ZalogujRejestracjaSzukaj U�ytkownicy MedaleZaloguj si�, by sprawdzi� wiadomo�ciGrupyStatystyki

Na forum.stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij


Poprzedni temat «» Następny temat
[kampania] "Wojny husyckie"
Autor Wiadomość
Hunter 
Ciężkozbrojny


Gra w: Stronghold & Stronghold Crusader
Wiek: 25
Posty: 799
Skąd: Z forum.
Medale: Brak

  Wysłany: 21 Kwiecień 11, 16:49   [kampania] "Wojny husyckie"

Oto drugie dzieło Teamu ShNet. Tym razem, kampania będzie tworzona w Stronghold Deluxe. Kolory wojsk, jakie pojawią się w kampanii, to:
Niebieski - oddziały katolików, poddanych Zygmunta Luksemburskiego.
Pomarańczowy i Żółty - oddziały Husytów.
Zielony - posiłki.
Błekitny - wojownicy krucjat antyhusyckich.

Wojna stuletnia między Francją a Anglią sprawiła, iż oba państwa się osłabły. Władcy nie mieli pieniędzy by opłacić wojska najemne, więc zajęły się one grabieżą. Ogółem - chłopstwo było narażone i na zdeprawowanych najemników i na zwyczajnych bandytów, i w rezultacie zaczęło się buntować swym panom. Byli oni kierowani przez Johna Balla i Wata Tylera, i mimo, iż były to piesze wojska, odnosiły sukcesy w walce z ciężkozbrojnym konnym rycerstwem - to stworzyło podwaliny dla tworzenia armii wśród mieszczan i chłopów. Mimo to jednak Tyler i Ball nie nie osiągnęli tego, co chcieli. Wkrótce potem rozpoczęły się też bunty co do bogatego życia duchownych. Pierwszym z takich był John Wiklef, angielski teolog.Nauki Wiklefa zostały uznane za herezję, jednak ogólne jego poglądy wzbudziły zainteresowanie wśród krajów Europy - zwłaszcza na Czechach.
Kolejnym uczonym sprzeciwiającym się Kościołowi był Jan Hus. Podważał autorytet Kościoła, zaprzeczał też temu, że Papież był boskim wybrańcem.
By sprzeciwić się Husowi zwołano Sobór w Konstancji i rozkazano Janowi stawić się tam. Początkowo Hus nie chciał się tam zjawić, jednak gdy otrzymał gwarancję bezpieczeństwa od Zygmunta Luksemburskiego, Jan postanowił się tam pojawić. Zygmunt złamał dane słowo i uwięził Husa. Postanowiono mu ultimatum: jeśli wyprze się swych poglądów i publicznie ogłosi, że zrzekł się nauk Wiklefa, uniknie kary (spalenia na stosie). Hus jednak się nie zgodził.
Pewien szlachcic przed spaleniem na stosie Jana poprosił go, by jednak zgodził się na warunki Kościoła. Wówczas Jan odrzekł, że "Dzisiaj upieczecie chudą gęś, ale za sto lat od teraz usłyszycie śpiewającego łabędzia, którego zostawicie nieupieczonego i żadna pułapka ani sieć nie złapie go dla was.". Słowo "Hus" znaczy po czesku właśnie gęś, a równo sto lat później swe nauki oparł na naukach Jana Martin Luther, zaś jego herbem był właśnie łabędź.
Gdy Husa spalono, wielu jego zwolenników zaczęło się buntować. Oparli się oni na doświadczeniach z buntów po wojnie stuletniej i tryumfów wojsk pieszych nad konnymi. Ważną postacią tych wojen był Čeněk z Vartemberka, który wówczas był szlachcicem, co sprzeciwiał się spaleniu Husa. Inną ważną postacią był Jan Žižka, wojownik spod Bitwy pod Grunwaldem, który jako pierwszy opracował taktykę przy użyciu taborów i wozów, które chroniły strzelców przed konncą.

Wbrew życzeniom władz Kościoła, po śmierci Jana Husa i jego najbliższego współpracownika Hieronima z Pragi ruch husycki w Czechach nie wygasł. Pod wpływem nauki Husa, rozpropagowywanej przez jego licznych uczniów, naród czeski zaczął się organizować w wielki ruch domagający się zmian. Ruch husycki, choć niejednolity i podzielony co do celów oraz sposobów działania, silnie rozwijał się na terenie królestwa czeskiego i z coraz większym zacięciem walczył o swoje prawa. Z upływem czasu na terenie kraju zaczęły funkcjonować dwa kościoły: katolicki i husycki. Coraz częściej też dochodziło do wystąpień religijnych, antyniemieckich i antyfeudalnych. Husytyzm zdobywał grono zwolenników poza granicami kraju. W lipcu 1418 roku we Wrocławiu na Śląsku doszło do rozruchów określanych przez historyków defenestracją wrocławską. Podczas rozruchów głoszono hasła husyckie dotyczące problemów społecznych i narodowościowych. Dokładnie rok później, 30 lipca 1419, w Pradze doszło do zamieszek określanych mianem defenestracji praskiej. Zamieszki stały się sygnałem do rozpoczęcia ogólnoczeskiego powstania i w konsekwencji wojen husyckich.


Rozdział I - Jan Hus

001 - Sobór - listopad 1414 [autor: Kokoju]


Odprawa
W porozumieniu z papiestwem Zygmunt Luksemburski nakazał Janowi Husowi przybyć do Konstancji aby wytłumaczyć się przed władzą w tym kraju. Hus początkowo nie chce tam przybyć, póki nie otrzymał żelaznego listu gwarantującemu Janowi bezpieczeństwo.
Konstancję należy odpowiednio przygotować do przybycia Husa. Należy zdobyć pewne zasoby zbierając daniny z wiosek naokoło miasta.

Warunek zwycięstwa:
Zebrano 2000 złota, 100 chleba, 85 owoców, 50 mięsa, które należy dostarczyć do Konstancji.
Warunek porażki:
Zarządca wioski nie żyje.

Porady:
-Jeśli będziesz systematycznie zbierał kamień, dowództwo zdecyduje się wysłac do ciebie więcej wojska.
-Chroń najważniejsze budynki, które znajdują się w różnych miejscach mapy.
-Uważaj, aby nie opadła ci popularność.

LINK --> http://www.megaupload.com/?d=FT0JJ2WU

_______________

002 - Proces - lipiec 1415 [autor: ponceriusz]
___________________


Odprawa
Zygmunt złamał umowę i uwięził Husa. Teraz zostaje przygotowany dla niego stos, o ile nie wyprze się swych nauk i nie przyzna publicznie, że nie jest zwolennikiem Wiklefa. Jan ogłosił jednak, że będzie się trzymał dalej swych przekonań, i dodał, że nadal będzie popierał wiklefowskie nauki. Z wyroku Luksemburczyka Jan Hus ma zostać spalony na stosie. Trzeba poczynić odpowiednie przygotowania i oczyścić tereny naokoło Konstancji z bandytów, czeskich buntowników i skrajnych zwolenników nauk Husa.

Warunek zwycięstwa:
-Oczyść teren wokół wioski.
Warunek porażki:
-Miejscowy lord zginął.

Podpowiedzi:
-Możesz ogrodzić tereny poza palisadą, aby uchronić budynki.
-Używaj kuszników, gdyż łucznicy zostaną wystrzelani jak kaczki.
-Chroń swoją bramę.
-Nie pozwalaj, aby wróg rozpłyną się po wiosce, gdyż wtedy stracisz cenne budynki.

___________________

Historia
Śmierć Husa poniosła za sobą straszne następstwa. Jego zwolennicy w Czechach, na wieść o jego spaleniu, poczęli się buntować. Skupiali się w wioskach, gdzie pozyskiwali sobie ludzi i zaciągali wojska. Ten ruch narodowy stał się niebezpieczny, jak i na niekorzyść Zygmunta Luksemburdkiego i papieża. Marcin V, który egzekucją Jana Husa chciał uśmierzyc herezje, przeliczył się i wywołał efekt odwrotny. Teraz katolików rzymskich czeka krwawy pojedynek z ruchem Husyckim, który nie da łatwo za wygraną. Stolica Apostolska rozważa nawet zwołanie krucjaty, na wzór swoich poprzedników, tyle że przeciwko zwolennikom reformatora.

LINK --> http://www.megaupload.com/?d=YMS0YIG1

No cóż, autor poprzedniej mapy (ponceriusz) chciał, aby była trudna, postaram się, aby zmniejszył nieco poziom trudności jego następnych map. Oto nowa misja:

003 - Powstanie [autor: wojownik]



Odprawa
Powstanie w Pradze zapoczątkowało wojny husyckie. Husyci, zwolennicy nauk Jana Husa, objęli w krótkim czasie część Czech. Aby zastopować rozprzestrzenianie się Husytyzmu Zygmunt Luksemburski nakazał wyeliminować część Husytów naokoło Pragi.

Warunek zwycięstwa:
-Wyeliminuj wszystkie jednostki wroga.
Warunek porażki:
-Twój oddział został rozbity.

Porady:
-Uważnie posuwaj swoje wojska, aby nie wejść w spory ogień wrogów.
-Wróg ma przewagę liczebną, jednak dzięki odpowiedniej taktykce możesz po kolei znosić grupki wrogów.
-Klucz do sukcesu to umiejętne urzycie strzelców.
-Wybierz odpowiedni bród, gdyż niektóre są mocniej chronione.

Historia
Bunt ogarnął większość Czech. Dzięki działalności Husytów w wioskach, pozyskują oni duże liczby piechoty, a dzięki zdolności ich dowódców potrafią wygrywać ze znacznie większymi siłami. Zygmunt Luksemburski zalecił wysłać wyborową kawalerię Czeską, naprzeciw Husyckim piechociarzom. Więksi liczebnie i mający przewagę jeźdźcy katoliccy, powinni bez problemu pokonać mniej licznych heretyków. Za niedługo stoczy się bitwa pod Niekmierzem, gdzie poczęły się gromadzić siły zwolenników Husa.

LINK --> http://www.megaupload.com/?d=ZUG0UP0X


Miłego grania życzy Team stronghold.gry-online.pl.
_________________
o/ -> KAMPANIA <- \o
Ostatnio zmieniony przez Hunter 24 Maj 11, 09:47, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Lowcakur 
Szlachcic


Gra w: Sh+SHC
Wiek: 29
Posty: 259
Skąd: Rumia
Medale: Brak

Wysłany: 23 Kwiecień 11, 15:51   

Co jak co, ale jest zdecydowanie za latwa. Stawiasz po prostu od groma piekarni, i misja wykonana.

Krajobraz mi sie strasznie podoba, nie mam wiekszych uwag.

Powinny byc zdecydowanie wieksze ataki, oraz pozary.

Tyle odemnie.
_________________
One, two Freedy's comming for you... Three, four better lock your door... Five, six grab a crucifix... Seven, eight better stay up late... Nine, ten never sleep again...
 
 
 
Siwy 
Moderator


Wiek: 28
Posty: 1481
Skąd: Nowogród Bobrzański
Medale: 1 (Więcej...)
Srebrny szachista (Ilość: 1)

Wysłany: 23 Kwiecień 11, 20:18   

+ krajobraz naprawdę dobry
+ ogólnie przyjemnie się gra

- zapełniony skład zapasów na "dzień dobry"
- brak możliwości budowania bram - lol ? :D

Fabuła fajna, na razie pierwsza misja, zobaczymy jak się rozkręci ;]. Czekam na następne misje (grać mi się już nie chce, ale jestem ciekawy co tam Team wykombinuje za kampanię i mam nadzieje, że ją skończy).
 
 
ponceriusz 
Dzielny wojak

Gra w: SH1 HD, SHC HD, SH2
Wiek: 26
Posty: 615
Skąd: Poznań
Medale: Brak

Wysłany: 24 Kwiecień 11, 14:29   

Kokoju, który jest autorem mapy, raczej specjalnie wyłączył możliwość budowania bramy. Przy testowaniu to zauważyłem, ale wg mnie to dobra decyzja, bo gdybyśmy mogli budować bramy, to ataki by w ogóle nie były dotkliwe. Tak to jest trochę trudniej. Zresztą nasza osada ukazana na tej mapie to miały być tereny wiejskie naokoło Konstancji. Gdyby były bramy, to bardziej by to przypominało zamek, czy jakiś fort niż wioskę.
Map mamy już zrobionych... trochę. Niemało. Ale wiele jest jeszcze niewytestowanych. Niestety nie bardzo wielu, mogę nawet powiedzieć, że większość nie angażuje się. Niektórzy nie mają SH1, a inni mają inne powody, np. Kokoju od dawna na forum nie wchodzi. Ale kampania jakoś idzie.
 
 
Hunter 
Ciężkozbrojny


Gra w: Stronghold & Stronghold Crusader
Wiek: 25
Posty: 799
Skąd: Z forum.
Medale: Brak

Wysłany: 24 Kwiecień 11, 16:58   

No, ja testuje nasze mapy, ale do moich ocen (przynajmniej na razie) nie widać. Jeśli możesz, Ponceriusz, oceń moją bitwę. Co do kampanii, to dwa pierwsze rozdziały będą wprowadzeniem do krucjat antyhusyckich. Dodam też, że będzie możliwość gry Husytami :-)
_________________
o/ -> KAMPANIA <- \o
 
 
Siwy 
Moderator


Wiek: 28
Posty: 1481
Skąd: Nowogród Bobrzański
Medale: 1 (Więcej...)
Srebrny szachista (Ilość: 1)

Wysłany: 24 Kwiecień 11, 20:48   

Ale drewniana brama chyba mogłaby byc... Tak jest troche bez sensu.
 
 
Hunter 
Ciężkozbrojny


Gra w: Stronghold & Stronghold Crusader
Wiek: 25
Posty: 799
Skąd: Z forum.
Medale: Brak

Wysłany: 26 Kwiecień 11, 11:35   

002 - Proces - lipiec 1415 [autor: ponceriusz]
___________________


Odprawa
Zygmunt złamał umowę i uwięził Husa. Teraz zostaje przygotowany dla niego stos, o ile nie wyprze się swych nauk i nie przyzna publicznie, że nie jest zwolennikiem Wiklefa. Jan ogłosił jednak, że będzie się trzymał dalej swych przekonań, i dodał, że nadal będzie popierał wiklefowskie nauki. Z wyroku Luksemburczyka Jan Hus ma zostać spalony na stosie. Trzeba poczynić odpowiednie przygotowania i oczyścić tereny naokoło Konstancji z bandytów, czeskich buntowników i skrajnych zwolenników nauk Husa.

Warunek zwycięstwa:
-Oczyść teren wokół wioski.
Warunek porażki:
-Miejscowy lord zginął.

Podpowiedzi:
-Możesz ogrodzić tereny poza palisadą, aby uchronić budynki.
-Używaj kuszników, gdyż łucznicy zostaną wystrzelani jak kaczki.
-Chroń swoją bramę.
-Nie pozwalaj, aby wróg rozpłyną się po wiosce, gdyż wtedy stracisz cenne budynki.

___________________

Historia
Śmierć Husa poniosła za sobą straszne następstwa. Jego zwolennicy w Czechach, na wieść o jego spaleniu, poczęli się buntować. Skupiali się w wioskach, gdzie pozyskiwali sobie ludzi i zaciągali wojska. Ten ruch narodowy stał się niebezpieczny, jak i na niekorzyść Zygmunta Luksemburdkiego i papieża. Marcin V, który egzekucją Jana Husa chciał uśmierzyc herezje, przeliczył się i wywołał efekt odwrotny. Teraz katolików rzymskich czeka krwawy pojedynek z ruchem Husyckim, który nie da łatwo za wygraną. Stolica Apostolska rozważa nawet zwołanie krucjaty, na wzór swoich poprzedników, tyle że przeciwko zwolennikom reformatora.

LINK --> http://www.megaupload.com/?d=YMS0YIG1
_________________
o/ -> KAMPANIA <- \o
 
 
Threeth 
Dzielny wojak

Posty: 594
Skąd: Bielsko-Biała
Medale: Brak

Wysłany: 3 Maj 11, 21:06   

Jako iż nie angażowałem się w tworzenie kampanii, ani w jej testowanie też, ocenię ją teraz(misja 2).

Krajobraz jest ok, nie ma się do czego przyczepić. Gorzej jest natomiast z poziomem trudności, na normalnym poziomie trudności podchodziłem do niej ok pięć razy i za nic nie da rady jej przejść, albo jestem noobem, albo ktoś przedobrzył. Pierwszy atak, niszczył albo obronę, albo gospodarkę. Oba warianty są równe z porażką. Później włączyłem na Easy i było łatwiej, aczkolwiek nie ukończyłem misji, z racji tego, że komputer odmówił posłuszeństwa i zawiesił się. Nie chce mi się jej przechodzić od nowa. Podsumowując, mapa jest zdecydowanie za trudna, przynajmniej dla mnie.
_________________
>>Moje mapy<<
 
 
Aragorn 
Mieszczanin


Gra w: SH, SHC, SH2
Posty: 136
Medale: Brak

Wysłany: 4 Maj 11, 14:56   

W porównaniu do pierwszej to ta jest zdecydowanie za trudna, albo zrób pierwszą trudniejszą albo tą łatwiejszą.
_________________
I'm Richard the Undead Warlock, Master of Magma, Chief Warlock of the Broders of Darkness, Lord of the Thirteen Hells, Master of Bones, Master of Fire, Emporor of the Black, Lord of the Undead and the Mayor of the little village up the coast.
 
 
Hunter 
Ciężkozbrojny


Gra w: Stronghold & Stronghold Crusader
Wiek: 25
Posty: 799
Skąd: Z forum.
Medale: Brak

Wysłany: 19 Maj 11, 18:42   

No cóż, autor poprzedniej mapy (ponceriusz) chciał, aby była trudna, postaram się, aby zmniejszył nieco poziom trudności jego następnych map. Oto nowa misja:

003 - Powstanie [autor: wojownik]



Odprawa
Powstanie w Pradze zapoczątkowało wojny husyckie. Husyci, zwolennicy nauk Jana Husa, objęli w krótkim czasie część Czech. Aby zastopować rozprzestrzenianie się Husytyzmu Zygmunt Luksemburski nakazał wyeliminować część Husytów naokoło Pragi.

Warunek zwycięstwa:
-Wyeliminuj wszystkie jednostki wroga.
Warunek porażki:
-Twój oddział został rozbity.

Porady:
-Uważnie posuwaj swoje wojska, aby nie wejść w spory ogień wrogów.
-Wróg ma przewagę liczebną, jednak dzięki odpowiedniej taktyce możesz po kolei znosić grupki wrogów.
-Klucz do sukcesu to umiejętne użycie strzelców.
-Wybierz odpowiedni bród, gdyż niektóre są mocniej chronione.

Historia
Bunt ogarnął większość Czech. Dzięki działalności Husytów w wioskach, pozyskują oni duże liczby piechoty, a dzięki zdolności ich dowódców potrafią wygrywać ze znacznie większymi siłami. Zygmunt Luksemburski zalecił wysłać wyborową kawalerię Czeską, naprzeciw Husyckim piechociarzom. Więksi liczebnie i mający przewagę jeźdźcy katoliccy, powinni bez problemu pokonać mniej licznych heretyków. Za niedługo stoczy się bitwa pod Niekmierzem, gdzie poczęły się gromadzić siły zwolenników Husa.

LINK --> http://www.megaupload.com/?d=ZUG0UP0X

PS. Przepraszam za spóźnienie co do wystawienia misji, ale miał to zrobic ponceriusz, znany z zawrotnej prędkości ;-) Od razu zaznaczam, że ta misja jest trudna, ale można ją spokojenie przejść przy pomocy techniki ostrzału (opcja "atakuj obszar" u kuszników).
_________________
o/ -> KAMPANIA <- \o
Ostatnio zmieniony przez Bordinio 19 Maj 11, 20:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Lowcakur 
Szlachcic


Gra w: Sh+SHC
Wiek: 29
Posty: 259
Skąd: Rumia
Medale: Brak

Wysłany: 19 Maj 11, 19:31   

wojownik napisał/a:
urzycie


-_-`

A misje sobie niedlugo przetestuje, zobaczymy co tam wyskrobales.
_________________
One, two Freedy's comming for you... Three, four better lock your door... Five, six grab a crucifix... Seven, eight better stay up late... Nine, ten never sleep again...
 
 
 
Siwy 
Moderator


Wiek: 28
Posty: 1481
Skąd: Nowogród Bobrzański
Medale: 1 (Więcej...)
Srebrny szachista (Ilość: 1)

Wysłany: 1 Czerwiec 11, 15:37   

Misja 2: Proces

Krajobraz taki sobie szczerze mówiąc.
- czemu morze nie jest morzem tylko ogromną rzeką? ;D
- słabo zrobione wybrzeże
- nie rozumiem walenia kilku podłoży na 10x10 kratek na całej przestrzeni mapy
- troche słabo zrobiony gościniec moim zdaniem; uważam, że nie powinny iść kamienie na jego obrzeżach jeden za drugim, powinny być troche odstępy
- dawaj odprawę też do misji

Nie dałem rady, troche za trudne jak dla mnie xD. Ogólnie hmm... średnio ;/. 7/10
 
 
Aragorn 
Mieszczanin


Gra w: SH, SHC, SH2
Posty: 136
Medale: Brak

Wysłany: 1 Czerwiec 11, 19:49   

Co do "Powstania", to jak dla mnie trochę nudnawe.
_________________
I'm Richard the Undead Warlock, Master of Magma, Chief Warlock of the Broders of Darkness, Lord of the Thirteen Hells, Master of Bones, Master of Fire, Emporor of the Black, Lord of the Undead and the Mayor of the little village up the coast.
 
 
Hunter 
Ciężkozbrojny


Gra w: Stronghold & Stronghold Crusader
Wiek: 25
Posty: 799
Skąd: Z forum.
Medale: Brak

Wysłany: 3 Czerwiec 11, 21:13   

No cóż, Aragorn, zawsze misje typu "oblężenie" nie będą tak ciekawe, ale zawsze trzeba dać taką misję, wojny nigdy nie były tylko obroną jednej strony ;p Co do Siwego, to urozmaicone podłoże ma imitować ściółkę i/lub urozmaiconą trawkę, a dlaczego kojaży ci się morze z rzeką? :)

Dodam, że nowa mapka będzie dość ciekawa, będzie się atakować, posiadając też swój zameczek.
_________________
o/ -> KAMPANIA <- \o
 
 
Siwy 
Moderator


Wiek: 28
Posty: 1481
Skąd: Nowogród Bobrzański
Medale: 1 (Więcej...)
Srebrny szachista (Ilość: 1)

Wysłany: 3 Czerwiec 11, 21:24   

Nie, że kojarzy mi się z rzeką, tylko zamiast morza użyta jest rzeka i trochę głupio to "morze" moim zdaniem wygląda ;) .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template DarkMW created by razz