .

Wiesz, ten artykuł jest dla mnie mało wiarygodny :].
 
 
Crux 
Moderator
In hoc signo vinces!


Gra w: Stronghold, Stronghold Crusader
Wiek: 30
Posty: 283
Skąd: Radom/Kraków
Medale: Brak

Wysłany: 22 Grudzień 08, 14:37   

Dla mnie artykuły spod znaku "Racjonalista.pl" czy lewicowego historyka nie są zbyt obiektywne. :P Toteż twoje żale spowodowane lekturą takowych dzieł nie są w mojej opinii historycznie ani merytorycznie poprawne. :)
_________________
"Crux - półmityczna legenda forum" - Siwy

"...na dłuższą metę nie opłaca się ufać żadnym politykom, zaś w krótkiej perspektywie co najwyżej tym, którzy nie mają nic do stracenia (a póki Crux nie założy nam jakiejś nowej Żelaznej Gwardii, o tych ostatnich możemy tylko pomarzyć)" - Lord Smerf
 
 
 
Panzer 
Moderator
.


Posty: 187
Skąd: Bełchatów
Medale: Brak

Wysłany: 22 Grudzień 08, 14:52   

Najciekawsza krucjata była IV... Nasi dzielni obrońcy Palestyny pomylili ją z Bizancjum i zniszczyli Konstantynopol... CO za pech... A skarbiec miasta sam się ograbił, natomiast dzielni Wenecjanie dostali sporą nagrodę za wskazanie sprawcy. A liczba ofiar była mała - ot kilkanaście tysięcy niewiernych, to mało, zresztą i tak pewnie nasi dzielni obrońcy Palestyny zostali wybawieni, co ciekawe z ich ("niewiernych") inicjatywy rozpoczęto krucjaty...

Tylko komu bardziej zależy na fałszowaniu prawdy i czemu więcej dowodów (sprawa Kopernika, Galileusza czy Kazimierza Łyszczyńskiego, kilka dobrze udokumentowanych wojen religijnych i masa innych przypadków ) przemawia przeciw, a nie za kościołem
??
 
 
 
Malcolm 
Burżuj


Wiek: 32
Posty: 164
Skąd: Poznań
Medale: Brak

Wysłany: 22 Grudzień 08, 14:59   

Crux napisał/a:
Dla mnie artykuły spod znaku "Racjonalista.pl" czy lewicowego historyka nie są zbyt obiektywne. :P Toteż twoje żale spowodowane lekturą takowych dzieł nie są w mojej opinii historycznie ani merytorycznie poprawne. :)


Pomijając już stronę na której artykuł się znajduję zwróć uwagę na źródła na jakie autor się powołuje ;) . Nie sądzę by watykańskie biblioteki dysponowały rzetelnymi informacjami na ten temat. Pomyśl, czy źródła związane z Kościołem mogą być na ten temat wiarygodne? Druga sprawa to miejsce. Nie uważasz, że lepiej by było gdyby autor zajął się przetrząśnięciem dokumentacji dokumentacji niemieckiej? Może zauważyłby, ile osób zostało skazanych na stos a wkrótce po nich ich rodziny. Ale oczywiście, rozumiem, nikt nie chciałby czytać czegoś co nic nie wnosi do tematu, lepiej powołać się na wygodne autorowi źródła i napisać książkę o prowokującym tytule, która dobrze się sprzeda.
 
 
Crux 
Moderator
In hoc signo vinces!


Gra w: Stronghold, Stronghold Crusader
Wiek: 30
Posty: 283
Skąd: Radom/Kraków
Medale: Brak

Wysłany: 22 Grudzień 08, 15:06   

Nie rozumiesz jednego - Kościół nie miał powodu, by fałszować dokumenty. W tamtym okresie nikt nie myślał o wyciąganiu konsekwencji wobec Sanctum Officium, podobnie jak naziści (beznadziejne porównanie Mistycznego Ciała Chrystusa do tych zbrodniarzy, ale trudno) pisali o swych mordach w Oświęcimiu szczerze, bo wierzyli, iż Rzesza przetrwa tysiąc lat. Tacy sprytni stali się dopiero komuniści. ;)
_________________
"Crux - półmityczna legenda forum" - Siwy

"...na dłuższą metę nie opłaca się ufać żadnym politykom, zaś w krótkiej perspektywie co najwyżej tym, którzy nie mają nic do stracenia (a póki Crux nie założy nam jakiejś nowej Żelaznej Gwardii, o tych ostatnich możemy tylko pomarzyć)" - Lord Smerf
 
 
 
Malcolm 
Burżuj


Wiek: 32
Posty: 164
Skąd: Poznań
Medale: Brak

Wysłany: 22 Grudzień 08, 15:23   

Crux napisał/a:
Nie rozumiesz jednego - Kościół nie miał powodu, by fałszować dokumenty. W tamtym okresie nikt nie myślał o wyciąganiu konsekwencji wobec Sanctum Officium, podobnie jak naziści (beznadziejne porównanie Mistycznego Ciała Chrystusa do tych zbrodniarzy, ale trudno) pisali o swych mordach w Oświęcimiu szczerze, bo wierzyli, iż Rzesza przetrwa tysiąc lat. Tacy sprytni stali się dopiero komuniści. ;)


Wiesz, nie musieli bać się rozliczenia przez kogoś innego. Podałeś przykład obozów koncentracyjnych, więc zauważ, że ich celem była eksterminacja narodu który uważali za niegodny istnienia. Byli temu szczerze oddani i tak też o tym pisali. Natomiast działalność inkwizycji polegała na sądzeniu ludzi o coś oskarżonych(o kompletne absurdy zresztą). Sądzenie ludzi polega na wyciąganiu od nich prawdy w najbardziej efektywny sposób. Myślę, iż pisali w dogodny dla siebie sposób, tak aby przedstawić samego siebie w jak najlepszym świetle. Najgorsze są oskarżenia ze swojej własnej strony ;) . Wierzyli, że ich postępowanie jest dobre, a ich sądy nieomylne. Raz kogoś osądzimy w 'humanitarny' sposób po czym spalimy na stosie. Drugim razem trochę gorzej(lecz szybciej) a efekt ten sam. Za trzecim razem od razu poddamy go torturom przy których zginie. Rozumiesz? Najważniejsza jest wiara w to co się robi. A później piszesz tak, byś czuł się z tym najlepiej, by nie pojawiły się żadne wątpliwości.
 
 
Kacper 
Moderator
widzi wszystko.


Gra w: Stronghold 1
Posty: 429
Medale: Brak

Wysłany: 22 Grudzień 08, 17:14   

Cytat:
Tylko czy drogi klecha nie powinien zajmować się czymś innym (głoszeniem ewangelii o barankach i czarnych owcach czy jak palić kota), niż sprawami politycznymi, gdyż to nie jest jego działka. Powinno to być zakazane. Fakt, wina leży po obu stronach, dlatego należy to ograniczyć (najlepiej zakazać).
Klecha jak każdy inny obywatel ma prawo do zajmowania się m. in. polityką. Czy może dążymy do państwa policyjnego? I odgórnie eliminujemy tych, którzy nam się nie podobają?

Cytat:
Jaką ?? Kościół buduje drogi ?? NIE, Kościół buduje linie kolejowe ? NIE. Kościół ułatwia przedsiębiorcą zakładanie firm ?? NIE. Kościół tworzy prawo karne ?? NIE ??Kościół ściga przestępców ?? NIE. Kościół modernizuje armię ?? NIE Itd. Kościół utrzyma kontakty zagraniczne ?? NIE. Kościół będzie uchwalał podatki ?? NIE.Kościół nie pełni w państwie żadnej funkcji, nie tworzy prawa i rzeczy, które są potrzebne dla wszystkich obywateli, niezależnie od religii, płci, kolory skóry czy rozmiaru buta.
Wydaje ci się, że społeczeństwo to jedynie armia, podatki, drogi i prawo. Najwyższy czas sobie uświadomić kolego, oprócz powyższych także kultura polityczna jest częścią systemu politycznego. Kościół zawsze był, jest i zapewne będzie pewnym czynnikiem kształtującym tę kulturę. A jeżeli ty masz zwyczaj oceniać Kościół Katolicki w Polsce na podstawie medialnych przekazów dotyczących ojca Rydzyka CSsR i prałata Jankowskiego, to twój błąd.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że audycje TVNu czy artykuły w Wyborczej z rzeczywistością maja niewiele wspólnego.

Kościół może nie buduje dróg ani nie utrzymuje szczególnych kontaktów dyplomatycznych. Jednakże, opieką społeczną, krzewienie oświaty, co wspomniał Crux - "eskortowanie" podróżnych do Ziemi Świętej - czyżbyśmy nie korzystali z myślenia historycznego? Czasy się zmieniły, więc i zadania Kościoła się zmieniły, ale na pewno nie skończyły!


Rzecz kolejna - wy, ateiści wszystko sprowadzacie do materii i pieniędzy. Otóż proszę sobie wyobrazić, iż taki pogląd był ludziom średniowiecza nieznany, kto głębiej studiuje historię, ten powinien mieć tego doskonałą świadomość. Obojętnie, czy uznamy to za głupi zryw religijności czy szczerą wolę obrony najwyższej wartości - pierwszym celem krucjat oczywiście nie były grabieże. Jednym z wielu - owszem. Ale sprowadzanie wszystkich ludzkich działań do zaspokajania żądzy posiadania jest zwykłym historycznym kłamstwem.


Jeśli zaś chodzi o kościelną inkwizycję - ówcześni ludzie szczerze woleli korzystać z sądów kościelnych niż świeckich - wtedy mieli przynajmniej szansę na ułaskawienie. Natomiast same wyroki wydawała władza świecka. Sąd kościelny stwierdzał jedynie o winie lub niewinności. Zatem proszę przestać pociskać nam tutaj pseudonaukowe stereotypy, a skupić się na rzeczywistym obrazie.

Tak głośno krytykujecie rzekomo szkodliwe działanie Trybunału Świętej Inkwizycji, a wciąż zapominacie o zbrodniach ateizmu, poczynając do rewolucji francuskiej a kończąc na morderstwie x. Popiełuszki...
_________________
I znowu polski rycerz dumnie
podejmie złotą rękawicę.
Widziałem ją w blaszanej trumnie,
gdzie wróg rozbitą miał przyłbicę.
Gustaw Kodrąb 1941
 
 
Malcolm 
Burżuj


Wiek: 32
Posty: 164
Skąd: Poznań
Medale: Brak

Wysłany: 22 Grudzień 08, 17:21   

Kacper napisał/a:
Obojętnie, czy uznamy to za głupi zryw religijności czy szczerą wolę obrony najwyższej wartości - pierwszym celem krucjat oczywiście nie były grabieże. Jednym z wielu - owszem. Ale sprowadzanie wszystkich ludzkich działań do zaspokajania żądzy posiadania jest zwykłym historycznym kłamstwem.


Hmm... pomyślmy, jakie korzyści wynikają z krucjat.

1) korzyści terytorialne - materialne
2) zwiększenie ilości wiernych - również przekłada się na korzyści materialne
3) grabieże - wiadomo

I oczywiście wiele innych ;) . Czy nie jest to główny powód krucjat?
 
 
Kacper 
Moderator
widzi wszystko.


Gra w: Stronghold 1
Posty: 429
Medale: Brak

Wysłany: 22 Grudzień 08, 17:23   

Oni nie myśleli kategoriami takimi jak my dziś. Nie umiesz przyjąć mentalności ówczesnych ludzi. Rzeczywistość nie jest tak prosta, jak się wam wydaje. Mit wszechobecnej racjonalności...
_________________
I znowu polski rycerz dumnie
podejmie złotą rękawicę.
Widziałem ją w blaszanej trumnie,
gdzie wróg rozbitą miał przyłbicę.
Gustaw Kodrąb 1941
 
 
Panzer 
Moderator
.


Posty: 187
Skąd: Bełchatów
Medale: Brak

Wysłany: 22 Grudzień 08, 18:12   

Cytat:
Klecha jak każdy inny obywatel ma prawo do zajmowania się m. in. polityką. Czy może dążymy do państwa policyjnego? I odgórnie eliminujemy tych, którzy nam się nie podobają?


Ma - jako osoba prywatna, czyli nie w sutannie i powinien wypowiadać się jedynie w swoim imieniu. Pisałem o tym wcześniej.

Cytat:
Wydaje ci się, że społeczeństwo to jedynie armia, podatki, drogi i prawo. Najwyższy czas sobie uświadomić kolego, oprócz powyższych także kultura polityczna jest częścią systemu politycznego. Kościół zawsze był, jest i zapewne będzie pewnym czynnikiem kształtującym tę kulturę. A jeżeli ty masz zwyczaj oceniać Kościół Katolicki w Polsce na podstawie medialnych przekazów dotyczących ojca Rydzyka CSsR i prałata Jankowskiego, to twój błąd.


Państwo, a społeczeństwo to co innego. Czy ja piszę żeby wyeliminować ze społeczeństwa wspólnoty wyznaniowe ? Nie - mają prawo istnieć, każdy powinien mieć prawo wyznawania jakie mu się podoba... Cóż społeczeństwo to nie tylko armia, drogi, ale państwo już tak. Kultura politycznego to sprawa indywidualna, zresztą jest masa innych czynników, które ją kształtują i nie są specjalnie uprzywilejowanych.
Wiesz, jako ateistę to szczerze mnie wali co robi KK w Polsce, co prałat Jankowski itd. Jedynie chcę akt apostazji, do którego mam pełne prawo i basta. Moją opinię o katolikach wystawiają sobie sami "katolicy", w towarzystwie których przebywam. Ja jedynie chcę porządnej Polski - nowoczesnej, bogatej, bezpiecznej i w której każdy obywatel jest równy. Nie ma równych i równiejszych. Tyle tylko chcę.

Cytat:

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że audycje TVNu czy artykuły w Wyborczej z rzeczywistością maja niewiele wspólnego.


GW nie czytam, nie bój się. Natomiast TVN oglądam bo mają dobrą prognozę pogody, czasami ze względu na jakiś film czy program (raczej film :P ), no i czasami chcę wiedzieć co się wydarzyło (czy ktoś nie walnął butami w Busha czy się jakiś pociąg nie wykoleił), jednak opinię o faktach sam sobie wyciągam, gdyż media sprytnie manipulują i przekłamują faktami, o gafach nie wspominając... Nigdzie nie ma obiektywnych mediów.

Cytat:
Kościół może nie buduje dróg ani nie utrzymuje szczególnych kontaktów dyplomatycznych. Jednakże, opieką społeczną, krzewienie oświaty


Ma do tego prawo, tak samo jak muzułmanie, buddyści itd; jednak jak napisałem - za swoje pieniądze. Każdy rodzic/dziecko powinien mieć prawo do wyboru szkoły, jeśli uzna że taka szkoła będzie odpowiednia. W innych przypadkach jak opieka społeczna tak samo.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template DarkMW created by razz