ZalogujRejestracjaSzukaj U�ytkownicy MedaleZaloguj si�, by sprawdzi� wiadomo�ciGrupyStatystyki

Na forum.stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij


Poprzedni temat «» Następny temat
Najwspanialsze imperium w historii

Któe z imperiów było najwspanialsze?
Imperium Perskie
1%
 1%  [ 1 ]
Państwo Aleksandra Wielkiego
15%
 15%  [ 8 ]
Cesarstwo Rzymskie
45%
 45%  [ 23 ]
Cesarstwo Bizantyjskie
7%
 7%  [ 4 ]
Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego
1%
 1%  [ 1 ]
Imperium Mongolskie
3%
 3%  [ 2 ]
Carstwo Rosyjskie
7%
 7%  [ 4 ]
Francja czasów Napoleona
3%
 3%  [ 2 ]
Wielka Brytania czasów wiktoriańskich
7%
 7%  [ 4 ]
Imperium Franków z Karolem Wielkim
3%
 3%  [ 2 ]
Głosowań: 51
Wszystkich Głosów: 51

Autor Wiadomość
speeder11 
Szlachcic


Posty: 329
Skąd: Stronghold Crusader
Medale: Brak

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 4 Styczeń 09, 14:13   

Aleksander Wielki ;) Jego zdolności przywódcze przewyższają znacznie wszystkich generałów Świętego Cesarstwa i Brytanii :) Nie mówię tu o Rzymie :P Tak, żeby nie było :D
_________________
Sesja RPG - Xevius Latenius, złodziejaszek, 234 złota.
 
 
 
Graff 
Wędrowiec

Posty: 13
Skąd: Poznań
Medale: Brak

Wysłany: 13 Styczeń 09, 13:43   

Wielka Brytania. Kontrolowała połowę świata i mieli olbrzymie wpływy, w okresie świetności najbogatsze i najnowocześniejsze państwo w Europie. No i jako jedyne wymienione imperium nie zapadło się z hukiem ;-) .
 
 
 
Ivor94 
Osadnik


Wiek: 29
Posty: 30
Skąd: Katowice
Medale: Brak

Wysłany: 24 Styczeń 09, 18:55   

Zdecydowanie Imperium rzymskie. Największe imperium jakie znam, no i oczywiście moje kochane niezliczone legiony :D
 
 
 
KaDek-WHU 
Osadnik


Wiek: 30
Posty: 28
Skąd: Świdwin
Medale: Brak

Wysłany: 28 Styczeń 09, 16:08   

Ja tak samo na Aleksandra Wielkiego , za co ? za to co koledzy napisali już powyżej .
_________________
Kto dostał parę razy po ryju i wie , że nie jest ze szkła ten czuję , że żyję ! WEST HAM UNITED !
 
 
 
Xeno 
Burżuj


Gra w: SH1,SHC
Wiek: 29
Posty: 227
Skąd: się biorą nooby
Medale: Brak

Wysłany: 28 Styczeń 09, 17:53   

A ja stawiam na Imperium Mongolskie.Było to największe Imperium jakie kiedykolwiek powstało na naszym świecie.Czyngis-han jako 14 letni chłopiec dokonywał najazdów na okoliczne plemiona mongolskie.Był on jednym z najwybitniejszych władców w historii świata.W bitwie okazywał bezwzględność, ale był dobrym władcą, który dbał o handel i dobrobyt w imperium.Za jego panowanie imperium nie było jeszcze u szczytu potęgi.
_________________
Głowa bez pamięci to Twierdza bez garnizonu.
Napoleon Bonaparte
 
 
 
Kalimach 
Wolny chłop

Posty: 85
Medale: Brak

Wysłany: 29 Styczeń 09, 10:29   

Powiem tak miałem mały dylemat pomiędzy Imperium Aleksandra Wielkiego a Imperium Romanum. Ostatecznie wybrałem Imperium Rzymskie. Dlaczego ?
Ano dlatego, że państwa Aleksandra szybciej upadło niż powstało, w przeciwieństwie do Rzymu, który znacznie dłużej istniał oraz posiadał jedną z lepszych armii w świecie starożytnym. Chociaż zreformowana przez Filipa II armia macedońska też była całkiem, całkiem :P Głos na Rzym ;)
 
 
klimax 
Wędrowiec


Wiek: 34
Posty: 15
Medale: Brak

Wysłany: 9 Luty 09, 08:32   

Kalimach napisał/a:
Powiem tak miałem mały dylemat pomiędzy Imperium Aleksandra Wielkiego a Imperium Romanum. Ostatecznie wybrałem Imperium Rzymskie. Dlaczego ?
Ano dlatego, że państwa Aleksandra szybciej upadło niż powstało, w przeciwieństwie do Rzymu, który znacznie dłużej istniał oraz posiadał jedną z lepszych armii w świecie starożytnym. Chociaż zreformowana przez Filipa II armia macedońska też była całkiem, całkiem :P Głos na Rzym ;)


Armia Aleksandra była najlepszą armia tamtego okresu.

Co do Impreium Romanum wszyscy się zachwycacie nim a czy ktoś z was wie coś więcej o nim niż tylko, że było wielkie miało dobra armię, i koloseum ? :O Rzymianie większość swoich osiągnięć po prostu ukradli podbitym plemionom (barbarzyńcom - ? jak ich nazywano a prawda jest taka, że większość plemion podbitych przez wielki Rzym była bardziej rozwinięta i posiadała bardziej ludzką kulturę chociażby traktowanie kobiet. Nie mówię, że wszystkie plemiona). Impreium, które opierało się na ciągłych intrygach i spiskach nie miało szansy przetrwać (zresztą jak większość). Bez wątpienia Rzym pozostawił po sobie spuściznę z której czerpiemy wiele cennych rzeczy ale większość z tego nie była ich osiągnięciem lecz przywłaszczeniem. Oczywiście można domniemywać, że gdyby tego nie przywłaszczyli to pamięć o tym by zaginęła razem z plemionami.
 
 
 
speeder11 
Szlachcic


Posty: 329
Skąd: Stronghold Crusader
Medale: Brak

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 9 Luty 09, 08:47   

Hmm... Rzym swoją religię ma ściągniętą od Greków. Bogowie są tacy sami i są patronami tego samego. Nazwy są inne. Zobaczcie:

Zeus - Jowisz,
Hera - Junona,
Posejdon - Neptun, bóg mórz i oceanów

Poszukajcie sobie o tym w necie.
_________________
Sesja RPG - Xevius Latenius, złodziejaszek, 234 złota.
 
 
 
Kalimach 
Wolny chłop

Posty: 85
Medale: Brak

Wysłany: 9 Luty 09, 15:37   

Cytat:
Armia Aleksandra była najlepszą armia tamtego okresu.


Nigdzie nie napisałem, że rzymska armia była najlepsza ;) , napisałem tylko, że była jedną z lepszych. Powiem tak obie armie według mnie posiadały podobne możliwości na polu bitwy i były sobie równe, zarówna armia rzymska jak i hellenistyczna posiadały wady i zalety. Jedną z rzeczy, która różni te dwie armie to to, że armia hellenistyczna potrzebowała doświadczonego dowódcy, który sprawnie dowodziłby "połączonymi broniami" np. Pyrrus, Aleksander, czy Filip II. Wiadomą rzeczą jest, co się działo z armią hellenistyczna, gdy dowodził nią niezbyt doświadczony wódz np. Bitwa pod magnezją, w której dowodził Antioch III Wielki. Natomiast armii rzymskiej wystarczył przeciętny dowódca niepopełniający durnych błędów. Łatwość dowodzenia według mnie jest jedyną przewagą armii rzymskiej nad hellenistyczną. Zresztą każdy ma własne zdanie ;)

Cytat:
Co do Impreium Romanum wszyscy się zachwycacie nim a czy ktoś z was wie coś więcej o nim niż tylko, że było wielkie miało dobra armię, i koloseum ? :O

Wiesz o Rzymie i armii rzymskiej wiem trochę więcej niż to, że Rzymianie mieli koloseum i napadali "brudnych i okrutnych" barbarzyńców z gladiusami w ręku i w pięknych loricach segmentatach ;)

Cytat:
Rzymianie większość swoich osiągnięć po prostu ukradli podbitym plemionom (barbarzyńcom - ? jak ich nazywano a prawda jest taka, że większość plemion podbitych przez wielki Rzym była bardziej rozwinięta i posiadała bardziej ludzką kulturę chociażby traktowanie kobiet. Nie mówię, że wszystkie plemiona).


Nigdzie nie napisałem, że Rzymianie aniołkami byli ;) Wiem, że to co wyprawiali było okrutne np. doszczętne zniszczenie Kartaginy w 146 p.n.e. czy widowiska na arenie, ale np. tacy Spartiaci święci też nie byli ;) Chociażby traktowanie helotów.
Jeśli chodzi o wynalazki, tu się zgodzę. Rzymianie po prostu kopiowali wynalazki podbitych plemion, ale i je udoskonalali. Nie przeczę też, że tacy Galowie czy inni "barbarzyńcy" posiadali rozwiniętą kulturę i rozwinięta gospodarkę, ale np. tacy Germanie nie byli zbytnio rozwinięci w sensie gospodarczym :) .

Speeder11 Ameryki to nie odkryłeś ;)

Rzekłem ;)
 
 
Xeno 
Burżuj


Gra w: SH1,SHC
Wiek: 29
Posty: 227
Skąd: się biorą nooby
Medale: Brak

Wysłany: 9 Luty 09, 17:23   

Ale zauważcie to,że ile czau rozwijało się imperium rzymskie, zanim osiągnęło swe rozmiary.Imperium mongołów rozwinęło się za życia jednego człowieka,które je stworzył.On to dopiero był wybitnym wodzem
_________________
Głowa bez pamięci to Twierdza bez garnizonu.
Napoleon Bonaparte
 
 
 
klimax 
Wędrowiec


Wiek: 34
Posty: 15
Medale: Brak

Wysłany: 9 Luty 09, 17:30   

Kalimach napisał/a:
Cytat:
Armia Aleksandra była najlepszą armia tamtego okresu.


Nigdzie nie napisałem, że rzymska armia była najlepsza ;) , napisałem tylko, że była jedną z lepszych. Powiem tak obie armie według mnie posiadały podobne możliwości na polu bitwy i były sobie równe, zarówna armia rzymska jak i hellenistyczna posiadały wady i zalety. Jedną z rzeczy, która różni te dwie armie to to, że armia hellenistyczna potrzebowała doświadczonego dowódcy, który sprawnie dowodziłby "połączonymi broniami" np. Pyrrus, Aleksander, czy Filip II. Wiadomą rzeczą jest, co się działo z armią hellenistyczna, gdy dowodził nią niezbyt doświadczony wódz np. Bitwa pod magnezją, w której dowodził Antioch III Wielki. Natomiast armii rzymskiej wystarczył przeciętny dowódca niepopełniający durnych błędów. Łatwość dowodzenia według mnie jest jedyną przewagą armii rzymskiej nad hellenistyczną. Zresztą każdy ma własne zdanie ;)


Nie chodziło mi o to, że armia Aleksandra była lepsza od Rzymskiej chodziło mi po prostu o to, że była ona nie pokonana za czasów tego wielkiego wodza :)

A co do zalet i wad to ogromną wadą armii hellenistycznej był fakt, że walczyli falangą która to była świetną formacją ale tylko na równym i dużym terenie natomiast rzymianie posiadali elastyczne szyki, swoją taktykę potrafili dopasować do każdego pola walki.
 
 
 
Kalimach 
Wolny chłop

Posty: 85
Medale: Brak

Wysłany: 9 Luty 09, 18:03   

Cytat:
A co do zalet i wad to ogromną wadą armii hellenistycznej był fakt, że walczyli falangą która to była świetną formacją ale tylko na równym i dużym terenie

Tu się zgodzę niemal w 100% Na równinnym terenie falanga w rękach dobrego wodza była zabójcza np. Pyrrus w bitwie pod Herakleją, gdzie odniósł zwycięstwo nad Rzymem, ale nie zapominajmy, że armia hellenistyczna oprócz sarissofori składała się z wielu oddziałów np. łucznicy, ciężkozbrojni hoplici, peltaści czy hypaspiści. Dzięki temu armia hellenistyczna w niekorzystnym terenie nie była całkiem taka bezbronna. Chociaż armia hellenistyczna wbrew pozorom również była "elastyczna" śmiem twierdzić, że w takim stopniu jak rzymskie legiony ;)
 
 
klimax 
Wędrowiec


Wiek: 34
Posty: 15
Medale: Brak

Wysłany: 9 Luty 09, 18:36   

Ja może i przesadziłem z tą bezużytecznością na nie dogodnym terenie ale co jak co grecy nie mieli aż tak rozbudowanego systemu militarnego takiej doskonałej organizacji i wyszkolenia co rzymianie.

Kalimach napisał/a:
Cytat:
Chociaż armia hellenistyczna wbrew pozorom również była "elastyczna" śmiem twierdzić, że w takim stopniu jak rzymskie legiony ;)



Hmm może kolega nakreśli ten temat nieco wyraźniej bo ja jakoś sobie tego wyobrazić nie mogę :)

PS. założę osobny temat bo tutaj zrobiliśmy spory offtop :)
 
 
 
Kalimach 
Wolny chłop

Posty: 85
Medale: Brak

Wysłany: 9 Luty 09, 20:41   

Chodziło mi oto, że armia hellenistyczna tak jak i rzymska potrafiła dokonywać skomplikowanych manewrów taktycznych. Więcej na ten temat napiszę już w odpowiednim temacie jutro albo pojutrze. I sorry za mały bałagan :P
 
 
Ardeth 
Wolny chłop

Wiek: 32
Posty: 62
Skąd: Tychy
Medale: Brak

Wysłany: 19 Luty 09, 14:11   

Hmm, w gruncie rzeczy brakuje mi jednej opcji w ankiecie - Imperium Franków z Karolem Wielkim. To byłaby moja odpowiedź, najwspanialsze imperium moim zdaniem z największym władcą.

Zdecydowanie za czasów rządów Karola Wielkiego było wspanialsze od wszystkich innych mi znanych.
_________________
"Bogu duszę,
władcy ciało,
damie serce."
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template DarkMW created by razz