ZalogujRejestracjaSzukaj U�ytkownicy MedaleZaloguj si�, by sprawdzi� wiadomo�ciGrupyStatystyki

Na forum.stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij


Poprzedni temat «» Następny temat
Jaką kartę graficzną warto kupic ?
Autor Wiadomość
Damcio95 
Osadnik


Wiek: 29
Posty: 37
Skąd: z Filipowic
Medale: Brak

Wysłany: 29 Grudzień 08, 18:57   

Jak przyjade to sprawdze jestem na razie u kuzyna
 
 
 
D-star 
Wolny chłop

Posty: 71
Skąd: Jerozolima
Medale: Brak

Wysłany: 29 Grudzień 08, 20:15   

Panzer napisał/a:
Zawsze na nalepce, znajdującej się na zewnętrznej ściance zasilacza jest podana nazwa podana firmy, moc i model


Tak, tu się zgodzę. Ale jest też szansa na to, że na zasilaczu (z tyłu koło wiatraka) w miejscu widocznym bez rozkręcania obudowy, mamy naklejoną karteczkę podającą podstawowe dane zasilacza typu: moc, producent, model. Jako przykład podam swoją jednostkę, na naklejce (taka mała biała) mam właśnie podaną moc-300W, niestety bardzo mało :, producenta-ATX, i model, nie chce mi się schylać więc wam nie podam :-D

Malcolm napisał/a:
Mowa o otwieraniu obudowy ;)

A zdawało mi się, że o tym w jaki sposób dowiedzieć się szczegółów na temat zasilacza w naszym PC.

**************************************
Uważam jednak, że przy wyborze karty graf. najważniejszymi parametrami zasilaczy są:
:arrow: moc
:arrow: firma

Jak ktoś ma chwilkę wolną to zapraszam do przeczytania, co prawda dość obszernego artykułu. Wystarczy przeczytać 1-szą stronę, fajnie autor opisał dlaczego ważna jest firma i co za tym idzie.

http://pccentre.pl/articl...rowych/id=13268

Nie umieszczaj linków w znaczniku [ code ] ! Na tym forum to tylko bezużyteczne utrudnienie...
-Odyn
_________________


Ostatnio zmieniony przez Odyn 30 Grudzień 08, 19:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Panzer 
Moderator
.


Posty: 187
Skąd: Bełchatów
Medale: Brak

Wysłany: 30 Grudzień 08, 09:16   

[quote:c5b0e26cf5]Tak, tu się zgodzę. Ale jest też szansa na to, że na zasilaczu (z tyłu koło wiatraka) w miejscu widocznym bez rozkręcania obudowy, mamy naklejoną karteczkę podającą podstawowe dane zasilacza typu: moc, producent, model. [/quote:c5b0e26cf5]

Raczej wartość napięcia jakie jest do niego dostarczane (230V) i czasami moc, ale to bardzo rzadko. Nie nakleisz tabliczki znamionowej na tyłu zasilacza, gdyż jest za duża, a to ona zawiera podstawowe parametry zasilacza (moc, producent, model, obciążenie na poszczególnych liniach itd.). Miałem więcej w rękach zasilaczy od Ciebie i nigdy się nie spotkałem z tabliczkami znamionowymi z tyłu zasilacza, są jedynie gł. przyklejone na bocznej ściance zasilacza lub czasami na górnej/ dolnej lub 2 in 1 (np. mój Corsair VX550 :E)

[quote:c5b0e26cf5]producenta-ATX[/quote:c5b0e26cf5]

Nie ma takiego producenta (może jest i produkuje podpaski :E, ale nie ma takiego producenta zasilaczy), ATX to standard zasilania i budowy obudów oraz płyt głównych wymyślony przez Intela w 1995 roku i coś czuje że będzie trwać na wieki :E.

[quote:c5b0e26cf5]
A zdawało mi się, że o tym w jaki sposób dowiedzieć się szczegółów na temat zasilacza w naszym PC. [/quote:c5b0e26cf5]

Żeby dostać się do tabliczki znamionowej należy odkręcić obudowę (oczywiście kilka osób nie ma :E) i innego sposobu nie ma.

http://pccentre.pl/articl...mputerowych/id="13268

[quote:c5b0e26cf5"]Uważam jednak, że przy wyborze karty graf. najważniejszymi parametrami zasilaczy są:
:arrow: moc
:arrow: firma [/quote:c5b0e26cf5]

I model, a szczególnie obciążenie na linii +12V, gdyż dzisiejsze karty graficzne korzystają z niej dosyć intensywnie i zbyt słaba linia +12V w połączeniu z silna grafika mogą powodować niestabilność komputera. Firma jednak jet najważniejsza, tzw. zasilacza No-name (do których należą zasilacze No-name i masa firm sprzedających chińskie badziewie za grosze) nie trzymają napięć, mają zawyżoną moc, nie mają zabezpieczeń, jakość podzespołów i wykonania jest fatalna (radzę sprawdzić wagę ;) , co może doprowadzić (szczególnie z dość silnym kompem) do spalenia podzespołów.
 
 
 
D-star 
Wolny chłop

Posty: 71
Skąd: Jerozolima
Medale: Brak

Wysłany: 30 Grudzień 08, 14:40   

Panzer napisał/a:
Miałem więcej w rękach zasilaczy od Ciebie

;) wciąż za mało, lub siedzisz tylko w nowym sprzęcie (widziałem na pracowni jednostki, które miały takie dane). Bodajże IBM
d-star napisał/a:
producent-ATX

przyznaje się do błędu, źle napisałem. myślałem o czymś innym.
oczywiście ATX to zakres tolerancji napięć.
Panzer napisał/a:
Żeby dostać się do tabliczki znamionowej należy odkręcić obudowę (oczywiście kilka osób nie ma :E) i innego sposobu nie ma.

Tak, to prawda. Innego sposobu nie ma ;]
Panzer napisał/a:
nie trzymają napięć, mają zawyżoną moc, nie mają zabezpieczeń, jakość podzespołów i wykonania jest fatalna (radzę sprawdzić wagę

Co rozumiesz przez sprawdzenie wagi?
pccenter napisał/a:
Dla wielu osób waga zasilacza jest jednym z głównych kryteriów wyboru odpowiedniego produktu. Tutaj wielu może być w błędzie. Na przykład tranzystory polowe, które są jednymi z najważniejszych elementów zasilaczy, są bardzo niewielkie. W produktach, w których stosuje się tańsze podzespoły, wydzielające jednocześnie więcej ciepła, pojawia się problem odpowiedniego chłodzenia. Aby temu zaradzić, stosuje się większe radiatory, co sprawia, że zasilacz staje się cięższy. Do tego może dojść jeszcze ciężar obudowy oraz grubszych kabli – to wszystko sprawia, że kiepski zasilacz może ważyć tyle, co o wiele lepszy model. Bardzo ważne jest też z jakich elementów wykonana jest reszta elektroniki zasilacza. W konstrukcjach z najniższej półki kondensatory elektrolityczne mogą wysychać, co w dobrym zasilaczu jest niedopuszczalne.
_________________


Ostatnio zmieniony przez Odyn 30 Grudzień 08, 19:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Panzer 
Moderator
.


Posty: 187
Skąd: Bełchatów
Medale: Brak

Wysłany: 30 Grudzień 08, 20:04   

Cytat:
wciąż za mało, lub siedzisz tylko w nowym sprzęcie (widziałem na pracowni jednostki, które miały takie dane). Bodajże IBM


Miałem masę No-namów i obcowałem z masą No-Namów, a także kilkoma innymi zasilaczami i nigdy nie widziałem tabliczki znamionowej z tyłu zasilacza :lol: . Może IBM miał, ale to standard AT (chociaż ja też się nie spotkałem jakoś z zasilaczami AT, "które miałyby takie dane"), sprzed 20 lat, już od dawna jest nieaktualny.

Cytat:
oczywiście ATX to zakres tolerancji napięć.


Nie tylko...

Cytat:
Co rozumiesz przez sprawdzenie wagi?


Weź Nołnejma w jedną rękę, a w drugą rękę jakiś markowy zasilacz. Czujesz jakąś różnicę ?? A teraz pomyśl dlaczego :]. Wiem, radiatory najwięcej ważą, ale nie w Nołnejmach :E (nawet na aluminium się oszczędza :E). Poza tym radzę zobaczyć na zdjęciach zawartość innych podzespołów elektronicznych ;].
 
 
 
D-star 
Wolny chłop

Posty: 71
Skąd: Jerozolima
Medale: Brak

Wysłany: 30 Grudzień 08, 21:11   

Panzer napisał/a:
Miałem masę No-namów i obcowałem z masą No-Namów, [...]i nigdy nie widziałem tabliczki znamionowej z tyłu zasilacza

Jak sama nazwa wskazuje "No-name" :lol: , czego od nich wymagać ?? A AT, mimo że jest przestarzały to nadal w użyciu. Ja też nie widziałem tabliczki znamionowej z tyłu zasilacza :-P . Mowa jest o nalepce, naklejce informującej o podstawowych parametrach.
Panzer napisał/a:
Nie tylko...

Wydawało mi się, że rozmowa dotyczy normy ATX (oczywiście pomijając typ gniazd, wtyczek, pinów etc. chłodzenie, funkcję SP i masę innych na konstrukcji kończąc), a szczególnie napięć jakie tam występują. Jeszcze dokładniej o stabilność tych napięć :)
Panzer napisał/a:
Weź Nołnejma w jedną rękę, a w drugą rękę jakiś markowy zasilacz. Czujesz jakąś różnicę ?? A teraz pomyśl dlaczego :].

Rozumiem, że chodzi Ci o to, że markowe zasilacze są cięższe? Przeczytaj dokładnie to co tu jest napisane. Poświęcę się dla Ciebie i zacytuję jeszcze raz:
pccenter napisał/a:
Dla wielu osób waga zasilacza jest jednym z głównych kryteriów wyboru odpowiedniego produktu. Tutaj wielu może być w błędzie. Na przykład tranzystory polowe, które są jednymi z najważniejszych elementów zasilaczy, są bardzo niewielkie. W produktach, w których stosuje się tańsze podzespoły, wydzielające jednocześnie więcej ciepła, pojawia się problem odpowiedniego chłodzenia. Aby temu zaradzić, stosuje się większe radiatory, co sprawia, że zasilacz staje się cięższy. Do tego może dojść jeszcze ciężar obudowy oraz grubszych kabli – to wszystko sprawia, że kiepski zasilacz może ważyć tyle, co o wiele lepszy model. Bardzo ważne jest też z jakich elementów wykonana jest reszta elektroniki zasilacza.
_________________


 
 
 
Panzer 
Moderator
.


Posty: 187
Skąd: Bełchatów
Medale: Brak

Wysłany: 30 Grudzień 08, 22:33   

Cytat:
Ja też nie widziałem tabliczki znamionowej z tyłu zasilacza :-P . Mowa jest o nalepce, naklejce informującej o podstawowych parametrach.


Napięcie jakie on przyjmuje i czasami podana moc to nie są podstawowe parametry, podstawowe parametry występują na tabliczce znamionowej.

Cytat:
Jak sama nazwa wskazuje "No-name"


Wiesz, jest masa firm No-name, które wbrew temu mają nazwy, ale ich produkty pochodzą z tzw. "dupy", produkowane za lasami, za górami, gdzieś w tajnych, chińskich fabrykach, są to produkty najniższej jakości, często powodujące masowe wymieranie komputerów, ale za bardzo atrakcyjną cenę. Przykłady - Tracer, Codegen, Megabajt, Mustang i masa innych.

Cytat:
Wydawało mi się, że rozmowa dotyczy normy ATX


Ale ogólnie cały ATX nie dotyczy zakresu tolerancji napięć, tylko budowy komputera, przynajmniej tak to wcześniej określiłeś.
Cytat:

Rozumiem, że chodzi Ci o to, że markowe zasilacze są cięższe? Przeczytaj dokładnie to co tu jest napisane. Poświęcę się dla Ciebie i zacytuję jeszcze raz:


Zobacz dokładnie na zdjęciach...

Zasilacz marki Tracer (czyli No-name)

zasilacz marki Megabajt (czyli też nołnejm :E)

Chieftec - markowy zasilacz

Tagan - kolejny markowy zasilacz.

Nie patrz na radiatory tylko na elementy elektroniczne - transformaty, cewki, kontestatory i inne układy elektroniczne - widzisz różnicę pomiędzy Nołnejmami a markowymi zasilaczami ?? Co Ci da duży radiator jak połowa komponentów jest usunięta, albo są najniższej jakości (czyli malutkie, wszystko jest zminimalizowane do absolutnego minimum) ?? Jeśli oszczędzamy całkowicie, usuwamy masę elementów elektronicznych, zasilacz (a raczej produkt zasilaczopodobny) ma być absolutnym minimum (czyli zasilać komputer cioci przez rok, potem go pociągnie do grobu) to po co tajna fabryka z ChRL ma kupować tony aluminium na grube radiatory ?? Nie martw się, nie trzeba robić nikogo w konia poprzez wagę, te produkty zasilaczopodobne są skierowane do szerokiego grona osób totalnie nie znających się na komputerach (a tym bardziej zasilaczach), a także dla supermarketowych sprzedawców, gdzie jedynym argumentem do kupna jest cena - im niższa, tym lepsza. Są ciężkie NołNejmi (z tego co się orientuje to np. Deer), ale bardzo duża większość jest lekka jak piórko i dlatego raczej przyjęło się za normę że NołNejmi są bardzo lekkie (nigdy nie spotkałem się z ciężkim NołNejmem - Logic, Codegen, Tracer, Megabajt, Mustang, prawdziwe No-Name i masa innych) i kuszą niezwykle atrakcyjną ceną dla osób kochających komputerowe ryzyko. Oczywiście zawsze należy zwracać uwagę na firmę i szukać ją po czarnych listach, najlepiej spytać na kogoś np. na PcLabie, ale system wagowy jest najszybszym sposobem sprawdzenia "nołnejmości" zasilacza (oczywiście nie jest on doskonały i żeby rozwiązać wszelkie wątpliwości należy koniecznie się zapytać kogoś doświadczonego).
 
 
 
D-star 
Wolny chłop

Posty: 71
Skąd: Jerozolima
Medale: Brak

Wysłany: 31 Grudzień 08, 06:27   

Panzer napisał/a:
Ale ogólnie cały ATX nie dotyczy zakresu tolerancji napięć, tylko budowy komputera, przynajmniej tak to wcześniej określiłeś.

Napisałem to w poście wyżej. :)
Dzięki za masę zdjęć
Panzer napisał/a:
Wiesz, jest masa firm No-name, które wbrew temu mają nazwy,

hmm...Wydaje mi się, że chodziło Ci o to. Chociaż mogłeś napisać :)
http://www.zgapa.pl/zgape...2_logiczny.html
Panzer napisał/a:
(czyli malutkie, wszystko jest zminimalizowane do absolutnego minimum

Aż tak bym się nie zapędzał.. Czyżby CHRL produkowało zasilacze w technice uP? :O
Panzer napisał/a:
ale system wagowy jest najszybszym sposobem sprawdzenia "nołnejmości" zasilacza (oczywiście nie jest on doskonały

Gdybym miał kupować zasilacz to jego waga byłaby ostatnim parametrem jaki bym sprawdził (w celu porównania z innym) Oczywiście, że zasilacze lepsze są zazwyczaj cięższe, ale może być tak, że waga jest podobna, a nawet mniejsza od jakiegoś shita. I to bierze się, właśnie z tego że w CHRL oszczędza się na materiałach które są drogie, a pakuje się w nie niepotrzebne tony metalu, jakichś kosmicznych stopów miedzi z "uranem" i tym podobne.
_________________


 
 
 
Panzer 
Moderator
.


Posty: 187
Skąd: Bełchatów
Medale: Brak

Wysłany: 1 Styczeń 09, 13:55   

Cytat:
Aż tak bym się nie zapędzał.. Czyżby CHRL produkowało zasilacze w technice uP? :O

Chodziło mi o coś innego, a dokładnie o uproszczenie konstrukcji.
Cytat:

Gdybym miał kupować zasilacz to jego waga byłaby ostatnim parametrem jaki bym sprawdził (w celu porównania z innym) Oczywiście, że zasilacze lepsze są zazwyczaj cięższe, ale może być tak, że waga jest podobna, a nawet mniejsza od jakiegoś shita. I to bierze się, właśnie z tego że w CHRL oszczędza się na materiałach które są drogie, a pakuje się w nie niepotrzebne tony metalu, jakichś kosmicznych stopów miedzi z "uranem" i tym podobne.

Ja też, są inne ważniejsze czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie niż waga zasilacza. Ale lekka waga jest cechą charakterystyczną No-Name, z racji oszczędności na podzespołach. Raczej nie ma sensu ponosić kosztów na zakup niepotrzebnego aluminium, którego nawet nie potrzeba, ze względu małej ilości elementów do chłodzenia :E. Uważaj - miedź jest w cenie :P ...
 
 
 
D-star 
Wolny chłop

Posty: 71
Skąd: Jerozolima
Medale: Brak

Wysłany: 1 Styczeń 09, 15:51   

Panzer napisał/a:
Raczej nie ma sensu ponosić kosztów na zakup niepotrzebnego aluminium

Co prawda to prawda. Dlatego CHRL jest potentatem w wymyślaniu stopów aluminio-podobnych :-P i stosowania "potężnych" wiatraków w zasilaczach :)
_________________


 
 
 
Odyn 
Administrator


Wiek: 34
Posty: 856
Medale: Brak

Wysłany: 1 Styczeń 09, 21:30   

Panzer, opanuj się trochę z używaniem no-name, albo znajdź jakieś inne określenie zbiorcze dla tandetnych zasilaczy... ;) Przecież Logic, Codegen, Tracer, Megabajt, Mustang, to konkretne marki, mające swoje nazwy. Nołnejmem możesz raczej nazywać zasilacz, który na etykiecie nie ma żadnej nazwy firmy, tylko jakieś lakoniczne oznaczenie specyfikacji...
 
 
Panzer 
Moderator
.


Posty: 187
Skąd: Bełchatów
Medale: Brak

Wysłany: 2 Styczeń 09, 09:03   

Wiesz to są takie marki że śmiech ogarnia człowieka ( brak supportu, produkty nie wiadomego pochodzenia, jakość na równi z No-Namami i niska cena). Szczególnie ciekawe są firmy, które produkują im ten złom, za Chiny Ludowe, ale w Chinach Ludowych, nie można ich znaleźć. Są po prostu produkowane przez firmy No-Name , za górami, za lasami w ChRL, a może w KRLD :P ?? Jeśli nie ma marki, albo jest śmieszna, to te zasilacze to kiła i mogiła i pod żadnym pozorem nie wolno ich używać, dlatego jakoś mówiąc że Mustang czy Megabajt to No-Name nie czuję że popełniam błąd, gdyż No-Name od takiego Megabajta niczym się nie różni.
Ostatnio zmieniony przez Panzer 2 Styczeń 09, 09:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Malcolm 
Burżuj


Wiek: 32
Posty: 164
Skąd: Poznań
Medale: Brak

Wysłany: 2 Styczeń 09, 09:05   

Odyn napisał/a:
Panzer, opanuj się trochę z używaniem no-name, albo znajdź jakieś inne określenie zbiorcze dla tandetnych zasilaczy... ;) Przecież Logic, Codegen, Tracer, Megabajt, Mustang, to konkretne marki, mające swoje nazwy. Nołnejmem możesz raczej nazywać zasilacz, który na etykiecie nie ma żadnej nazwy firmy, tylko jakieś lakoniczne oznaczenie specyfikacji...


No-name'owe zasilacze mogą mieć markę. Ważne, że ich producent(nie dystrybutor) marki nie posiada ;) .
 
 
D-star 
Wolny chłop

Posty: 71
Skąd: Jerozolima
Medale: Brak

Wysłany: 2 Styczeń 09, 12:56   

Odyn napisał/a:
Panzer, opanuj się trochę z używaniem no-name, albo znajdź jakieś inne określenie zbiorcze dla tandetnych zasilaczy...

Panzer napisał/a:
jest masa firm No-name, które wbrew temu mają nazwy, ale ich produkty pochodzą z tzw. "dupy"


Inne określenie wystąpiło wyżej XD
_________________


 
 
 
Damcio95 
Osadnik


Wiek: 29
Posty: 37
Skąd: z Filipowic
Medale: Brak

Wysłany: 5 Styczeń 09, 13:04   

dobra pisze juz co chcieliscie. Zasilacz mam ModeCom

Feel-350 ATX 350W i płytę główną ASUS P5VD2X
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template DarkMW created by razz