ZalogujRejestracjaSzukaj U�ytkownicy MedaleZaloguj si�, by sprawdzi� wiadomo�ciGrupyStatystyki

Na forum.stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij


Poprzedni temat «» Następny temat
[FAQ] SK - Najczęściej Zadawane Pytania
Autor Wiadomość
PolishCJ 
Wędrowiec


Gra w: Stronghold, Crusader, Kingdoms
Posty: 24
Skąd: Zabrze
Medale: Brak

Wysłany: 25 Lipiec 10, 17:31   [FAQ] SK - Najczęściej Zadawane Pytania

Z przyjemnością prezentuję miniporadnik Stronghold Kingdoms - zbiór najczęściej zadawanych pytań.

Parę słów na temat samego poradnika:
W dużej mierze bazowałem na oficjalnej wiki SK, tłumacząc sporo materiału, później dodałem trochę pytań które
przewinęły się przez nasze forum. Poradnik z pewnością nie jest skończony, co widać już na pierwszy rzut oka - to dopiero
zalążek tego, co ma być efektem końcowym. Zawiera on jednak najbardziej podstawowe informacje, więc nie chciałem dłużej zwlekać
z jego publikacją (pominąłem m.in. pytania o religie, domy i frakcje). Pamiętajmy, że gra wciąż jest w fazie Alpha - czeka nas jeszcze faza Beta przed stabilną wersją gry. Wtedy dopiero, wraz z oficjalnym startem chciałbym, by poradnik był w miarę kompletny. Mamy więc sporo czasu.
Pierwsza wersja napisana jest w pośpiechu, pominąłem na pewno niektóre kwestie, lub popełniłem w niektórych miejscach błędy (wiki rzadko jest aktualizowana, niektóre dane mogą być po prostu stare). Liczę na pomoc ze strony naszej małej społeczności (pisze to człowiek, który zarejestrował się tutaj trzy dni temu ;D ), zgłaszajcie uwagi, nowe pytania, poprawiajcie błędy, krytykujcie.
Wasze propozycje będę wdrażał na bieżąco, sam dokładając jakiś kolejny dział co kilkadziesiąt godzin.



WIOSKA, BUDOWANIE


Czy mogę mieć więcej niż jedną wioskę?
Tak, musisz osiągnąć poziom Alderman (12) by stać się właścicielem kolejnej wioski (kolejne poziomy oznaczają
więcej wiosek). Dodatkową wioskę możesz kupić (10 000 złota za drugą wioskę), bądź przejąć, najeżdżając innego gracza.

Czy mogę opuścić wioskę i zacząć on nowa?
Tak, w menu u góry okna wybierz "Settings", a następnie "Abandon Current Village"

Czy mogę zmienić nazwę wioski?
Tak, z menu "Settings" wybierz "Rename Current Village".

Jak sprowadzić więcej mieszkańców?
Musisz stawiać chaty (Hovels), by utworzyć dla nich miejsca. Utrzymuj później wysoką popularność, by jak najszybciej zapełnić wolne miejsca.
Sposobem na szybkie zdobycie pracowników jest rozwiązanie jednostek wojskowych.

Jak produkować żywność?
Najlepiej zacząć od Sadu (Apple Orchard). Jeśli rozwiniesz odpowiednie technologie, będziesz mógł produkować np. zboże lub ser.

Czym jest liczba pojawiająca się nad budynkiem który chcę postawić?
Liczba ta oznacza produktywność danego budynku, tzn. jeśli nad kamieniołomem pojawia się liczba 400, to znaczy,
że postawiony w tym miejscu będzie dostarczał dziennie 400 sztuk kamienia.

Od czego produktywność zależy?
W zależności od typu budynku, produktywność rośnie w miarę jak zmniejsza się jego dystans do składu zapasów, spichlerza bądź ratusza.

Dlaczego nie mogę wybudować budynku, mimo iż mam wystarczająco dużo surowców?
Może próbujesz postawić go w niewłaściwym miejscu, różne budynki wymagają róznego podłoża. A może już coś budujesz -
gracze bez konta premium muszą czekać na ukończenie budowy, by postawić kolejny budynek.

Dlaczego moja farma chmielu nie produkuje piwa?
Piwo składowane jest w karczmie (Inn), którą to musisz wybudować, by ruszyła produkcja.

Od czego zależy wygląd mojej wioski na mapie?
Zależy on od ilości wybudowanych budynków.


POPULARNOŚĆ


Jak stać się bardziej popularnym?
Obniż podatki, podwyższ racje żywnościowe i piwne, wybuduj chałupy by mieć więcej pustych łóżek i zapewniaj rozrywki swoim
poddanym by cieszyć się wysoką popularnością. O ile cię na to stać.

Co jeszcze zwiększa moją popularność?
Ostatnie okienko w panelu popularności pokazuje inne losowe zdarzenia wpływające na popularność (zjawiska pogodowe, pojawienie się wilków lub bandytów).

Jak pozbyć się ujemnej popularności z racji pojawienia się wilków lub bandytów?
Pozbądź się ich. Zaatakuj ich swoją armią, lub poproś sąsiada o pomoc, ważne, by wróg zniknął z mapy.

Czy jest jakiś powód dla którego chciałbym mieć ujemną popularność?
Możesz mieć np. za dużo bezrobotnych wieśniaków, których utrzymanie kosztuje cię zbyt wiele żywności. Przy ujemnej
popularności część z nich odejdzie z wioski.

Jakie są korzyści z utrzymywania zadowolonych mieszkańców?
Oprócz większego przyrostu ludności większe zadowolenie oznacza także więcej dziennie zdobywanego honoru.


BADANIA, RANGA, HONOR


Czy mogę badać więcej niż jedną technologię naraz?
Podczas, gdy możesz naraz badać tylko jedną technologię, to jeśli aktywne jest konto premium (bezpłatne w fazie alpha) możesz umieścić w kolejce do 5 badań,
które automatycznie się rozpoczną po ukończeniu obecnego.

Czy mogę przyspieszyć badanie technologii?
Tak, rozwiń technologię "Mathematics"

Na miniaturach niektórych technologii znajduje się pewna liczba. Co ona oznacza?
Jest to wymagany poziom do odkrycia danej technologii.

Jak mogę zdobyć punkty honoru?
- Odpierając wrogie ataki
- Niszcząc i zabijając wilki, bandytów i zamki AI (Szczur, Wąż, Wieprz, Wilk)
- Odkrywając skautami nowe paczki z surowcami na mapie jako pierwszy (ikonka worka ze znakiem zapytania)
- Gromadząc honor dzięki wskaźnikowi popularności. Mnożnik można zwiększać badaniami "Arts" oraz stawiając odpowiednie budynki (badanie "Decoration")
- Organizując bankiety (cała gałąź "Banqueting")

Jak zorganizować bankiet?
Musisz zbadać technologię "Banqueting" i mieć trochę towarów wyższej jakości

Jak podwyższyć swój poziom (rangę)?
Musisz zgromadzić odpowiednią ilość honoru. Każdy kolejny poziom daje ci 3 punkty do wykorzystania na badania.

Co nam daje zostanie wasalem lub seniorem?
Za bycie wasalem otrzymuje się honor. Jeśli jesteś seniorem możesz stacjonować swoje wojska u wasala i atakować nimi, tak jakby były w twojej własnej wiosce. Możesz w każdej chwili zrezygnować z tego układu, ale nie radzę tego robić bez dobrego powodu. Senior, który straci armię może się trochę zdenerwować...
Będąc wasalem możesz mieć własnych wasali.


PODATKI I HANDEL


Jak prócz ściągania podatków mogę zarobić pieniądze?
Zacznij handlować.

...jak mam zacząć handlować?
Rozwiń technologię "Merchant Guild" i wybuduj targowisko (Market). Później zrekrutuj kupca (6. zakładka w menu twojej wioski). Będziesz mógł handlować ze stolicą parafii oraz innymi członkami parafii.

Czy mogę wybudować więcej niż jedno targowisko?
Tak. Więcej targowisk oznacza większe ilości towaru, którym handlujesz.

Jak zacząć pobierać podatki?
Mając widok na swoją wioskę, po prawej stronie rozwiń panel popularności. Manipulując wartościami przy obrazku złotych monet zwiększysz lub zmniejszysz podatki, a nawet będziesz mógł obdarowywać wieśniaków pewną ilością złota.

Jak handlować ze stolicą parafii?
Kliknij na stolicy na mapie świata i wybierz opcję "Market". Następnie wybierz towar i jego ilość, i kliknij przycisk Buy (Kup) lub Sell (Sprzedaj).

Dlaczego nie mogę handlować z nikim spoza mojej parafii?
Musisz najpierw rozwinąć technologię "Commerce".


ZWIADOWCY


Jak tworzyć zwiadowców?
Zacznij od zbadania technologii "Scouts". Później rekrutujesz ich na ekranie jednostek (6. zakładka w menu twojej wioski).

Czy misja szpiegowska zawsze zakończy się sukcesem?
Niekoniecznie. Jej powodzenie zależy od ilości zwiadowców, poziomu przeciwnika, ilości jego łuczników oraz odrobiny szczęścia.

Czy misja szpiegowska może być anulowana?
Tak, ale tylko przez 5 minut od wysłania zwiadowców.

Jakie informacje uzyskam dzięki szpiegowaniu przeciwnika?
Zwiadowcy zdobędą dla ciebie kompletny obraz zamku przeciwnika. Planując później atak możesz z tego obrazu skorzystać (ale pamiętaj,
będziesz widział zamek tak, jak widzieli go zwiadowcy).


DZIAŁANIA MILITARNE


Jak mam tworzyć armię?
Po wykonaniu badań "Command" i "Conscription" możesz rekrutować wieśniaków w zakładce baraków.

Czy mogę anulować atak (zawrócić wysłaną armię)?
Tak, w przypadku ataku na komputerowego przeciwnika możesz to zrobić w dowolnym momencie, jeśli atakujesz innego
gracza - tylko przez 5 minut od wysłania armii.

Czy mogę rozwiązać swoje jednostki?
Tak, na ekranie produkcji wojska kliknij na ogólnej liczbie jednostek danego typu.

Mam problemy z rozwiązaniem swoich jednostek.
Być może są właśnie w trakcie marszu, upewnij się, że stacjonują w wiosce.

Czy mogę postawić balisty lub inne dodatkowe budynki obronne?
Tak, ale wymagane są specjalne budynki w stolicy:

- Konstruktor balist (Ballist maker)
- Konstruktor wieżyczek (Turret maker)
- Cech kopaczy (Tunnellors guild)

Konstruktor balist pozwala na wybudowanie maks. 10 balist w swojej siedzibie. Balisty są doskonałą formą obrony przed wrogimi katapultami.
Konstruktor wieżyczek pozwala na wybudowanie maks. 10 wieżyczek w swojej siedzibie. Wieżyczki najlepiej sprawdzają się w starciu z wrogimi żołnierzami.
Kopacze pozwalają wykopać z twojego zamku jeden tunel, wychodzący aż za białą graniczną linię. Przez tunel mogą
przechodzić wieśniacy, przedzierając się na tyły armii wroga i np. niszcząc katapulty.

Dlaczego nie mogę postawić łuczników na bramie?
Żadnych jednostek nie możesz tam umieścić. Możesz to zrobić natomiast na platformach i wieżach.

Jak zwiększyć rozmiar mojej armii?
Rozwiń badanie "Command".

Podniosłem "Command" na wyższy poziom i wciąż w siedzibie mam maks. 20 jednostek!
Podnieś badanie "Castellation" na poziom 3, a następnie "Defences" na 1. Będziesz mógł wybudować budynek "Guard House",
który zwiększa limit jednostek w siedzibie.

Czy jest jakiś limit jednostek?
Tak, 500 dla wioski, 600 dla stolicy.

Czy jest jakiś sposób by przekroczyć granicę liczebności mojej armii?
Jeżeli masz wasala, część twojej armii może stacjonować w jego wiosce.

Gdzie są baraki (Barracks) i Armoury (Zbrojownia)?
Te budynki nie występują w grze pod fizyczną postacią.

Dlaczego nie mogę atakować niektórych wiosek?
Istnieje wiele powodów. Wioska może być jeszcze chroniona z racji nowoprzybycia do gry (noobprotection). Mnisi mogą
także objąć ochroną niektóre wioski. Nie można także atakować wiosek ze swojego domu lub frakcji..

Dlaczego moja armia nie porusza się szybciej mimo dokonanych badań?
Prędkość marszu armii obliczana jest tylko raz - przy wyjściu z wioski. Badania nie wpłyną na nią, jeżeli armia już się porusza.

Dlaczego nie dostaję honoru za niektóre ataki na wilki i bandytów?
Atakowany cel musi znajdować się w Twojej gminie, byś mógł być za niego nagrodzony.

Czy palisada/mur będzie przeszkadzać mojej wieży zamkowej w stzelaniu do przeciwnika?
Nie, nie wpływa to na jej ataki.

Czy atak komputerowego przeciwnika może wyrządzić szkody w mojej wiosce?
Nie, narażasz się tylko na straty honoru.

Jak pozbyć się przeciwnika z mapy?
Jeżeli to "czyiś" zamek (The Rat/Snake/Pig/Wolf), wataha wilków bądź obóz bandytów, to należy je zniszczyć. Jeżeli jest to niezidentyfikowany zamek (The Enemy's Castle),
musisz przetrwać jego ataki i czekać aż zniknie.


STOLICE


Czym jest stolica parafii i jakie płyną z niej korzyści?
Główną rolą stolicy jest wspieranie wiosek na terenie całej parafii. Pozwala także jej zarządcy angażować się w rozmaite działania militarne, np. atakowanie innych parafii bądź pojedynczych wiosek. Zarządca może także wybudować w stolicy specjalne budynki,
które m.in. podwyższają wydobycie surowców, popularność lub poprawiają inne czynnkiki na terenie parafii.

Jak zostać zarządcą parafii?
Musisz mieć wioskę w danej parafii, oraz wygrać lokalne wybory, w krtóych kandydować można od poziomu 8.

Czy są jakieś korzyści z atakowania bezpośrednio ze stolicy?
Tak, nagroda w postaci honoru będzie rozdzielona między wszystkich członków parafii.

Czy pojedyncza wioska może zaatakować stolicę parafii?
Tak, ale w ten sposób właściciel wioski nie może stać się zarządcą parafii. Może natomiast niszczyć budynki
w stolicy, oraz, co najważniejsze, wykradać flagi. Skradzione flagi stają się wtedy własnością parafii, z której
pochodzi agresor.

Czy stolice mogą atakować się wzajemnie?
Tak, a prócz flag mogą wykradać także złoto ze skarbca przeciwnika.

Czy potrzebuję rynku (Market) by przekazać surowce na rzecz budynków w stolicy?
Nie, rynek nie jest wymagany.

Ile jednostek może stacjonować w stolicy?
Początkowo górna granica jednostek w stolicy wynosi 25. Należy wybudować w niej baraki (Barracks), aby ten limit powiększyć.

Czy są inne sposoby (prócz pobierania podatków) na zarabianie pieniędzy przez parafie?
Tak, parafia generuje mały dochód za każdym razem, gdy towary są sprzedawane na jej targowisku.

Czy mogę jakoś odzyskać jednostki wysłane do stolicy?
Nie, przechodzą one pod dowództwo zarządcy parafii i nie możesz ich odzyskać.

Do czego potrzebne są flagi?
Flagi są potrzebne do stawiania budynków wewnątrz stolicy. Każda stolica parafii generuje jedną flagę dziennie.

Dlaczego, mimo iż jestem zarządcą, nie mogę rekrutować wojska w stolicy?
Niezależnie od stanu twojej wioski, w stolicy musisz wybudować specjalny budynek, by móc rekrutować dany typ jednostki.


KARTY STRATEGICZNE, KONTO PREMIUM


Czym są karty strategiczne?
Karty strategiczne bezpośrednio wpływają na twoją rozgrywkę, poprawiając jeden z wielu aspektów gry.
Mogą to być np. natychmiastowe 'doładowania' w postaci złota, surowców lub zółnierzy, przyspieszenie budowy, badań,
marszu jednostek i wiele innych.

Jak długo trwa działanie karty?
w prawym górnym rogu karty znajduje się ikona, oznaczająca siłę karty. I tak:

brązowa - 6 godzin
srebrna - 12 godzin
złota - 18 godzin
diamentowa - 24 godziny

Poza tym, jeżeli karta jest koloru fioletowego, ignoruje się jej siłę - ma ona wtedy działanie natychmiastowe i jednorazowe.

Jest jakieś ograniczenie w używaniu kart?
Tak - 25 kart tygodniowo.

Co to jest konto premium i jak się je aktywuje?
Konto premium daje nam dodatkowe możliwości, takie jak kolejka badań i budynków, możliwość przestawiania budynków, automatyczne czynności po wylogowaniu się z konta.
Aktywuje się je na 7 dni w zakładce GET PREMIUM klikając na srebrną monetę na górze okienka kart. Pierwszy token premium jest za darmo, kolejne można dokupować za korony, które dostaje się co 7 dni (tylko w wersjach alfa i prawdopodobnie beta).
Ostatnio zmieniony przez Kacper 2 Grudzień 11, 17:09, w całości zmieniany 9 razy  
 
 
 
DarnokOk 
Rekrut

Wiek: 24
Posty: 359
Skąd: Kraków
Medale: Brak

Wysłany: 1 Sierpień 10, 17:33   

Gratulacje! Dużo pracy ;) Dzięki tobie mogę od nowa grać w Kingdomsa;

PolishCJ napisał/a:
Czy mogę opuścić wioskę i zacząć on nowa?
Tak, w menu u góry okna wybierz "Settings", a następnie "Abandon Current Village"


Zacząłem od nowa bo mnie gościu jechał ;P
_________________
Mam tyle lat, a nadal czuję się jak dziecko. I git 🤡
 
 
Foltest 
Wędrowiec


Gra w: Stronghold Kingdoms, Twierdza Legedy
Posty: 4
Skąd: Olsztyn
Medale: Brak

Wysłany: 18 Luty 11, 21:57   

Mam pytanie co mam zrobić jeśli chcę być czyimś wasalem?
_________________
"Ludzie mszczą się za lekkie zniewagi, Za ciężkie nie mogą"
Noiccolo Machiavelli
 
 
 
Kita 
Mieszczanin


Posty: 141
Skąd: Z wykopalisk
Medale: Brak

Wysłany: 19 Luty 11, 07:50   

Poproś kogoś wyższego rangą o wysłanie oferty wasala.
_________________

Nie rozmawiaj z idiotą, bo pierw zniży Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem...
 
 
 
Foltest 
Wędrowiec


Gra w: Stronghold Kingdoms, Twierdza Legedy
Posty: 4
Skąd: Olsztyn
Medale: Brak

Wysłany: 19 Luty 11, 11:52   

W tym problem, że ja najlepszy z angielskiego nie jestem.
_________________
"Ludzie mszczą się za lekkie zniewagi, Za ciężkie nie mogą"
Noiccolo Machiavelli
 
 
 
Kita 
Mieszczanin


Posty: 141
Skąd: Z wykopalisk
Medale: Brak

Wysłany: 19 Luty 11, 15:17   

Każdy orze jak może, po prostu pisz na zasadzie "Kali jeść, Kali pić". Sam nie władam za dobrze angielskim ale słownik w łapę i jakoś z ludźmi rozmawiam, szczególnie że każda styczność z obcym językiem pomaga nam w jego nauce, tak więc polecam, lepiej się pomęczyć niż brać gotowe i nigdy się niczego nie nauczyć.
_________________

Nie rozmawiaj z idiotą, bo pierw zniży Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem...
 
 
 
adi142 
Wolny chłop


Wiek: 25
Posty: 69
Skąd: z nikąd
Medale: Brak

Wysłany: 30 Marzec 11, 18:18   

Mam pytanie, chciałbym przejąć wioskę mam 14 rangę i kapitana ale jak chcę zaatakować to jest tylko Pillage i Vandalise, a Capture nie jest dostępne, dlaczego?
_________________
\m/
 
 
 
Lutel 
Wojownik


Posty: 724
Medale: Brak

Wysłany: 30 Marzec 11, 20:51   

Bo od 15 poziomu możesz mieć trzecią wioskę?
 
 
adi142 
Wolny chłop


Wiek: 25
Posty: 69
Skąd: z nikąd
Medale: Brak

Wysłany: 31 Marzec 11, 17:38   

Aha, ja już mam 15 poziom, dzisiaj wbiłem i przejmuję 3 wioche xD
_________________
\m/
 
 
 
KuBBeN 
Osadnik


Gra w: Stronghold Kingdoms,Medieval 2 Total War,WoT
Wiek: 26
Posty: 25
Skąd: Zambrów
Medale: Brak

Wysłany: 6 Marzec 12, 15:34   

Czy łatwo jest być Stewardem????.Poniważ niedługo wygram wybory.I nie wiem czego się spodziewać.
 
 
Kita 
Mieszczanin


Posty: 141
Skąd: Z wykopalisk
Medale: Brak

Wysłany: 6 Marzec 12, 22:56   

Zależy, w sumie bardzo trudno, trzeba zadbać o rozwój jak i obronę miasta, a nie łątwo gdy wszyscy wokoło chcą ukraść flagi i nie ma kto płacić podatków. Zobacz dział "wymiana doświadczeń", tam na pewno się trochę dowiesz.
_________________

Nie rozmawiaj z idiotą, bo pierw zniży Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem...
 
 
 
Morzan 
Wędrowiec

Posty: 2
Medale: Brak

Wysłany: 10 Lipiec 12, 13:56   

Warto napisać co może wywołać wojnę- ktos mógłby wygrać wybory za pomocą mnichów i się bardzo przeliczyć...
 
 
mifal3 
Wędrowiec

Posty: 6
Medale: Brak

Wysłany: 16 Luty 13, 21:14   

witam. a kiedy CDN ?
 
 
Lutel 
Wojownik


Posty: 724
Medale: Brak

Wysłany: 17 Luty 13, 14:34   

A jakie masz jeszcze pytania? :)
 
 
Lukaskiciak 
Wędrowiec

Posty: 3
Medale: Brak

Wysłany: 19 Marzec 13, 17:08   

witam mam pytanko: jak przekazac dotacje na rzecz gminy?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template DarkMW created by razz