Na forum.stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij
Wysłany: 24 Styczeń 16, 14:24 Olimpiada Informatyczna
W takim razie, czas zacząć przygotowania do tej Olimpiady. Polecacie jakieś strony z zadaniami, które pomogą mi coś osiągnąć w tym konkursie? Oprócz robienia archiwalnych zadań, oczywiście. SPOJ, CodeForces, to dobry wybór? Zapewne najpierw lepiej się skupić na SPOJu, bo po polsku?
Przejrzę je sobie najpierw i porozwiązuję zadania tam przedstawione.
O co chodzi z danymi na wejściu? Tzn. jak je wprowadzać? Nie mogę znaleźć jakiegoś odnośnika z poradami, jak rozwiązywać te zadania, choć przypomina mi się, że kiedyś już na taki poradnik natrafiłem. Oczywiście, rozumiem, czym jest wejście, wyjście, jednak średnio wiem, jak ma to wyglądać; zapewne użytkownik ma wprowadzać dane. Te mają być zaimplementowane jako kilka zmiennych, czy jedna? Czy zależy, od naszego sposobu rozwiązywania danego problemu. Najlepiej, jakby ktoś nakierował mnie na podstronę SPOJa, lub olimpiady, gdzie jest to opisane.
Tu może będę później pisał o problemach w rozwiązaniu zadań. Z góry dziękuję za odpowiedzi na postawione pytania i mam nadzieję, że ten temat nie zaśmieca forum.
_________________ Mam tyle lat, a nadal czuję się jak dziecko. I git 🤡
https://students.mimuw.edu.pl/~szreder/skrypt.pdf
Na początku strawne, później będziesz pewnie musiał przesiedzieć po kilkanaście minut na stronę, ale wydaje się, że warto. Autor jest zaangażowany w organizację OI, a na UW prowadzi podobno najtrudniejsze grupy ćwiczeniowe.
Poza tym szukaj raczej książki o algorytmice(nie potrafię polecić żadnych, najłatwiej będzie przeskanować literaturę do przedmiotów informatycznych na uczelniach). Z problemami związanymi z samą implementacją w wybranym języku pomoże Ci Internet.
Dane na wejściu to jest to, co podaje użytkownik. Zwykle po prostu pobierasz je z klawiatury do utworzonych zmiennych. Jak bardzo Ci zależy, to możesz wszystko wczytywać do zmiennych strukturalnych, ale to często nie jest optymalne rozwiązanie.
Wow, ciekawy ten pdf, zamierzam go przestudiować dogłębnie, bo widzę, że tam jest bardzo dużo wiedzy, momentami może trudnej, ale przecież nikt nie powiedział, że będzie łatwo. A na pewno nic co tam przeczytam nie będzie czasem straconym, bo są tam same ciekawe tematy.
Rozpocząłem na razie jednak robienie zadanek z tych ebooków. przerobiłem już 20 stron ze 120 pierwszego ebooka i nadal dziś te zadania przerabiam. Jak na razie są bardzo proste, traktuję to jako powtórkę. Dopiero jak dojdę do klas, zrobi się ciekawie.
Mogę się nawet pochwalić, że jeden program w sensie merytorycznym zrobiłem lepiej od autora. Chodziło o sprawdzenie, czy dany trójkąt jest trójkątem prostokątnym, po podaniu jego boków. Użytkownik podaje po kolei boki i u mnie może to zrobić w dowolnej kolejności, bo do if'a wsadziłem
Kod:
a*a+b*b==c*c || a*a+c*c==b*b || b*b+c*c==a*a
autor natomiast zakłada, że użytkownik wpisuje po kolei a, b, c; także posiada tylko pierwszy warunek, a brak u niego lub.
Taka mała rzecz, ale cieszy mnie, że na to wpadłem. Myślałem też nad wsadzeniem if'a dotyczącego "czy z tych boków da się zbudować trójkąt", ale to również proste, więc odpuściłem.
Z problemami związanymi z samą implementacją w wybranym języku pomoże Ci Internet.
Tak też wpierw robię, nim kogoś pytam.
Przypuszczam, że SPOJ ma podobny system oceniania, bo i zadania są podobne, także przerobienie tamtejszych zadań powinno pomóc mi poznać ten system; tj. jak komputer ten program przetwarza.
Właśnie o taki link mi chodziło, dzięki.
Edit(27 I 2016):
http://www.algorytm.org/algorytmy/
Znalazłem też taką stronę o algorytmach. Na razie będę z powyższych korzystał, chyba w książkach na uczelniach nie ma wiele więcej zawartości?
Na pierwszy ogień poszedł algorytm sortowania bąbelkowego, bo wymagało znajomości tego algo zadanie w pierwszym ebooku co podałem. Ciekawe i dobrze, że ktoś już wymyślił niektóre algorytmy, bo sam doszedłbym do tego po chwili, a i pewnie zrobiłbym sortowanie w mniej optymalny sposób. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że ten algo to dopiero wierzchołek góry algorytmowej. xd
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum