ZalogujRejestracjaSzukaj U�ytkownicy MedaleZaloguj si�, by sprawdzi� wiadomo�ciGrupyStatystyki

Na forum.stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij


Poprzedni temat «» Następny temat
80 pytań, które zrobią z ciebie ateistę.
Autor Wiadomość
Bordinio 
Moderator


Gra w: Obecnie w żadną.
Posty: 1039
Medale: Brak

Wysłany: 14 Kwiecień 11, 18:20   

Wiesz Kacprze, być może myślę zbyt cukierkowo :P Gdybym był bogiem to raczej nie odwracałbym się od ludzi, którzy czciliby mnie trochę inaczej.

Wracając do Kościoła to kuria też nieźle rąbie samych księży. Dość sporo każe sobie odprowadzać. W ogóle to jesteśmy jedynym państwem w Europie, które tak konserwatywnie wyznaje katolicyzm. Mimo wszystko to chyba jednak pokrzepiająca wiadomość.
Zastanawiam się dlaczego księżą pedofile nie są wywalani z posługi. Powinni iść za kratki, a ci, którzy się bogacą oraz nawołują do walki ( z innymi wyznawcami itp ) również powinni zostać wydaleni. Właśnie zastanawia mnie to, że tak się nie dzieje.

Co do filmiku Prescot'a to jeszcze go nie oglądałem, widziałem tylko krótkie urywki. Ostatnio odtajniono akta FBI. Były również notatki agentów ze zdarzenia w Roswell i w ogóle o samym UFO.
 
 
 
Kacper 
Moderator
widzi wszystko.


Gra w: Stronghold 1
Posty: 429
Medale: Brak

Wysłany: 14 Kwiecień 11, 19:06   

DonKamillo napisał/a:
Dlatego też jednym z większych autorytetów w kościele powinien być Luter, a nie jest...


Wydaje mi się, że wierzący (katolik) by tak nigdy jednak nie powiedział ani nawet pomyślał.

@ Bordinio - pytanie czy faktycznie Go czczą... Czy może obrażają.

Kościół, jako instytucja bosko-ludzka, też nie jest sam wolny od, nazwijmy to delikatnie, ludzkich niedoskonałości, i bywa również, że panują kolesiostwo, ambicjonalizm, walka o władzę czy o zaszczyty.

Moim zdaniem winą tego pierwszego jest, że z księżmi-pedofilami postępuje się łagodnie.

Jeśli chodzi o "konserwatywne chrześcijaństwo" nie byłbym takim optymistą. W Polsce coraz intensywniej wpatrują się w Zachód, mimo, że tamtejsza praktyka udowadnia co najmniej od 50 lat, że jest do bani.

A w Polsce w połączeniu z "Sektą Wojtylian" i "Czcicieli Smoleńska" może to być mieszanka wybuchowa.
_________________
I znowu polski rycerz dumnie
podejmie złotą rękawicę.
Widziałem ją w blaszanej trumnie,
gdzie wróg rozbitą miał przyłbicę.
Gustaw Kodrąb 1941
 
 
DonKamillo 
Dzielny wojak

Posty: 640
Medale: Brak

Wysłany: 14 Kwiecień 11, 21:02   

@Kacper

A co Luter chciał zmienić w religii co mogło się nie podobać wierzącym nie tylko w pieniądze?
 
 
przemusio 
Piechur


Gra w: czasami zrobię mapę na konkurs (SH/ SHC),
Wiek: 26
Posty: 460
Skąd: Gdynia
Medale: Brak

Wysłany: 15 Kwiecień 11, 10:03   

DonKamillo napisał/a:
A co Luter chciał zmienić w religii co mogło się nie podobać wierzącym nie tylko w pieniądze?

Luteranie nie uznają siedmiu ksiąg starego testamentu i bóstwa Matki Świętej. Poza tym
'wikipedia napisał/a:
* Odrzucenie dogmatów ustanowionych przez sobory i papieży z wyjątkiem wniosków czterech pierwszych soborów powszechnych; tylko Pismo Święte jest źródłem objawienia (zasada sola scriptura).
* Głową Kościoła nie jest papież, ale Jezus Chrystus, będący jedynym pośrednikiem w zbawieniu (solus Christus).
* Dla zbawienia najważniejszy jest wewnętrzny akt wiary (sola fide). Wiara jest ufnością wobec Boga i posłuszeństwem jego woli, a dopiero owocem wiary są dobre uczynki.
* Ewangelicy wierzą w zbawienie z łaski usprawiedliwiającej, która została człowiekowi darmo dana bez jego jakiejkolwiek zasługi przez Boga w Jezusie Chrystusie (sola gratia).
* Sakramenty są "znakami i świadectwami woli Bożej". Uznawane są jedynie dwa: Chrzest i Komunia św., podawana pod dwiema postaciami. Chrzest, uznawany za środek łaski Bożej, udzielany jest również niemowlętom. Obecność Chrystusa w eucharystii jest rozumiana jako konsubstancjacja (współistnienie).
* Matkę Jezusa jako "błogosławioną między niewiastami" otaczają szacunkiem, lecz od tego szacunku daleko jest do czci, jaka należy się jedynie Bogu. Luteranie odrzucają kult świętych – modlić wolno się tylko do Trójjedynego Boga; natomiast świętych należy wspominać i naśladować.
* Pobożność ewangelicka opiera się głównie na posłuszeństwie wobec Słowa Bożego, na szczerej modlitwie, przykładnym życiu rodzinnym i sumiennym wykonywaniu wszelkich obowiązków.
* Luteranie praktykują spowiedź ogólną, ale uznają również spowiedź indywidualną.
* Duchowni – biskupi, księża i diakoni przewodniczą obrzędom i organizują je. Nie obowiązuje ich celibat. Luteranie uznają kapłaństwo powszechne ochrzczonych.

Luteranie uznają też związki homoseksualne i jeszcze kilka szczegółów jest.
_________________

 
 
DonKamillo 
Dzielny wojak

Posty: 640
Medale: Brak

Wysłany: 15 Kwiecień 11, 17:10   

No i ja w 99% się z tym zgadzam.

To, że jakiekolwiek "religijne prawo" stanowi papież czy ogólnie ludzie to dla mnie głupota. Tak samo święci uznani za świętych przez ludzi. W dzisiejszych czasach to się nazywa komercjalizowanie image'u.
 
 
Rahnen 
Burżuj

Wiek: 27
Posty: 220
Skąd: Małopolska
Medale: Brak

Wysłany: 21 Lipiec 11, 22:05   

To co napisałeś nic nie znaczy. To co że w starożytności Pan Bóg rozmawiał z żydami, mojżeszem itd. Przecież wtedy nie było chrześcijaństa! Dopiero Pan Jezus zbawił świat. Nawet całkiem niedawno zdarzyły się cudy Boskie.
 
 
DonKamillo 
Dzielny wojak

Posty: 640
Medale: Brak

Wysłany: 22 Lipiec 11, 19:59   

Jeśli Pan Jezus zbawił świat poprzez to, że jego Ojciec go zamordował bo tak to się nazywa wśród ludzi jeśli ktoś musi oddać życie za kogoś to jest to egoizm i neguje zasady religii... Chrześcijaństwo to jest tak oporowo nie logiczna religia, że nie można w nią wierzyć jak ma się do tego racjonalne podejście. Niektórzy mylą wiarę w Boga z wiarą w wartości dekalogu oprócz 1 przykazania a nad samym Bogiem w rzeczywistości nigdy się na poważnie nie zastanawiali.
 
 
Tay 
Wojownik


Gra w: życie
Wiek: 28
Posty: 652
Skąd: Nowy Sącz
Medale: 1 (Więcej...)
Brązowy szachista (Ilość: 1)

Wysłany: 22 Lipiec 11, 20:05   

DonKamillo napisał/a:
Ojciec go zamordował


Ciekawe jak się morduję osobę nieśmiertelną, zwłaszcza samego siebie.
_________________
https://www.speedrun.com/stronghold/run/zgn8770y
 
 
 
DonKamillo 
Dzielny wojak

Posty: 640
Medale: Brak

Wysłany: 23 Lipiec 11, 10:45   

No właśnie nie logiczne. Cała biblia jest pozbawiona sensu i poszczególne elementy się wykluczają, tak jak w innych religiach. Swoją drogą skoro na świecie jest tak wiele różnych religii a niektóre są starsze od chrześcijaństwa to dlaczego akurat Bóg chrześcijan jest prawdziwy a nie któryś z innych Bogów? Jak zagorzały katolik urodził by się i wychował w wierze Islamu to tak samo gorliwie służył by Allachowi jak teraz służy Jezusowi czy Matce Boskiej z czego wynika, że to kto zostanie zbawiony to jest rosyjska ruletka zależna od miejsca urodzenia. Prawdopodobnie nie ma religii prawdziwej religie generalnie powstawały dlatego bo ludzie nie wiele wiedzieli o świecie i jakoś musieli sobie tłumaczyć różne zjawiska jak np. błyskawice na niebie, zaćmienie słońca itd. Czego nauka nie była w stanie wytłumaczyć i sprowadzić do czegoś naturalnego to uznawane było za odzew od Boga(ów).

A dlaczego nie zanegowano religii w czasie rozwoju nauki? Bo ludzie skomercjalizowali kościół i zaczęli wykorzystywać do manipulacji masami ludzkimi...

Dlaczego papież Jan Paweł II mieszkając w pałacu ze złota wychodząc w Afryce z samolotu całuje ziemię na której dzieci umierają z głodu?
Jaka instytucja jest największym posiadaczem ziemskim na świecie? (lub jednym z największych)
Dlaczego Bóg określa się w Starym Testamencie jako "Ja" a później nie mając na myśli trójcy świętej pada zdanie w którym określa się jako "My"? (No cóż, jak się pisze historie fantastyczne to można o czymś zapomnieć i dochodzi do niekonsekwencji)
Dlaczego Bóg nigdzie nie mówił o innych światach skoro wiadomo, że Ziemia nie jest jedyną planetą w kosmosie i prawie na pewno nie jest jedyną na której istnieje życie?
 
 
Tay 
Wojownik


Gra w: życie
Wiek: 28
Posty: 652
Skąd: Nowy Sącz
Medale: 1 (Więcej...)
Brązowy szachista (Ilość: 1)

Wysłany: 23 Lipiec 11, 11:03   

DonKamillo napisał/a:
woją drogą skoro na świecie jest tak wiele różnych religii a niektóre są starsze od chrześcijaństwa to dlaczego akurat Bóg chrześcijan jest prawdziwy a nie któryś z innych Bogów?


Bóg jest jeden i wszyscy wierzymy w Jednego. Akurat moim zdaniem idzie do nieba nie ten, kto "zaliczył" 50 pierwszych p-iątków z rzędu, ale ten, kto był dobrym człowiekiem po prostu.

DonKamillo napisał/a:
A dlaczego nie zanegowano religii w czasie rozwoju nauki?

Daj konkretny przykład twierdzenia, który przeczyłby istnieniu Boga.

DonKamillo napisał/a:
Dlaczego Bóg określa się w Starym Testamencie jako "Ja" a później nie mając na myśli trójcy świętej pada zdanie w którym określa się jako "My"? (No cóż, jak się pisze historie fantastyczne to można o czymś zapomnieć i dochodzi do niekonsekwencji)

Podaj konkretne cytaty z Pisma Świętego.

DonKamillo napisał/a:
Dlaczego Bóg nigdzie nie mówił o innych światach skoro wiadomo, że Ziemia nie jest jedyną planetą w kosmosie i prawie na pewno nie jest jedyną na której istnieje życie?

Zapytaj Go, widać miał powody ;)
_________________
https://www.speedrun.com/stronghold/run/zgn8770y
 
 
 
Bordinio 
Moderator


Gra w: Obecnie w żadną.
Posty: 1039
Medale: Brak

Wysłany: 23 Lipiec 11, 11:35   

Ja uważam, że trzeba najpierw poznać dogłębnie rzecz nierozumianą. Jeżeli nadal jest niezrozumiała to dopiero wtedy można uznać tą rzecz za nielogiczną. Wielu ludzi przeczytało coś lub usłyszało i na tym właśnie budują swoją opinię. Dlaczego nie przeczytasz głębiej o tajemnicy ukrzyżowania ? Często ludzie nie do końca rozumieją czym jest Trójca Święta i kim jest Jezus. Najłatwiej przyjąć, że Jezus jest tylko Synem Bożym, a skoro Bóg Go "uśmiercił" to jest to chore, nielogiczne i nie wiem jakie jeszcze. ( Tutaj pamiętajmy, że my również jesteśmy Dziećmi Bożymi. Chociaż oczywiście nie możemy się równać z Synem Bożym. )
Tak naprawdę to ludzie ukrzyżowali Jezusa. Pan Bóg nikogo nie opętał, aby ziścić swój plan. Teraz się zastanówmy, może chodziło o to, aby pokazać jak wielką miłością darzy Bóg ludzi. Jego miłość jest tak doskonała, że potrafił cierpieć za winy ludzi, aby ich odkupić. [ Zaraz pewnie ktoś powie : No, ale dobra. W dzisiejszym świecie też ludzie się poświęcają z miłości. Tak, tylko, że to Jezus cierpiał za cały świat. Jego poświęcenie było nieporównywalne z jakimkolwiek cierpieniem człowieka ]


Pałac ze złota ? :P Nigdy o nim nie słyszałem. Jednakże na pewno całowanie ziemi [ np. afrykańskiej ] nie jest wynikiem radowania się z głodu i cierpienia jakie tam panują. Wydaje mi się, że tutaj chodzi o gest szacunku oraz miłości do ziemi do której przybywał, ale także do ludzi, którzy na niej żyli.

Masz rację co do bogactwa i innych dóbr Kościoła. Wszędzie są kombinatorzy, egoiści i inni ich pokroju. Jednakże nie wszyscy ludzie związanie z Kościołem pochwalają tego typu rzeczy. Pewnie byś w to chciał wejść głębiej, ale czasami w tym temacie jest tak brudno jak w polityce.

Różnica ta wynika z tradycji pisarskich. Można na ten temat poczytać głębiej. Niestety nie jestem badaczem Biblii, ale mogło to wynikać z trochę innego rozumienia słów ja/my. Fakt faktem, że jest to dosyć nietypowa rzecz w ST :)

Może dlatego, że tylko na Ziemi byli ludzie ? W sumie to domyślamy się, że w tak wielkim kosmosie musi być jakaś/kilka planet gdzie istnieje życie. Tylko, że nie wiemy czy gdziekolwiek indziej żyją ludzie lub istoty rozumne. To, że gdzieś żyją bakterie itp. nie znaczy, że zdołają się rozwinąć do jakichś skomplikowanych organizmów.
Może po prostu Bóg nie chciał, abyśmy szukali "innych" lub wiedział, że nigdy nie będzie to możliwe, więc nie chciał sprawiać nam przykrości, że nigdy nie poznamy "innych". ( To tylko taka interpretacja a propos życia na innych planetach )

P.S. Nie chce rozwijać za bardzo niektórych rzeczy zawczasu :}
 
 
 
DonKamillo 
Dzielny wojak

Posty: 640
Medale: Brak

Wysłany: 23 Lipiec 11, 11:46   

"Dlaczego nie zanegowano..." tzn. twierdzę, że nie zanegowano na poważniejszą skalę bo kościół zaczął służyć do zarabiania pieniędzy i manipulacji ludźmi.

W google wystarczy wpisać "sprzeczności w starym testamencie" i pewnie będzie.

Jeśli wierzymy w jednego Boga to dlaczego różne religie kreują różnych Bogów a w dekalogu jest, że "nie będziesz miał bogów cudzych przede mną" czy jakoś tak. Tak w ogóle to jeśli nie będziesz miał bogów cudzych przede mną to dopuszczona jest opcja, że mogą być inni bogowie więc ten bóg nie musi być jedynym prawdziwym. W praktyce wygląda to na zabezpieczenie, że ludzie mają wierzyć w tego Boga i żadnego innego czyli płacić tylko tym kapłanom czy jak to się ładnie mówi składać ofiarę.


Cytat:
Zapytaj Go, widać miał powody ;)


Widać na tym przykładzie jak i na innych, że stary i nowy testament jest pisany tylko i wyłącznie przez ludzi bez wpływu "wyższej siły" bo jest ogromna ilość takich elementów które świadczą o niskim poziomie nauki w tamtych czasach i do "objawień boskich" podciągane są rzeczy całkowicie naturalne które teraz można wytłumaczyć w banalny sposób tj. chociażby cudowne uzdrowienia Jezusa których teraz można dokonać na własnym organizmie samemu po przeczytaniu kilku fachowych artykułów a wtedy było to określane jako łaska boga. A co najbardziej podważa istnienie akurat tego boga to fakt, że wszystkie możliwe do wyjaśnienia uzdrowienia na które są stosunkowo pewne dowody można teraz wytłumaczyć bez problemu a na te które są skrajnymi wymysłami czyli uleczenie chorób faktycznie nie uleczalnych nie ma żadnych dowodów i były wymysłami apostołów którzy zajmowali się współcześnie mówiąc marketingiem i promocją religii a te cuda, że ktoś umierał i nagle stał się jak nowo narodzony są tak samo wyssane z palca jak obecnie reklamy antyperspirantu który trzyma się 72h czyli w reklamach jest, producent o tym zapewnia ale jakoś nikt się nigdy nie spotkał z tym, żeby faktycznie wytrzymał 72h. Tak jak kiedyś widziano mniejsze uzdrowienia które można wyjaśnić tak jak widziano antyperspiranty trzymające 24h... ale to, że ktoś umiera i nagle wstaje albo poci się 72h i pachnie drzewem sandałowym to przegięcie i nikt tego nigdy nie widział.
 
 
Bordinio 
Moderator


Gra w: Obecnie w żadną.
Posty: 1039
Medale: Brak

Wysłany: 23 Lipiec 11, 12:24   

Cytat:
Jeśli wierzymy w jednego Boga to dlaczego różne religie kreują różnych Bogów a w dekalogu jest, że "nie będziesz miał bogów cudzych przede mną" czy jakoś tak. Tak w ogóle to jeśli nie będziesz miał bogów cudzych przede mną to dopuszczona jest opcja, że mogą być inni bogowie więc ten bóg nie musi być jedynym prawdziwym. W praktyce wygląda to na zabezpieczenie, że ludzie mają wierzyć w tego Boga i żadnego innego czyli płacić tylko tym kapłanom czy jak to się ładnie mówi składać ofiarę.


Warto sobie najpierw powiedzieć co może być bogiem ;) Na pewno słyszałeś, że bogiem mogą być pieniądze, internet, narkotyki itp. Najprościej rzecz ujmując, chodzi tutaj, aby nie stawiać np. komputera w swojej hierarchii wyżej niż Boga. Chcemy uniknąć takiej sytuacji, że wierzymy w Boga, ale ważniejsze jest dla nas to co się dzieje w internecie. Nie poświęcamy Mu w ogóle czasu bo ważniejsza jest dla nas rozrywka. W tym wypadku właśnie bogiem niekoniecznie musi być bożek, a czynność lub upodobanie, które przeszkadza nam w kontakcie z Bogiem.

ST testament pisali autorzy natchnieni jak to się fachowo nazywa. Wierz lub nie, musieli być wykształceni, gdyż umiejętność pisma posiadało niewielu. Poza tym nie można za bardzo stwierdzić, że w ST uznawano zjawiska atmosferyczne za znaki Boże czy wręcz za Jego obecność.

Nie wiem czy wiecie, ale w czasach Jezusa było wielu fałszywych proroków i głosicieli. Skoro jednak tylko On się wybił to chyba może to o czymś znaczyć.
Ostatnio zmieniony przez Bordinio 31 Grudzień 12, 15:10, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
DonKamillo 
Dzielny wojak

Posty: 640
Medale: Brak

Wysłany: 23 Lipiec 11, 14:28   

Religii jest dużo więcej więc nie tylko on się wybił. Ale na pewno wybił się najwyżej tylko co z tego skoro dowodów nie ma tak jak na istnienie innych bogów.
 
 
Bordinio 
Moderator


Gra w: Obecnie w żadną.
Posty: 1039
Medale: Brak

Wysłany: 23 Lipiec 11, 15:40   

Masz rację, ale czy w takim razie mamy dowód na nieistnienie Boga ? Spójrzmy na to w ten sposób, gdyby wszystko było jasne to wszyscy mogliby uwierzyć w Boga. Gdyby wszystko było logiczne i zrozumiałe, "wiedzielibyśmy", że On istnieje. Gdyby tak było, ludzie nie mieliby wyboru. Trudno mi to trochę wytłumaczyć.

Jeżeli mamy mocne podstawy, aby uwierzyć to czy wtedy możemy nie wierzyć ? Tylko głupi by wtedy nie wierzył, a więc inteligentni nie mieliby wyboru, aby nie wierzyć.

Ponieważ jest tak jak jest, mamy wybór. Wierzyć lub nie wierzyć. Dzięki temu żadna z dwóch możliwości nie jest faworyzowana. Każdy człowiek dokonuje wyboru. Mamy podstawy by uwierzyć, ale mamy tez wątpliwości, które pozwalają nam nie wierzyć.

Nie wiem czy dostatecznie dobrze to wytłumaczyłem.

---- wolne przemyślenia ----

Możemy spojrzeć na religie również z innej strony. Mianowicie możemy uznać, że są one ścieżką do tego jedynego Boga. [ Pewną formą dążenia ] Każda ma swoje plusy i minusy względem innych. Każda się od siebie trochę różni, ale prowadzi do jedynego Boga w rożny sposób.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template DarkMW created by razz