StrongholdNet - forum graczy Stronghold
Największe polskie forum o grach z serii Stronghold.

Na poważnie - Dożywotność urzędów

GeeWhiz - 19 Styczeń 13, 20:27
Temat postu: Dożywotność urzędów
Witajcie, wiem, że może lepiej by to wyglądało gdybym umieścił ten temat, gdzieś w "hobby", ale tu nie chodzi o dyskusję, tylko o ważną sprawę do wyjaśnienia. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak wyglądała w Polsce nominacja na urzędy począwszy od pierwszych Piastów a skończywszy na Rzeczpospolitej Szlacheckiej.

Konkretyzując - mon.patrymonialna, stanowa i rzeczpospolita szlachecka urzędy wraz z podziałem na centralne i lokalne i rozgraniczeniem na królewskie i ziemskie; kto dokonywał nominacji? na jak długo?

Z góry dzięki i pozdrawiam!

Siwy - 19 Styczeń 13, 21:23

Tez wybrałeś sobie forum ;) . Pomijam kwestie, że na tak rozbudowane "pytanie" nikt nie udzieli Ci odpowiedzi, bo jest ona zbyt obszerna. Poczytaj o tym po prostu. W Rzeczypospolitej szlacheckiej na (dożywotni) urząd hetmański nominował sejm, choć duży wpływ miał na to król. Na inne typu starosta, wojewoda etc. myślę, że nominował król. Podejrzewam, że za pierwszych piastów na wszystkie stanowiska mianował król.

Do czego Ci to potrzebne?

GeeWhiz - 19 Styczeń 13, 21:28

Prawo :)
Lutel - 19 Styczeń 13, 22:20

Podejrzewam, że Crux znałby odpowiedź. 2169617 - to jego gg, nie wiem, czy często jest dostępny, bo ostatnio rzadko sprawdzam Gadu. Jeśli zna odpowiedź, to zapewne Ci pomoże :) .
GeeWhiz - 31 Styczeń 13, 09:57

KK dzięki za pomoc wszystkim, już znalazłem to czego szukałem na ten temat, chociaż trzeba było przewertować kilka książek, ale cóż - takie już życie studenta.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group