ZalogujRejestracjaSzukaj U�ytkownicy MedaleZaloguj si�, by sprawdzi� wiadomo�ciGrupyStatystyki

Na forum.stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij


Poprzedni temat «» Następny temat
80 pytań, które zrobią z ciebie ateistę.
Autor Wiadomość
Kroniki 
Mieszczanin

Wiek: 30
Posty: 140
Medale: Brak

Wysłany: 2 Lipiec 09, 21:42   80 pytań, które zrobią z ciebie ateistę.

Już dosyć dawno napotkałem na jednym z forum taki temat i przenoszę go tutaj, żeby także tu wywiązała się jakaś ciekawa dyskusja.

1. Dlaczego Bóg zawierzył przekazywanie Jego słowa jednemu ze swoich omylnych dzieci? Przecież wie, że ludzie są grzesznikami. Czy profesor odważyłby się powierzyć jednemu ze swoich studentów misję prowadzenia wykładów, podczas gdy przyszłość pozostałych studentów wisiałaby na włosku? Jeżeli Bóg tak nas pokochał i chce byśmy byli przy nim, dlaczego sprawił, że nasze wieczne dusze zostały postawione w obliczu takiego niebezpieczeństwa?

2. Jeśli Szatan jest największym oszustem, skąd mamy wiedzieć, że nie wykiwał Chrześcijan skłaniając ich by ubóstwiali go jak Boga (Jahwe) i teraz nakazuje im niszczyć `prawdziwego' Boga w swoim własnym imieniu? - Cice Mool

3. Jeżeli Bóg strącił diabła do piekieł, a piekło jest miejscem wiecznego potępienia, z którego już sam Bóg nie może uratować, to dlaczego kaznodzieje mówią nam, że diabeł przechadza się korytarzami szkół i kusi nastolatków do brania narkotyków i uprawiania seksu przedmałżeńskiego? Strażnik więzienny, który pozwoliłby więźniom uciec, by ci zaczęli zabijać i gwałcić, zostałby z pewnością zwolniony, a nawet osądzony za niekompetencje. - jshanahan@austin.rr.com

4. Wiele razy słyszałem od wierzących, że Szatan jest też obecny w kościołach, dlatego też nawet tam ludzie mają wciąż nieczyste myśli. Jeżeli znalazł tam drogę, skąd Chrześcijanie wiedzą, że nie odkrył również sposobu na przekręcenie Biblii? - The Infidel Guy

5. Jeżeli wszechświat jest wszędzie z definicji, dlaczego teiści pytają skąd się wziął? Jak może być jakieś gdzieś dla wszechświata skoro ten z definicji jest już wszędzie? - Chris & The Infidel Guy

6. Czy Bóg myśli? Jeśli tak, to nie może być wszechwiedzący. Pomyśl o tym. - The Infidel Guy

7. Jeżeli dusza jest niematerialna, a ludzkie ciała materialne to w jaki sposób dusza pozostaje w ciele?

8. Jeśli Bóg jest wszechwiedzący, to jak może być zawiedziony swoim stworzeniem? -Pm453ca@aol.com

9. Jeśli Bóg jest niezmienny, to jaki jest dowód na jego istnienie skoro wszystko wokół nas się zmienia? - The Infidel Guy

10. Czemu Bóg sprowadził na ziemię potop? Przecież nie poskutkował. Zło powróciło. Bóg powinien wiedzieć, że tak się stanie! Więc po co się w ogóle przejmował? - PhineasBg

11. Czemu jest tak, że teiści każą mi zbadać cały wszechświat bym mógł powiedzieć, że Boga nie ma, kiedy w rzeczywistości wystarczy zbadać jedno miejsce i nie znaleźć Boga by stwierdzić, że go nie ma skoro ma być wszechobecny? - Chris

12. Jeśli Eden był naprawdę prawdziwym rajem, to dlaczego Ewa chciała zjeść jabłko? Czyż doskonałe miejsce nie powinno zapewnić człowiekowi wszystkiego, co ten by chciał, tak by nie pragnął już niczego? - keyser soze

13. `Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć' (Rz 6, 23). Czy to oznacza, że zwierzęta również grzeszą? A organizmy jednokomórkowe? Czy rośliny grzeszą? Przecież one również umierają, nie tylko ludzie. Dlaczego zwierzę umiera, skoro nie zna moralnej różnicy pomiędzy dobrem i złem? - Nef

14. Dlaczego Wszechmocny Bóg stał się ciałem w celu złożenia w ofierze samego siebie samemu sobie tak by jego stworzenie mogło uciec przed Jego własnym gniewem? Czy w swej nieskończonej mądrości nie mógł wymyślić czegoś, choć trochę bardziej skutecznego? - Omphaloskeptic2@aol.com

15. Jeśli jesteśmy wszyscy dziećmi bożymi i nigdy nie widzieliśmy Boga, czy to czyni nas Jego bękartami? Nie wspominając już o tym, że moja matka nie poślubiła Boga. - hyasynth_vii@yahoo.com

16. Po 11 września wielu ludzi wznosiło dookoła okrzyki: Boże, pobłogosław Amerykę' (God bless America). Dlaczego tak wciąż mówią? Z tego wynika, że Bóg nigdy niczego nie pobłogosławił. Jeśliby to uczynił to 11 września nie miałby nigdy miejsca. Teiści zwykli mówić, że `wszystko jest częścią bożego planu'. Skoro tak, to dlaczego ścigamy Bin Ladena? Czyż nie był on wraz z innymi terrorystami jedynie wykonawcą bożego planu? Wygląda na to, że Bin Laden i terroryzm nie jest naszym wrogiem, lecz Bóg.

17. Chrześcijanie mówią, że Bóg nie jest twórcą chaosu. A co powiesz na Wieżę Babel? - The Screaming Monkeys

18. Chrześcijanie twierdzą, że umierające dziecko idzie prosto do nieba. Dlaczego więc są tak przeciw aborcji? Wszystkie dzieci są pozbawiane okazji by pójść do piekła. A może też Bóg oczekuje od nienarodzonych płodów przyjęcia nauk Jezusa? - dissolvedego@satannet.org

19. Dlaczego Bóg ma uczucia (zazdrość, złość, smutek, miłość, itp.) jeśli jest wszechmocny, wszechwiedzący i wszechobecny? Uczucia powstają w reakcji na coś, więc jak Bóg może na coś reagować skoro jest wszechwiedzący i ma przewidziany plan?

20. Jeśli Jezus Chrystus jest rzekomo ciałem stworzonym przez wszechmocnego Boga jak jest możliwe, że nie odziedziczył Grzechu Pierworodnego? Pamiętaj, jest rzekomo człowiekiem i jednocześnie Bogiem i jeżeli rzeczywiście był w pełni człowiekiem jak i Bogiem, musiał odziedziczyć Grzech Pierworodny. ??? - His Lordship, Lucifer

21. Jeśli Bóg jest ojcem Jezusa, to jak wygląda jego DNA? Czy Bóg ma spermę? Jeśli nie, to skąd Maria wzięła DNA potrzebne do stworzenia Jezusa? To czyni Marię aseksualną, a Jezusa dziewczynką, gdyż nie było chromosomu Y. - chris_crispy@hotmail.com and Rebe2amble@aol.com

22. Nigdy nie dostałem zdalnie sterowanego autka, gdy byłem dzieckiem, chociaż tak bardzo się o nie modliłem. Czy gdybym prosił o potępienie, Bóg spełniłby moje życzenie?... Uff, dzięki Boże! - dissolvedego@satannet.org

23. W Dniu Sądu Ostatecznego Jezus ma się pojawić w chmurach. Jak więc chrześcijanie po drugiej stronie globu go zobaczą? Czy będą miliony Jezusów? A co z ludźmi, którzy pracują pod ziemią? - Rebe2amble@aol.com

24. Od prawdziwego muzułmanina wymaga się, by nie robił niczego, czego nie robił prorok Mahomet. Jeśli ktoś pamięta, była kiedyś wielka debata, nt., kiedy muzułmanie mogą jeść owoce mango. Jeśli to prawda, to dlaczego do diabła islamscy fundamentaliści latają samolotami?

25. Gdyby ziemia została całkowicie zalana podczas potopu, każde żywe stworzenie by zginęło poza tymi, które przetrwałyby na arce. Skąd więc wzięło się tyle unikalnych gatunków np. w Australii, których nie ma nigdzie indziej na Ziemi?

26. Skoro Bóg jest wszechwiedzący i `jest miłością', dlaczego doprowadził do stworzenia dziecka [człowieka], gdy wiedział, że to dziecko pewnego dnia się go wyprze i będzie musiało spędzić wieczność płonąć w jeziorze ognia? Gdybym był Bogiem nie zrobiłbym tego; mam więcej miłości do ludzi niż On. - TiredTurkeyProd

27. Jak Niebo może być krainą zupełnej błogości, skoro wiemy, że ludzie, których kochaliśmy i troszczyliśmy się o nich smażą się teraz w Piekle? - The Infidel Guy - ODPOWIEDŹ: - Gdy dostaniemy się do Nieba nie będzie bólu. Bóg wyczyści nasze wspomnienia o umiłowanych mogących być w Piekle, gdyż nie chce byśmy doświadczali ból.

28. Objawienia mają miejsce na Ziemi. A co gdy skolonizujemy Księżyc, Marsa lub zasiedlimy trwale stację kosmiczną? Czy uciekniemy od `wyroku'? - Ray Sommers - ODPOWIEDŹ: Bóg pojawi się i tam. - Jim

29. Wielu ludzi wierzy w duchy. Moje pytanie: `Dlaczego jest tak, że ludzie widzą tylko duchy ludzi lub zwierząt domowych? Czemu nie neandertalczyków lub jeszcze lepiej, dinozaurów? To byłby koszmar, zobaczyć ducha Brontozaura przechadzającego się po mieście.

30. Skoro Bóg cofnął morze, tak by Mojżesz i Żydzi mogli uciec przed Egipcjanami, to dlaczego nie otworzył bram obozów koncentracyjnych? - Guilherme Hoffmann

31. Czemu dano nam wolną wolę, kiedy obowiązkiem w naszym życiu jest podążanie zgodnie z tym, co nam kazano? Musimy przestrzegać zasad pod groźbą kary. Czy to jest wolna wola? - Gandalfs Nephew

32. Pan - to Bóg wieczny, Stwórca krańców ziemi. On się nie męczy ani nie nuży, ' (Iz 40, 28) . Jeśli to prawda, to dlaczego Bóg odpoczywał siódmego dnia?

33. Za każdym razem, gdy idę na pogrzeb, ksiądz mówi coś w rodzaju: Bóg wezwał tę duszę do Nieba', lub Bóg powiedział, że czas iść do domu', lub coś takiego. Jeśli Bóg wzywa tych ludzi do `domu', to dlaczego zamykamy morderców w więzieniach? Jak możemy kogokolwiek osądzić za wykonywanie woli bożej?

34. Czy Adam i Ewa mieli pępki?

35. Konserwatywni Żydzi używają imienia Jahwe jako imienia Boga, gdyż jego prawdziwe imię jest przypuszczalnie niewymawialne. Moje pytani brzmi: Jak ludzie mogą wzywać imię Pana na daremnie, kiedy nikt w rzeczywistości nie zna jego imienia?

36. Czemu Bóg jest przeważnie określany jako On'?

37. Jeśli urodzisz się opóźnionym czy to oznacza, że twoja dusza' jest również opóźniona? - Matt Edwards

38. Planeta Ziemia, jak jesteśmy wiarygodnie poinformowani ma kilkanaście miliardów lat [ok. 4,5 mld lat - przyp. tłum.]. Ostatnie dinozaury wymarły jakieś 70 milionów lat temu. Homo sapiens, jedyna forma życia według chrześcijańskiej doktryny, która jest jedynym obiektem zainteresowań Boga wg. ich poglądów nie jest starsza niż 100 000 lat. W jaki sposób w świetle tych faktów judeo-chrześcijański Bóg spędzał te miliardy lat, póki nie stworzył ludzi, którzy sprawili, że stał się taki zajęty? - Trish Huesken/John Perkins

39. Skoro człowiek jest stworzony na wzór i podobieństwo Boga, to czy oznacza to, że Bóg ma penisa? - Terry Clark

40. Czemu nie możemy poczekać, aż dostaniemy się do Nieba by czcić Boga?

41. Jaki jest cel modlitwy? Co ograniczona istota może powiedzieć wszechmocnemu i wszechwiedzącemu bóstwu, czego ono by jeszcze nie wiedziało?

42. Skoro Bóg ma w stosunku do Ciebie plan, który nie może zostać zmieniony, to naprawdę masz wolną wolę?

43. Jeśli dusza' jest całym tobą (esencją), to dlaczego jeśli masz wypadek, tracisz pamięć, nie funkcjonujesz i możesz być sparaliżowany to waży o tym uszkodzenie mózgu, a nie tak ważna `dusza'? - Matt Edwards

44. Chrześcijanie lubią mówić dużo o tym, co Jezus poświęcił. Ale skoro Jezus był wszechwiedzącym Bogiem, to czy w momencie, gdy umierał nie wiedział, że za mniej niż 3 dni znajdzie się w Niebie by rządzić? Jeśli Jezus `żyje' i króluje w Niebie to co tak naprawdę poświęcił? - Cyndy Hammond

45. Skoro wszechmocny Bóg chce byśmy wszyscy go poznali, to dlaczego nie wszyscy go znają?

46. Gdzie jest Piekło i Niebo? Wierzono, że Niebo jest gdzieś w chmurach, do czasu, gdy współcześni astronomowie nie dowiedli czego innego.

47. Skoro dzieło boże jest tak doskonałe to po co mężczyznom sutki?

48. Skąd Adam i Ewa mogli wiedzieć, że to źle być nieposłusznym w stosunku do Boga, jeśli nie zjedli jeszcze owocu drzewa poznania dobra i zła? Nie można ich pociągać do odpowiedzialności, jeśli nie zdawali sobie sprawy z tego, co robią.

49. Skoro Bogu nie pasowały nieobrzezane członki, to dlaczego wpierw stworzył mężczyznę z napletkiem?

50. Jeśli Bóg jest wszechwiedzący to nie ma rzeczy, którą moglibyśmy go zaskoczyć? Jeśli tak, to czemu tak często reagował na to co robimy?

51. Jeśli reinkarnacja jest prawdą to jak to możliwe, że populacja rośnie? Skąd się biorą te dodatkowe `dusze'? - Matt Edwards

52. Czemu wszechmocny, wszechobecny Bóg potrzebuje pomocy ludzi lub aniołów by głosić swoje słowo i je spełniać?

53. Jak Jezus wstąpił do Nieba wraz ze swym ciałem, kiedy Paweł mówi, że ciało nie może dostąpić Królestwa Niebieskiego? (1 Kor 15, 50)

54. Skoro Bóg chce byśmy żyli prawo i wybierali `dobro', to czemu stworzył zło? (Iz 45, 6:7). Nie wspominając o tym, że już wiedział, którzy ludzie nie wybiorą `dobra', więc po co tworzył ich na początku? Wygląda na to, że wielu rodzi się po to by iść do Piekła.

55. Słyszę chrześcijan mówiących cały czas o wojnie pomiędzy Niebem a Piekłem. Jeśli to prawda, to czy Bóg ma ograniczenia mocy? Tylko człowiek prowadzi wojny, ze względu na ograniczenia i z przezorności. Bóg ma wszystko: wszechmoc i wszechwiedzę, nie ma powodu do wojny.

56. Biblia jest pełna zdań zaczynających się od: I Pan zobaczył'. Czy nie wiedział o tym już wcześniej?

57. Biblia twierdzi, że na początku Bóg stworzył Niebo i Ziemię. Nie mówi nic o wszechświecie. Niektórzy powiedzą, że niebo było przestrzenią kosmiczną, a w takim razie, kiedy Bóg stworzył Niebo duchowe? A jeśli niebo było duchowym Niebem, to kiedy Bóg stworzył wszechświat?

58. Jeśli chrześcijanie mówią, że wiedzą, iż Bóg istnieje i czyni cuda, to na co im wiara? Wiara to nie wiedza.

58. Przeszczepy mózgu w końcu będą możliwe, a gdzie będzie wtedy dusza?

60. Jeśli Bóg naprawdę chce byśmy go poznali, to dlaczego nie wszczepił wiedzy o nim w nasze umysły w momencie narodzin? W ten sam sposób, jak twierdzi wielu teistów, wszczepił nam poczucie dobra i zła.

61. Jeśli Bóg był ojcem Jezusa (nie Józef), to dlaczego drzewo genealogiczne Jezusa jest poprowadzone przez Józefa? - Cyndy Hammond

62. Chrześcijanie mówią, że skoro my i nasz wszechświat jest inteligentnym dziełem, to musiał zostać stworzony przez Boga. Ale wtedy Bóg również nim jest, więc kto go stworzył? - Rathish Sriparavastu

63. Dlaczego prawie każdy atrybut Boga jest równoznaczny z nieistnieniem? (np. bezcielesny, niematerialny, niezgłębiony, niezrozumiały, niewypowiedziany, niepoznawalny itp.)

64. Czemu Bóg nie pojawi się przed każdym w tym samym czasie? Wszyscy na świecie by wiedzieli, że on istnieje. I proszę nie mówić, że już to próbował. Z pewnością Bóg wie dokładnie jak przekonać do siebie nędznego człowieka.

65. Cytując za Nowym Testamentem (Mt 5, 17:18): `Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.' Więc skoro Jezus wciąż nie zmienił `prawa' to czemu nadal nie palimy wiedźm, kamienujemy cudzołożnic i nieposłusznych dzieci, nie zabijamy homoseksualistów, nie wyganiamy ludzi pracujących podczas Sabatu (pielęgniarki, lekarze itp.), nie rozlewamy krwi na ołtarze, nie urywamy głów małym ptakom, no i oczywiście nie składamy bogom ofiar z ludzi. - Sheila L. Chambers

66. Jeżeli wierzący mogą przyjąć, że Bóg zawsze tu był to dlaczego nie mogą zaakceptować podobnej i bardziej prawdopodobnej tezy, że wszechświat istniał od zawsze w pewnej formie?

67. Jeśli historia Arki Noego jest prawdziwa to co Noe robił z odchodami wszystkich zwierząt? Nie było nawet odpowiedniej wentylacji. Cholera, a co jadły mięsożerne zwierzęta? A gdzie były dinozaury i jednorożce w tym wszystkim?

68. Który miłosierny bóg przyjmuje w ofierze swoją własną kreację? Zwłaszcza syna? - Reverend Heresy

69. Czy Jezus był Bogiem pod ludzką postacią? Jeśli tak, to Bóg ratował nas przed samym sobą. Trochę samolubne, czyż nie? To jest to, co chrześcijanie bezwiednie głoszą przyjmując, że Jezus jest Bogiem.

70. Wielu chrześcijan twierdzi, że człowiek nie może osądzać wyroków boskich jako złe, ponieważ Bóg ma plan i jest właśnie Bogiem. To stawia nas w sytuacji, w której musimy uznać, że nikt nie może również stwierdzić czy Bóg jest dobry. Czy w takim razie Bóg jest amoralny? Wygląda na to, że moralność jest subiektywnym pojęciem różniącym się w zależności od kultury. W takim razie, jak możemy osądzać Boga w którąkolwiek ze stron?

71. Czemu Bóg stworzył niewierzących i karze ich za bycie takimi, jakimi ich stworzył? - Cyndy Hammond

72. Czym jest plan boski? Wszechwiedzący, wszechmocny Bóg nie potrzebuje planów. Plany są znakiem ograniczenia mocy. Robimy je, bo nie jesteśmy wszystkowiedzący, ani wszechmocni. Dla Boga plan lub projekt jest tylko czymś, co robi go bardziej ludzkim jak Ty i ja. Ograniczonym.

73. Wielu ludzi wierzy w istnienie duszy. Jeśli przypuszczalnie możemy widzieć, wąchać, smakować, czuć oraz słyszeć bez naszego ciała to czy je potrzebujemy? Czyż ciało nie jest marnotrawstwem? Czemu nie jesteśmy po prostu `duszami' unoszącymi się w przestrzeni? - Matt Edwards

74. Jak miłościwy i kochający Bóg może oglądać miliardy swoich dzieci płonące wielokrotnie przez całą wieczność?

75. Przed wynalezieniem pisma (5000 lat p.n.e.), na jakiej podstawie Bóg sądził ludzi, którzy umarli zanim został spisany tekst hebrajski i grecki (Biblia). [tłumaczenie dosłowne] - agent2g@aol.com

76. Jak dusze mogą się palić? Czyż nie są one istotami niematerialnymi? Słyszałem coś o duchowych spłonięciach ale sza! Bóg na pewno wysila się tylko po to by torturować dzieci, które kocha. Jak ktoś może trzymać się barbarzyńskiej wiary, że coś musi umrzeć by uspokoić bóstwo po popełnieniu złego uczynku? - Nickolaus Wing

78. Chrześcijanie mówią, że wszystko jest częścią boskiego planu. Jeśli tak, to co za różnica czy się modlą czy nie? - Rathish Sriparavastu

79. Dlaczego SIDS (Syndrom Nagłej Śmierci Noworodków) ma w ogóle miejsce? Czemuż Bóg miałby pozwolić żyć dziecku przez tak krótki czas? Czemu nie dać mu po prostu się nie urodzić? - Terry Clark

80. Czemu Bóg nie zakazał Adamowi i Ewie jeść z innego magicznego drzewa?
 
 
Bordinio 
Moderator


Gra w: Obecnie w żadną.
Posty: 1039
Medale: Brak

Wysłany: 3 Lipiec 09, 07:25   

Mi nic nie zaszkodzi ;) Moja wiara jest zbyt głęboka, aby dać się zmienić przez jakiegoś oświeconego ateistę .

Co do pytań: Muszę powiedzieć, że powaliły mnie na kolana. Ludzie piszący je nie znają się na Biblii, wyrywają zdania z kontekstu i na dodatek źle je interpretują. Naprawdę trochę mi ich żal, gdyż ich życie jest pozbawione jakiegokolwiek sensu. Kilka pytań świadczy nie wiem czy o ich niewiedzy czy desperacji, żeby się popisać pytaniem, które "zmieni wyznanie czytającego". Na w ogóle nie wiedzą nic o Bogu. Wierzący i ateiście różnią się tym, że o Bogu trochę wiemy. Niewiele, ale jednak więcej niż oni.

Btw przeczytam cały tekst zaraz i sprawdzę, czy nie obraża uczuć religijnych. (39 i 44 ew. są trochę przekombinowane)
 
 
 
Panzer 
Moderator
.


Posty: 187
Skąd: Bełchatów
Medale: Brak

Wysłany: 3 Lipiec 09, 09:28   

A ja czekam na odpowiedzi, a nie na zmienianie tematu, bo wiele pytań mnie zaintrygowało i chętnie bym poznał odpowiedzi teistów...

Pomyślę i dorzucę swoich kilka pytań, które mnie nurtują. Najpierw mi odpowiedzcie na te 80 pytań, może te 80 odpowiedzi, znów ze mnie zrobi wierzącego katola :D .
 
 
 
All Filippo 
Burżuj


Gra w: Makao
Wiek: 29
Posty: 183
Skąd: Ostrowiec Św.
Medale: Brak

Wysłany: 3 Lipiec 09, 09:41   

Dośc interesujące. ;) W sumie trochę oddaliłem się od Boga przez ostatni rok i zadawałem sobie podobne pytania. Nie wiem już czy jestem ateistą czy człowiekiem wierzącym. Czekam na odpowiedzi. ;)
_________________
Proszę, mówcie mi All ;)
 
 
 
Nice Friend 
Szlachcic


Wiek: 28
Posty: 260
Medale: Brak

Ostrzeżeń:
 3/3/3
Wysłany: 3 Lipiec 09, 09:51   

Bordinio napisał/a:
Mi nic nie zaszkodzi Moja wiara jest zbyt głęboka, aby dać się zmienić przez jakiegoś oświeconego ateistę .

+1
Pytania były walone ,,Prosto z mostu''.Moja wiara nie uległa ,,zniszczeniu''ale niektóre pytania naprawdę wziełem sobie do serca.
Czekam na opinię nie wierzących.Ciekawe co napiszą.:)
 
 
Bordinio 
Moderator


Gra w: Obecnie w żadną.
Posty: 1039
Medale: Brak

Wysłany: 3 Lipiec 09, 12:39   

Czyli co ? Ja mam odpowiadać na wszystkie pytania ? xD Część odpowiedzi macie w mojej powyższej wypowiedzi. Po prostu niektóre pytania są oparte na zdaniach wyrwanych z kontekstu i złej interpretacji :)

Te pytania można porównać do przerobionego obrazu ostatniej wieczerzy, gdzie zamiast uczniów Jezusa, siedzą zombi i jedzą Jego ciało. [ Przepraszam za takie coś, ale widziałem gdzieś taki obrazek i pomyślałem, że będzie dobrym przykładem]


Crux i Kacper powinni się tutaj wykazać :) Ja ew. do pomocy.
 
 
 
Panzer 
Moderator
.


Posty: 187
Skąd: Bełchatów
Medale: Brak

Wysłany: 3 Lipiec 09, 14:37   

Nie ważne kto odpowie, ile osób itd. Chcę wiedzieć, czy wy drodzy katolicy jesteście w stanie odpowiedzieć na te pytania, bo na razie nie widziałem ani jednej sensownej odpowiedzi.
 
 
 
Kroniki 
Mieszczanin

Wiek: 30
Posty: 140
Medale: Brak

Wysłany: 3 Lipiec 09, 14:52   

Ja nie jestem ateistom, ale te pytania dają do myślenia. Sam nie potrafię na nie odpowiedzieć, bo biblii nie czytałem, więc może ktoś pomoże? We wrześniu pewnie wydrukuję te pytania i zaniosę do księdza, ciekawe co on na to powie? No chyba z zajęć mnie nie wyrzuci, co? Nawet jeżeli są zdania wyrwane z kontekstu to są to zdania, które każdy zna, a całą biblię pewnie mało osób czytało, więc takie właśnie zdania wyrwane słyszymy na mszach. Może jakiś ministrant na forum się znajdzie to podejmie się wyzwania?
 
 
Bordinio 
Moderator


Gra w: Obecnie w żadną.
Posty: 1039
Medale: Brak

Wysłany: 3 Lipiec 09, 15:29   

Dobra niech wam będzie. Spróbuję odpowiedzieć na te wszystkie pytania. Jak odpowiedzi będą gotowe to zamieszczę je tutaj.

Ale ja wam mówię, że większość z nich jest po prostu głupia i świadczy o totalnej niewiedzy tych ludzi o Bogu. :P

Jestem na trzecim ^^ Cóż skoro Panzer powiedział, że być może nawróci się na katolicyzm to odpowiedzenie będzie bardzo trudne. Zwłaszcza dlatego, żeby Panzera nie odepchnąć jeszcze bardziej :|

Będę zamieszczał po 10, gdyż odpowiadanie na nie jest trochę uciążliwe ;)

1. Bóg zawierzył przekazywanie nauki o Nim Jezusowi i Jego uczniom, gdyż wiedział iż są do tego odpowiedni. Został On wybrany przez Boga tak samo jak Maryja. Sam Jezus przecież nie był tylko człowiekiem, był Synem Boga. Czytając Biblię nie ma wzmianki o grzeszeniu Jezusa.

2. Szatan nie miałby żadnej władzy, gdyby Bóg mu takowej nie dał to po pierwsze. Po drugie autor pytania sam nie wierzy w to o co pyta. Diabeł nigdy nie mógłby zrobić takiego przekrętu bo po prostu nie ma takiej mocy. Na dodatek Jezus mówił kilka razy, że Jest Tym, Który Jest, a to znaczy po hebrajsku Jahwe.

3. Trochę zalatuje mi mitologią i mitycznym zrzuceniem Kronosa do Tartaru ^^ No ale do rzeczy. Nie wiem ile lat miał pytający, ale on chyba ciągle wierzy, że Niebo jest na górze, a Piekło pod ziemią. Niebo tak samo jak Piekło są stanami duszy. Nie jest tak, że w Piekle ludzie się gotują, smażą itd. Ów stan jest po prostu wielką tęsknotą za Bogiem. Miejscem przygnębienia i bólu. [ w rozumieniu czegoś na podobieństwo bólu psychicznego] Szatan bardzo często interaktuje z nami właśnie tu, na Ziemi. W tym wypadku namawia nas do brania narkotyków czy wspomnianego przedmałżeńskiego. Co do niemocy Boga to skąd pewność, że nie może ? Nigdzie tak nie zostało napisane i jest to tylko i wyłącznie domysł :P

4. Słyszał to chyba od wierzących inaczej hehe :P Szatan nie ośmieliłby się wejść do domu Bożego. To prawda, że ludzie mogą grzeszyć w kościele np. myślą, gdyż nie zawsze są „gotowi” na słuchanie słowa Bożego. Chodzi mi o to, że nie zawsze chcemy te słowa słyszeć np. przez brak koncentracji, ciekawy film, który obejrzeliśmy. Wynika to po prostu ze słabości ludzkiej natury. Jest to przejaw wolnej woli. To prawda, że diabeł nas kusi, ale grzechy nie zawsze muszą być wynikiem jego działania. [ Wg mnie :) ] ( Człowieka mogę więc podzielić na 3 rzeczy. Słuchanie Boga, kuszenie szatana i własne myśli {wolna wola} )

5. Interesujące pytanie. Nie dotyczy ono tylko religii, ale również postrzegania świata. U ludzi utarło się już, że Ziemia to Ziemia, a kosmos to wszechświat. Jest to zwykłe przyzwyczajenie i nie uznaje się je za błędne. Aczkolwiek człowiek stosuje podział na rzeczy znane i nieznane. Ziemi nie zalicza do wszechświata mimo ido niego należy, gdyż żyje na niej i jako tako ją poznał.

6. Nie wiadomo, czy Bóg myśli. Wiadomo natomiast, że On wie. Gdyby gdybać to faktycznie dziwnie by to trochę wyglądało. Człowiek często przypisuje Bogu cechy ludzkie po to, aby móc Go jakoś bardziej ogarnąć.

7. Autor przejawia podejście czysto naukowe. Jak coś duchowego może być w czymś fizycznym ? Logicznie rozumując jest to niemożliwe, gdyż ciało niematerialne przenika przez ciało materialne. Istnienie i obecność duszy w człowieku jest ustalona przez Najwyższego. To On decyduje kiedy zabrać duszę z naszej ziemskiej postaci.

8. Nie zapominajmy o tym, że Biblia była pisana przez autora natchnionego. W Piśmie Świętym możemy zauważyć wiele cech ludzkich przypisanych Bogu po to, aby ludziom Go przybliżyć. W daaaawnych czasach na pewno łatwiej było prostym ludziom rozumieć „moralność Bożą”.

9. Strasznie dziwne pytanie. 1) Skąd wiadomo, że wszystko się zmienia ? Może po prostu takie zmiany są cykliczne i tylko nam wydaje się, że wszystko się zmienia, a w rzeczywistości jest niezmienne. 2) Człowiek nie może pojąć Boga, gdyż Ten jest nieograniczony. To właśnie ten czynnik uniemożliwia nam wyobrażenie sobie „wielkość” Stwórcy.

10. Bóg sprowadził na Ziemię potop po to, aby zniszczyć wszystkich grzeszników. To prawda, że nie poskutkował, ale czy Bóg o tym nie wiedział ? Możemy to wywnioskować jedynie poprzez domysły. Ja jednak sądzę, że Stwórca chciał raczej pokazać, że nie toleruje zła. Bóg bardzo często doświadcza ludzi i myślę, że potop miał być nauczką czy czymś podobnym.

11. Hmm… teiści nigdy nie powinni w argumentach na istnienie Boga posługiwać się nauką. Jedyną drogą do Jego poznania jest tylko i wyłącznie „serce”. To prawda, że Boga nie znajdziesz ani na końcu wszechświata, ani pod ziemią itd. Jest chyba taki pogląd, że we wszystkim we wszechświecie jest jakiś pierwiastek Boga. Pewnie dlatego autor pytania uważa, że jeżeli Boga nie znajdziemy np. w roślinie to Go w ogóle nie ma. Na szczęście katolicy wyznają, że Boga możemy ujrzeć w „sercu” drugiego człowieka. Zapewne wielu was się zastanawia: jak to ? Przecież inni ludzie mordują, niszczą itd. Sęk w tym, że każdy człowiek bez względu na to kim jest zawsze ma w sobie trochę dobra. U innych jest ono bardziej widoczne, u drugich jest głęboko ukryte, ale jednak jest.

12. "I zasadził Bóg ogród w Edenie na wschodzie" (Rdz 2,8) Ów Eden mimo iż był rajem, istniał na Ziemi. To właśnie w nim mieszkali Adam i Ewa. Można go więc porównać do miejsca najpiękniejszego na świecie. Raj, a więc Niebo które czeka nas po śmierci jest doskonałe. Nie ma w nim miejsca na ból, pokusy i szatana. To miejsce jest „krainą szczęśliwości” ,w której dusza ludzka nic nie pragnie i może oglądać Najwyższego.

13. `Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć' (Rz 6, 23). Powyższy cytat powinniśmy rozumieć jako zapłatą za grzechy będzie śmierć wieczna czyli wieczne potępienie. Na świecie wszystko z czasem umiera, gdyż nie jest nieśmiertelne, ale to nie znaczy, że wszystko dookoła nas grzeszy. Należy pamiętać, że śmierć jaką my pojmujemy to tylko przejście do nowego życia. Prawdziwa śmierć to wieczne potępienie.

14. To pytanie jest bardzo trudne. Tutaj zamieszczam link, który jako tako wyjaśni postawione pytanie. ( po udzielonych odpowiedziach na pytania możemy pokonwersować na ten temat ;p)

15. Ehhh… Bóg zna każdego z nas nawet przed naszym urodzeniem. To On daje łaskę, która umożliwia urodzenie się. Autor podszedł zbyt ludzko do tej rzeczy. Z biologicznego punktu widzenia wystarczą tylko plemniki i komórka jajowa. Jednak jak wiecie, nie zawsze to wystarczy. Bóg decyduje o wszystkim i daje łaskę tym, którzy na to zasługują.

16. Błogosławieństwo można otrzymywać nieskończenie wiele razy. Jak sama nazwa mówi jest to coś rodzaju powinszowania (życzenia) . Jak wiadomo prosić Boga możemy wiele razy, ale nie zawsze otrzymamy od Niego to o co prosimy. Wola Boża to jedno, a wolna wola to drugie. Jeżeli chcemy podążać zgodnie z Jego wolą to musimy się Mu podporządkować i wsłuchiwać się w Jego słowa. Wolna wola umożliwia nam nie uczestniczenie w owym planie. Zamach na WTC był straszliwy i pochłonął wiele ofiar. Bin Laden tak samo jak każdy człowiek zostanie rozliczony ze swojego życia. Bóg nie ingeruje jeżeli człowiek tego nie chce. Ludziom nie dane jest oceniać jaki jest Bóg i czy wszelakie katastrofy to cząstki Bożego Planu.

17. Bóg nie stworzył chaosu to prawda. Chaos wywołali ludzie i to oni są za niego odpowiedzialni. Słaba natura ludzka doprowadziła do pychy, która popchnęła za sobą budowę owej wieży. Budowniczowie uznali, że spokojnie mogą żyć bez Pana Boga i na dodatek dzięki wieży będą mogli się z nim równać oraz zaglądać do Domu Bożego.

18. Dzieci nienarodzone oraz zmarłe noworodki idą do Nieba. Aborcja to zabójstwo. Taki grzech jest bardzo ciężki. Pamiętajmy, że mord przeprowadzony na dziecku jest o wiele bardziej haniebny niż na dorosłym. Prawo do życia ma każdy i to prawo jest niepodważalne. Nawet jeżeli dziecko urodzi się chore lub życie matki będzie zagrożone to jest w tym sens. Każdy musi przejść swoje cierpienie.

19. Odpowiedź na to pytanie była już wspominana. Człowiek nadaje Bogu cechy ludzkie, aby bardziej Go zrozumieć, aby jakoś pojąć Jego wielkość i doskonałość.

20. Jezus był wybrany przez Boga i narodzony został z Maryi Dziewicy. Syn Boży nie ma grzechu pierworodnego tak samo jak Jego matka. W Biblii jak wół jest napisane, że Jezus jest zrodzony, a nie stworzony.

21. Kolejny biolog :P Maryja była normalną kobietą, a Jezus począł się z Ducha Świętego za sprawą Boga. Boskiej natury nie można łączyć z naszym pojęciem fizjologii i rozmnażania. Ciało ludzkie nie jest doskonałe tak jak ciało Boga. Kwestia znalezienia DNA dla Jezusa to nie problem dla Boga. Przecież może sobie stworzyć :) Bóg nie ma spermy, Jego ciałem zajmę się w następnym pytaniu.

22. Nie każda prośba, która zanosimy do Boga jest spełniana. Nie każdy zasłużył, a czasami jest tak, że to o co prosimy sprowadziłoby na nas nieszczęście. Cóż nie można mieć wszystkiego :) Nasz Stwórca jak dobry Tata dba o nas. Jeżeli chodzi o prośbę o potępienie to nie spełniłaby się jeżeli byś na nie, nie zasługiwał. Często jest tak, że ludzie proszą Boga o śmierć itd. w przypływach złości, strachu czy stresu. Ktoś mądry powiedział: „Szybkie decyzje to decyzje niebezpieczne”. Bóg wie, że w głębi serca tego nie chcemy i jest to spowodowane naszą złością i chwilową słabością.

23. Dzień Ostateczny jest bardzo tajemniczym wydarzeniem. Może być tak, że Ziemia zostanie zniszczona, a wszyscy ludzie uniosą się w Niebo i tam przyjdzie do nas Jezus. Może być również tak, że Jezus będzie widziany przez każdego nie ważne gdzie będzie bo w końcu jest Synem Bożym.

24. Cóż na islamie się nie znam (na razie xD), ale wydaje mi się, że rzeczy typu środki lokomocji czy domy nie stanowią u nich problemu. Z jedzeniem mango jest tak jak u nas z postem. Muzułmanom chyba chodzi tylko o skrajne przypadki jak odżywianie, używki i inne tego typu rzeczy.

25. Noe zabrał parę zwierząt każdego gatunku do arki. W Starym Testamencie nie ma wzmianki o rozmieszczeniu kontynentów ;) Mogło być tak, że zwierzęta rozbiegły się po całym świecie. Mogło być również tak, że wysadzał zwierzęta w różnych miejscach.

26. No ateiści się Go wypierają. Gdyby ktoś był na jego miejscu to przeżywałby nieokreśloną rozpacz i żal. To tak jak u nas syn mówi ojcu, że nie chce być jego synem. Każdy człowiek ma wolną wolę. Bóg nikomu się nie narzuca, ale każdy człowiek ma zawsze wybór. Nawet pod koniec życia możesz się nawrócić i dostąpić życia wiecznego. Jezus powiedział, że nie ma innej drogi do zbawienia jak przez Niego. Jest również tak, że jeżeli żyjesz dobrze itd. to nie zostaniesz wrzucony do piekła ;p

27. No to jest chyba wstęp do jakiejś podróby książki Dana Browna ;p Autor po prostu insynuuje. Jest to jego czysty domysł. Nie wiemy kto jest w piekle. Dobrzy ludzie nie idą na potępienie. Może zdarzać się nawet tak, że grzesznik w świetle prawa ludzkiego jest dobry w świetle prawa Boskiego. Jeżeli już Bóg miałby coś wymazać to tylko negatywne wartości z naszych umysłów ;)

28. Jest dokładnie tak jak odpowiedział Jim, dla Boga to nie przeszkoda. Na pewno będąc w kosmosie nie uciekniemy od wyroku potępienia czy życia wiecznego.

29. Część duchów to po prostu wymysł wyobraźni. Człowiek mocno związany emocjonalnie np. z jakąś osobą może ją zobaczyć. Dziwne, żeby ludzie widzieli duchy zwierząt jeśli te nie mają dusz. Z Neandertalczykami urwał się nam kontakt jakieś 24 500 mln lat temu :P Oczywiście ja nie neguję istnienia duchów.

30. Co by dało otworzenie bram obozów ? Więźniowie i tak czy siak zostaliby zastrzeleni przez hitlerowców. Jeżeli chodzi Ci o wybawienie ich z obozów to jest z tym tak samo jak z 11 września.

31. Każdy przeżywa życie jak chce, czy to wierząc i słuchając Boga czy żyjąc w grzechu. Nie jestem teologiem, ale ludzie którzy są dobrzy, mili i robią dobre uczynki też powinni iść do Nieba. I tak chyba nawet jest ;)

32. Cóż tradycyjne nadanie Bogu cech ludzkich. Siódmy dzień tygodnia jest dniem odpoczynku od wszelakich robót i zajęć. Autor symbolicznie posłużył się tutaj „zmęczeniem” Najwyższego po to, aby określić, że siódmego dnia tygodnia należy odpoczywać.

33. Bardzo trafne pytanie. 1) Jak już wiemy człowiek posiada wolną wolę. W życiu nie jest tak, że Bóg steruje kto dziś zginie, a kto jutro. Jak już mówiłem, Bóg ingeruje w nasze życie jak najmniej po to, aby nie zabierać nam wolnej woli. Śmierć poniosła ta osoba, gdyż morderca to morderca. 2) Dajmy na to jest pewien morderca, który zabiłby byle kogo. Takiego mordercę można wykorzystać np. do zabójstwa kogoś, kogo Bóg oczekuje w Niebie. Działanie mordercy, który zabija byle kogo, a w tym przypadku konkretną osobę nie ma różnicy. Bóg zabiera ludzi wtedy kiedy to jest potrzebne owemu człowieczkowi. Tylko ludzie są zdolni zabijać dla własnej satysfakcji.

34. Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć :) Zgodnie z dystansem z jakim trzeba podchodzić do Starego Testamentu, pierwsi rodzice takowe posiadali. Pamiętajmy, że mając na myśli pierwsi ludzie nie mamy na myśli 2 osób. Na świecie rozpoczął się początek ludzkiego gatunku. [ Można tutaj wpleść teorię Darwina :) ]

35. Bóg, Pan, Allah, Jahwe, Tyś Który Jest i inne tego typu nazewnictwo jest jak najbardziej wskazane i rozumiane. Bogu nie chodzi o to, żebyś dokładnie znał Jego imię. Możesz mówić do Niego jak chcesz, a On i tak Cię wysłucha. Prostym przykładem będzie Kali, nasz kolega z Afryki, który chciałby z Tobą pogadać, ale nie zna Twojego prawdziwego imienia i woła na Ciebie np. chłopie, złotowłosy etc. Jestem pewny, że mimo tej nieznajomości z chęcią byś z nim porozmawiał.

36. Trochę dziwne pytanie. Boga możemy określić jako On bo możemy tak powiedzieć. Możemy używać formy On jeżeli chcemy podkreślić jego majestat i wielkość. Przepraszam, ale nie wiem do końca co autor miał na myśli ;)

37. Nie. Tak w ogóle to wszystko zależy od uszkodzenia mózgu. Jeżeli nie możesz mówić, normalnie funkcjonować etc. [ mówiąc brzydko jesteś warzywem ] to taki człowiek i tak pójdzie do Nieba. Jego dusza nie jest w żadnym stopniu opóźniona. To nie jest wina duszy, że ciało jest niedoskonałe. Z drugiej strony jeśli jesteś trochę opóźniony to Twoje poznanie Boga trochę się opóźni. Musi minąć trochę czasu zanim zdasz sobie sprawę z kilku rzeczy i staniesz się gotowy :) W tym też przypadku Twoja dusza jest ok tylko właściwość poznawcza trochę szwankuje.

38. Na ten temat nic nie wiemy. Nie możemy się nawet domyślać bo i tak ludzie nigdy nie ogarną Boga. Najtrudniejsza kwestią do wyobrażenia jest to, ze Bóg istniał od POCZĄTKU.

39. Teologowie mówią, że Bóg nie ma ciała takiego jak ludzie. Jest bezpłciowy oraz nie ma koloru skóry. Należy pamiętać, że stworzenie na Jego podobieństwo nie musi równać się z duplikowaniem Jego ciała. Do Boga jesteśmy podobni pod względem duchowym. Mamy wolną wolę oraz sumienie. Mamy kodeks moralny, który mówi co jest złe, a co dobre. Cechy podobieństwa do Boga mogą się zatrzeć poprzez nie praktykowanie Jego nauki. ( dorastanie w złych ideałach ) Zauważmy także, że Bóg nie potrzebuje tego co ludzie. Ludzie mają organy rozrodcze po to, aby przedłużać życie gatunkowe z tego prostego faktu iż nie jesteśmy nieśmiertelni. Bardzo możliwe, że Bóg ma postać duchową. Co do sądu All’a : a) Bóg nie ulega pokusom, jest doskonały i b) nie ma takich narządów jak człowiek (ciało ludzkie nie jest doskonałe) .

40. Życie wieczne jest nagrodą za wiarę, dobre i pomocne życie dla innych oraz poświęcenie życia do życia według zasad Boskich. Nie zapominajmy, że Bóg nas testuje. Próba wiary jest najtrudniejszą ze wszystkich prób i to właśnie ona przesądzi o naszym dalszym miejscu przebywania. [ Gdyby Bóg ukazał się ludziom, to każdy by uwierzył. Tutaj chodzi o niewidzenie, a uwierzenie { Jezus mówi : Błogosławieni którzy nie widzieli, a uwierzyli. } ]




//edit: Mogły się wkraść jakieś błędy. Gdybyście znaleźli jakieś nieścisłości to mówcie. Człowiek nie jest w stanie wyłapać wszystkiego jak pisze ;]

//edit1: Jeżeli jakieś pytania chcecie doprecyzować to mówcie
//edit2: Pamiętajcie, że jestem tylko człowiekiem. Piszę tutaj i odpowiadam zgodnie z moją wiedzą. Nie zawsze mogłem dobrze odpowiedzieć [przekonująco], ale to nie jest robota dla jednego kolesia ;p
Ostatnio zmieniony przez Bordinio 4 Lipiec 09, 16:25, w całości zmieniany 10 razy  
 
 
 
All Filippo 
Burżuj


Gra w: Makao
Wiek: 29
Posty: 183
Skąd: Ostrowiec Św.
Medale: Brak

Wysłany: 3 Lipiec 09, 15:45   

Bordinio napisał/a:


Ale ja wam mówię, że większość z nich jest po prostu głupia i świadczy o totalnej niewiedzy tych ludzi o Bogu. :P


Czy ja wiem. Raczej Ci ludzie mają wątpliwości co do prawdy o Bogu i woleli zapytac. To wcale nie świadczy o tym że te pytania są głupie. Napewno nie jednego teologa wprawią w zakłopotanie.
Póki co czekamy na Twoje odpowiedzi. ^.-
_________________
Proszę, mówcie mi All ;)
 
 
 
Przemas lr 
Rekrut


Wiek: 30
Posty: 400
Skąd: 53°04'N 19°27'
Medale: Brak

Ostrzeżeń:
 3/3/3
Wysłany: 3 Lipiec 09, 21:00   

Omg... 39pytanie do dupy. Wiadomo, że tak...
_________________

 
 
All Filippo 
Burżuj


Gra w: Makao
Wiek: 29
Posty: 183
Skąd: Ostrowiec Św.
Medale: Brak

Wysłany: 3 Lipiec 09, 21:06   

Przemas lr napisał/a:
Omg... 39pytanie do dupy. Wiadomo, że tak...

Skoro tak to jest dla mnie nawet Bóg zgrzesza. Chociażby uprawiając samogwałt. Bo nie wierzę w to że od powstania świata nigdy tego nie robił.
_________________
Proszę, mówcie mi All ;)
 
 
 
Przemas lr 
Rekrut


Wiek: 30
Posty: 400
Skąd: 53°04'N 19°27'
Medale: Brak

Ostrzeżeń:
 3/3/3
Wysłany: 3 Lipiec 09, 21:18   

52. Bo nie daje rady, i chce żeby ktoś go "reprezentował"
PS: pytania nie zrobily ze mnie ateisty...
_________________

 
 
Bordinio 
Moderator


Gra w: Obecnie w żadną.
Posty: 1039
Medale: Brak

Wysłany: 4 Lipiec 09, 09:38   

Przemas zwaliłeś pytanie :) Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na kolejne 30 i wyjaśnię o co chodzi.

Omg naprawdę długo się odpowiada ;p
Ostatnio zmieniony przez Bordinio 4 Lipiec 09, 11:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
All Filippo 
Burżuj


Gra w: Makao
Wiek: 29
Posty: 183
Skąd: Ostrowiec Św.
Medale: Brak

Wysłany: 4 Lipiec 09, 09:42   

Bordinio dobra robota z tymi odpowiedziami. :) Wg. mnie sensownych odpowiedzi udzieliłeś. Czekam na resztę.
Kolejna seria bez zarzutu. Ale uważaj bo znowu stanę się gorliwym katolikiem. :P
_________________
Proszę, mówcie mi All ;)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template DarkMW created by razz