ZalogujRejestracjaSzukaj U�ytkownicy MedaleZaloguj si�, by sprawdzi� wiadomo�ciGrupyStatystyki

Na forum.stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij


Poprzedni temat «» Następny temat
Plany kampanii
Autor Wiadomość
Hunter 
Ciężkozbrojny


Gra w: Stronghold & Stronghold Crusader
Wiek: 25
Posty: 799
Skąd: Z forum.
Medale: Brak

Wysłany: 17 Grudzień 10, 15:03   Plany kampanii

Wojny Husyckie

W sondażach naszego Teamu wygrała, po dogrywce, kampania o Husytach. Teraz czas przemyśleć, jakie misje zrobimy. Tu rozpoczyna się praca historyków, oraz pozostałych planowaniem misji zainteresowanych. W tym temacie zbierzmy "do kupy" to, co mamy zrobić. Proponuję oczywiście wzorować się na historii i dodać zdarzenia nieco ubarwione. A więc, do roboty!


Bordinio
_________________
o/ -> KAMPANIA <- \o
Ostatnio zmieniony przez Bordinio 17 Grudzień 10, 16:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ponceriusz 
Dzielny wojak

Gra w: SH1 HD, SHC HD, SH2
Wiek: 26
Posty: 615
Skąd: Poznań
Medale: Brak

Wysłany: 17 Grudzień 10, 17:26   

Wow, Bordinio może wchodzić do teamu! :shock:

Że tak powiem, teraz się powinien wykazać historyk. Jak robiliśmy Aleksandra, to thompson napisał zarys kampanii, a jeśli dobrze pamiętam Kokoju go jeszcze poprawił i wyglądał tak http://strongholdnet.gry-...pic.php?t=1087.

Modek może :) .
- Warlike
_________________
Good night white pride
Ostatnio zmieniony przez Warlike 17 Grudzień 10, 17:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hunter 
Ciężkozbrojny


Gra w: Stronghold & Stronghold Crusader
Wiek: 25
Posty: 799
Skąd: Z forum.
Medale: Brak

Wysłany: 17 Grudzień 10, 18:03   

Cóż, mam nadzieję, że szybko zaczniemy, bo korci mnie, by zrobić jakąś mapkę. Dobrze by było, gdybysmy zaczęli na ten weekend.
_________________
o/ -> KAMPANIA <- \o
 
 
Kokoju 
Piechur


Gra w: różne takie...
Wiek: 27
Posty: 505
Skąd: I tak nie trafisz...
Medale: Brak

Wysłany: 17 Grudzień 10, 18:05   

Taki mój podstawowy zarys: (Może oczywiście zostać zmieniony)
Prosiłbym w szczególności o przejrzenie I i II rozdziału. Obecnie nie dysponuję żadnym źródłem wiedzy o tamtych czasach za wyjątkiem Trylogii Husyckiej, więc pozostała mi też Wikipedia, która nie podaje zbyt wielu szczegółów.
Rozdział z tytułem pomarańczowym bądź żółtym - gra po stronie Husytów.
Rozdział z tytułem niebieskim bądź jasnoniebieskim - gra po stronie Luksemburczyków.

I Rozdział - Jan Hus
001 - Sobór - listopad 1414
W porozumieniu z papiestwem Zygmunt Luksemburski nakazał Janowi Husowi przybyć do Konstancji aby wytłumaczyć się przed władzą w tym kraju. Hus początkowo nie chce tam przybyć, póki nie otrzymał żelaznego listu gwarantującemu Janowi bezpieczeństwo.
Konstancję należy odpowiednio przygotować do przybycia Husa. Należy zdobyć pewne zasoby zbierając daniny z wiosek naokoło miasta.
Zadanie: zebrać X złota, Y owoców i Z chleba.

002 - Proces - lipiec 1415
Zygmunt złamał umowę i uwięził Husa. Teraz zostaje przygotowany dla niego stos, o ile nie wyprze się swych nauk i nie przyzna publicznie, że był zwolennikiem Wiklefa. Jan ogłosił jednak, że będzie się trzymał dalej swych przekonań, i dodał, że nigdy nie był i nie będzie popierał wiklefowskich nauk. Z wyroku Luksemburczyka Jan Hus ma zostać spalony na stosie. Trzeba poczynić odpowiednie przygotowania i oczyścić tereny naokoło Konstancji z bandytów, czeskich buntowników i skrajnych zwolenników nauk Husa.

003 - Powstanie - lipiec 1419
Powstanie w Pradze zapoczątkowało wojny husyckie. Husyci, zwolennicy nauk Jana Husa, objęli w krótkim czasie część Czech. Aby zastopować rozprzestrzenianie się Husytyzmu Zygmunt Luksemburski nakazał wyeliminować część Husytów naokoło Pragi.
Zadanie: wyeliminować wszystkich wrogów na mapie

004 - Wyplenianie - luty 1420
Husyci zaczęli przejmować coraz większą władzę w kraju. Mimo, iż nie dysponowali silną jazdą, mieli liczną altylerię i wyćwiczoną, zdolną piechotę, która wykorzystują tabory odpierała ataki konnych. Porażka w bitwie pod Nekmierzem także trafiła w autorytet Zygmunta Luksemburskiego. Teraz Czesi muszą zorganizować się i zaatakować kolejne ruchy oporu wokół Pragi.
Zadanie: odeprzeć wszystkie inwazje i wyeliminować wszystkich wrogów na mapie

resztę dodam później...
_________________
„-Ja was uczę nadczłowieka. Człowiek jest czemś, co pokonane być powinne. Cóżeście uczynili, aby go pokonać? Wszystkie istoty stworzyły coś ponad siebie; chcecie być odpływem tej wielkiej fali i raczej do zwierzęcia wrócić, niźli człowieka pokonać? […] Patrzcie, ja wam wskazuję nadczłowieka! […] Gdzież jest ten piorun, który by was liznął swym językiem? Gdzież jest ten obłęd, który by wam zaszczepić należało? Patrzcie, ja was uczę nadczłowieka. On jest tym piorunem, on jest tym obłędem!”

Fryderyk Nietzsche
 
 
 
Hunter 
Ciężkozbrojny


Gra w: Stronghold & Stronghold Crusader
Wiek: 25
Posty: 799
Skąd: Z forum.
Medale: Brak

Wysłany: 17 Grudzień 10, 18:14   

Mi się podoba, jedyne co bym zmienił to więcej walki w I misji. Cóż, jeśli można, zacznę pracę nad misją trzecią - "Powstanie". W razie czego wprowadzi się poprawki. Proponowałbym też zaklepywać misje w tym temacie.
_________________
o/ -> KAMPANIA <- \o
 
 
Kokoju 
Piechur


Gra w: różne takie...
Wiek: 27
Posty: 505
Skąd: I tak nie trafisz...
Medale: Brak

Wysłany: 17 Grudzień 10, 18:55   

Cóż, nie ma co się nadto śpieszyć. Od czasu mojej propozycji na forum nie było zbyt wielu członków Teamu, z tego co widzę jedynie ja, ty i ponceriusz. Powinniśmy odczekać jeszcze chwilę i potem uzgadniać co i jak, gdy już ustalimy ogólny plan misji.
_________________
„-Ja was uczę nadczłowieka. Człowiek jest czemś, co pokonane być powinne. Cóżeście uczynili, aby go pokonać? Wszystkie istoty stworzyły coś ponad siebie; chcecie być odpływem tej wielkiej fali i raczej do zwierzęcia wrócić, niźli człowieka pokonać? […] Patrzcie, ja wam wskazuję nadczłowieka! […] Gdzież jest ten piorun, który by was liznął swym językiem? Gdzież jest ten obłęd, który by wam zaszczepić należało? Patrzcie, ja was uczę nadczłowieka. On jest tym piorunem, on jest tym obłędem!”

Fryderyk Nietzsche
 
 
 
przemusio 
Piechur


Gra w: czasami zrobię mapę na konkurs (SH/ SHC),
Wiek: 26
Posty: 460
Skąd: Gdynia
Medale: Brak

Wysłany: 17 Grudzień 10, 19:01   

Jak dla mnie plan niezły, niezły... na historii się tak nie znam więc co mam do powiedzenia :P
_________________

 
 
Kokoju 
Piechur


Gra w: różne takie...
Wiek: 27
Posty: 505
Skąd: I tak nie trafisz...
Medale: Brak

Wysłany: 17 Grudzień 10, 19:52   

II Rozdział - Narodziny Husytyzmu

005 - Bunt - sierpień 1419
Powstanie w Pradze rozpoczęło się. Jan Žižka, wojownik spod Bitwy pod Grunwaldem wraz z Mikulašem z Husi poprowadzili bunt. Podczas niego powstańcy spalili wiele praskich kościołów i klasztorów. Trzeba wybić zwolenników Zygmunta i szybko opuścić miasto, nim przybędą posiłki od Luksemburczyków. Na nieszczęście Zofia, żona niedawno zmarłego króla czeskiego Wacława Luksemburskiego, brata Zygmunta, usilnie stara się odzyskać władzę w mieście.
Zadanie: wyeliminować wszystkich wrogów na mapie

006 - Bitwa pod Nekmierzem - grudzień 1419
Jan Žižka poprowadził Husytów przez kolejne zwycięstwa, jednak obecna sytuacja wyglądała dla heretyków nieciekawie. Pod Nekmierzem zebrała się spora ilość wojsk czeskich. Ich wytrwała kawaleria stanowiła śmiercionośną broń przeciw husyckiej piechocie.
Žižka zaplanował kolejną taktykę polegającą na użyciu taborów mających uchronić strzelców przed konnymi i wrogimi kusznikami. Jeśli tylko piesi zbrojni utrzymają rycerzy na bezpieczny dystans, wojska strzeleckie wybiją konnicę nim ta się zbliży. Taka taktyka wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem w walce z przeważającymi przeciwnikami husytyzmu.
Zadanie: wyeliminować wszystkich wrogów na mapie

007 - Tabor - marzec 1420
Taktyka z użyciem wozów okazała się nad wyraz skuteczna. Na otwartym polu kilku konnych pokonywało średni oddział pieszych, a dzięki wozom piesze wojska mogły pokonać znacznie liczniejsze oddziały kawalerii.
Niedaleko wsi Tabor Husyci założyli niewielki obóz. Stąd zaczną się przygotowania do przyszłych bitew z przeciwnikami zwolenników Jana Husa. Aby założenie obozu się powiodło, trzeba jednak oczyścić teren ze szpiegów i przeciwników Husytów.
Zadanie: odeprzeć wszystkie inwazje i zdobyć X złota, Y drewna i Z mięsa.

008 - Bitwa pod Sudomierzem - marzec 1420
Zbliża się kolejna walka z Luksemburczykami. Tym razem Husyci są bardziej przygotowani. Taktykę wozów opanowali oni do perfekcji. Pod Nekmierzem Luksemburczycy mieli sporą przewagę, teraz przewaga jest jeszcze większa. Jednak jest i o co walczyć - zwycięstwo zapewni sławę i chwałę Husytom. A nic wartościowego nie przychodzi bez walki.
Zadanie: wyeliminować wszystkich wrogów na mapie.

I co sądzicie o tym? Planuję takie późniejsze rozdziały:

I Rozdział - Jan Hus
II Rozdział - Narodziny Husytyzmu
III Rozdział - I Krucjata Antyhusycka
IV Rozdział - Per Aspera ad Astra
V Rozdział - II Krucjata Antyhusycka, faza pierwsza
VI Rozdział - Kontratak Husycki
VII Rozdział - II Krucjata Antyhusycka, faza druga
VIII Rozdział - Carpe Diem


Liczba misji mogłaby być taka:
I Rozdział - misje 001-004
II Rozdział - misje 005-008
III Rozdział - misje 009-014
IV Rozdział - misje 015-021
V Rozdział - misje 021-026
VI Rozdział - misje 027-032
VII Rozdział - misje 033-036
VIII Rozdział - misje 037-040

Oczywiście, jeśli nie uda się ustalić czterdziestu misji w ośmiu rozdziałach, możemy zahaczyć o III - a nawet IV - krucjatę antyhusycką, ale do nich jest znacznie utrudniony dostęp.
_________________
„-Ja was uczę nadczłowieka. Człowiek jest czemś, co pokonane być powinne. Cóżeście uczynili, aby go pokonać? Wszystkie istoty stworzyły coś ponad siebie; chcecie być odpływem tej wielkiej fali i raczej do zwierzęcia wrócić, niźli człowieka pokonać? […] Patrzcie, ja wam wskazuję nadczłowieka! […] Gdzież jest ten piorun, który by was liznął swym językiem? Gdzież jest ten obłęd, który by wam zaszczepić należało? Patrzcie, ja was uczę nadczłowieka. On jest tym piorunem, on jest tym obłędem!”

Fryderyk Nietzsche
 
 
 
przemusio 
Piechur


Gra w: czasami zrobię mapę na konkurs (SH/ SHC),
Wiek: 26
Posty: 460
Skąd: Gdynia
Medale: Brak

Wysłany: 17 Grudzień 10, 20:38   

Zajefajne ;) Bierę bitwe ped Sandemierzem :D

Edit : Sudomierzem.
_________________

Ostatnio zmieniony przez przemusio 17 Grudzień 10, 20:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Threeth 
Dzielny wojak

Posty: 594
Skąd: Bielsko-Biała
Medale: Brak

Wysłany: 17 Grudzień 10, 20:52   

Ja mógłbym spróbować zrobić misje IV rozdziału I, misja będzie za ok 2tyg.
_________________
>>Moje mapy<<
 
 
Kokoju 
Piechur


Gra w: różne takie...
Wiek: 27
Posty: 505
Skąd: I tak nie trafisz...
Medale: Brak

Wysłany: 17 Grudzień 10, 20:54   

przemusio napisał/a:
Sandemierzem


Sudomierzem ;p.
A tak swoją drogą, ma ktoś pomysł jak zrobić tabory husyckie? Bo ja osobiście mam taki plan:
Tarany, po bokach od strony wrogów dodać tarcze przenośne, za nimi kuszników i łuczników. Przed nimi piechota walcząca wręcz, głównie pikinierzy. Aby podkreślić użyteczność i siłę taborów w misjach, gdzie gramy Luksemburczykami, można przed taborami ustawić też wilcze doły.
A tak swoją drogą, jak tak czytam historię wojen husyckich to widzę, że bardzo ważną rolę miała Praga - łącznie z jej dwoma częściami, Hradczanami i Wyszehradem. Oprócz tego też ważną rolę miała wieś (a później i miasto) Tabor.
Proponuję, aby w wolnych chwilach w przypływie chęci MapMakerzy zrobili swoje wersje Pragi i/lub Taboru, i potem wybrać te najlepiej się prezentujące. To oczywiście by było nieobowiązkowe. Mapy najlepiej niech będą zrobione na mapkach, gdzie jest zrzeczenie zamku - to znacznie ułatwi robienie mapek, gdzie dane miasto będzie w rękach Czechów lub Husytów.
_________________
„-Ja was uczę nadczłowieka. Człowiek jest czemś, co pokonane być powinne. Cóżeście uczynili, aby go pokonać? Wszystkie istoty stworzyły coś ponad siebie; chcecie być odpływem tej wielkiej fali i raczej do zwierzęcia wrócić, niźli człowieka pokonać? […] Patrzcie, ja wam wskazuję nadczłowieka! […] Gdzież jest ten piorun, który by was liznął swym językiem? Gdzież jest ten obłęd, który by wam zaszczepić należało? Patrzcie, ja was uczę nadczłowieka. On jest tym piorunem, on jest tym obłędem!”

Fryderyk Nietzsche
 
 
 
Lord Smerf 
Skryba

Gra w: grę
Wiek: 27
Posty: 1208
Medale: Brak

Wysłany: 17 Grudzień 10, 20:57   

Zarys świetny, trochę przypomina ciekawą lekcję historii. :) Niestety, sam mam mały dostęp do dobrych źródeł, więc od siebie nie za bardzo mogę cokolwiek dodać.

EDIT:
Podoba mi się też ten pomysł przedstawienia taborów, ale lepiej zostawić bardzo mało łuczników lub w ogóle się ich pozbyć. Nie wiem, jak innym, ale mnie i ludziom w moim otoczeniu te wojny kojarzą się raczej z kusznikami.
 
 
Kokoju 
Piechur


Gra w: różne takie...
Wiek: 27
Posty: 505
Skąd: I tak nie trafisz...
Medale: Brak

Wysłany: 17 Grudzień 10, 21:02   

No cóż, dlatego przyda się ktoś kto ma spory zakres w tej dziedzinie. Ja sam jedynie korzystam z Wikipedii, w ostateczności z Trylogii Husyckiej A. Sapkowskiego, ale ona nie jest zbyt obszernym źródłem informacji o krucjatach antyhusyckich. Minusem na Wikipedii jest to, iż są strasznie chaotycznie napisane, np. najpierw piszą, że ktoś otworzył Luksemburczykom bramy do Pragi, potem o jakiejś bitwie, a na końcu że Luksemburczycy rozpoczęli oblężenie Pragi i powtórzenie informacji, że ów zdrajca otworzył Czechom praskie bramy. Także ogólne zamieszanie z okupowaniem Pragi i próby zdobycia Hradczan i Wyszehradu są opisane tak chaotycznie, że nie wiadomo momentami, czy w końcu okupanci zdobyli je czy nie.
_________________
„-Ja was uczę nadczłowieka. Człowiek jest czemś, co pokonane być powinne. Cóżeście uczynili, aby go pokonać? Wszystkie istoty stworzyły coś ponad siebie; chcecie być odpływem tej wielkiej fali i raczej do zwierzęcia wrócić, niźli człowieka pokonać? […] Patrzcie, ja wam wskazuję nadczłowieka! […] Gdzież jest ten piorun, który by was liznął swym językiem? Gdzież jest ten obłęd, który by wam zaszczepić należało? Patrzcie, ja was uczę nadczłowieka. On jest tym piorunem, on jest tym obłędem!”

Fryderyk Nietzsche
 
 
 
Threeth 
Dzielny wojak

Posty: 594
Skąd: Bielsko-Biała
Medale: Brak

Wysłany: 17 Grudzień 10, 21:16   

Mam pytanie, czy Pragę należy zrobic jak Osgiliath(po 2 stronach rzeki)? Nie orientuje się w tym.
 
 
Willhelm III 
Osadnik


Gra w: SHC, SH2 Deluxe
Wiek: 28
Posty: 41
Skąd: Bytom
Medale: Brak

Wysłany: 17 Grudzień 10, 21:24   

Jednak kampania "Wojny Husyckie" wygrała, no to teraz pozostało mi tylko czekać jak ktoś zrobi mapkę, a ja ją przetestuję, bo do niczego innego nie jestem potrzebny ;-)
Ale jeżeli można to się wypowiem: bo jeśli chodzi o te tabory Husyckie, to tak jak Lord Smerf uważam, że powinni tam być tylko kusznicy, bo w tych latach to używali już częściej kusz niż łuków, ale to tylko moje skromne zdanie :-D
_________________
Alanné mba yi woma... wé
Ho tou sondé
Ho ma... yé
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template DarkMW created by razz