ZalogujRejestracjaSzukaj U�ytkownicy MedaleZaloguj si�, by sprawdzi� wiadomo�ciGrupyStatystyki

Na forum.stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij


Poprzedni temat «» Następny temat
Zagadki historyczne
Autor Wiadomość
Maciek 
Taktyk


Wiek: 23
Posty: 1103
Skąd: Głogów
Medale: Brak

Wysłany: 7 Luty 14, 19:02   

Porąbała Ci się druga część imienia ( Augustulus, a nie Augutsulus :P ), no ale zaliczam.
_________________
Przesyłam Ci ziarno gorczycy, abyś mógł posmakować i zaakceptować gorycz mego zwycięstwa - Aleksander Macedoński w liście do Dariusza III.
 
 
 
Siwy 
Moderator


Wiek: 28
Posty: 1481
Skąd: Nowogród Bobrzański
Medale: 1 (Więcej...)
Srebrny szachista (Ilość: 1)

Wysłany: 7 Luty 14, 22:28   

Nic się nie porąbało, tylko literówka :].

Ok, moje pytanie:
Przyjmuje się, że równowartość ilu muszkietów kosztowały najdroższe konie husarskie? Można pomylić się o 10.
 
 
DarnokOk 
Rekrut

Wiek: 24
Posty: 359
Skąd: Kraków
Medale: Brak

Wysłany: 8 Luty 14, 23:27   

1031 (Lol, toż ciekawe ileż sam husarz mógł kosztować, gdybyż nimi handlowali. Ale pewnie i tak mniej, niż dowódca, bo bez taktyki to w sumie husaria byłaby niczym.)
_________________
Mam tyle lat, a nadal czuję się jak dziecko. I git 🤡
 
 
1234567890 
Osadnik

Posty: 29
Medale: Brak

Wysłany: 9 Luty 14, 11:21   

1049?
_________________
"Wielbłądy są niezmordowane. To zły znak dla ciebie, jak myślę." - Sułtan w Crusku
 
 
Siwy 
Moderator


Wiek: 28
Posty: 1481
Skąd: Nowogród Bobrzański
Medale: 1 (Więcej...)
Srebrny szachista (Ilość: 1)

Wysłany: 9 Luty 14, 12:09   

Dokładnie, około 1031 muszkietów warte bywały najdroższe konie husarskie.

DanokOk - husaria dlatego była tak wspaniałą i skuteczną kawalerią, bo tworzyli ją zamożni panowie bracia, którzy z własnej kiesy kupowali sobie cały ekwipunek (z wyjątkiem kopij, które zapewniał rotmistrz, a zatem skarb państwa) i nie szczędzili nań pieniędzy, bo po pierwsze od tego zależało ich życie, a po drugie: kto bogatemu zabroni? ;) Służba w husarii była dobrowolna i nie przynosiła żadnych materialnych profitów, a wręcz same straty. Była służbą typowo prestiżową (dość wspomnieć, że towarzysz husarski był bardziej cenion niż generał oddziału cudzoziemskiego regimentu), husarze walczyli po prostu za swoją Ojczyznę, bo tak nakazywał im obowiązek, dlatego miała doskonałe morale. A świetne wyszkolenie, perfekcyjne uzbrojenie i wysokie morale sprawiały, że wojsko to było niemal niezwyciężone w latach swojej świetności, a trwało to bardzo długo.
 
 
DarnokOk 
Rekrut

Wiek: 24
Posty: 359
Skąd: Kraków
Medale: Brak

Wysłany: 9 Luty 14, 14:56   

Okej, to będzie dosyć proste pytanie ode mnie:

Jak się nazywał, w którym roku zginął, z kim zginął i świętym czyjego kościoła jest ostatni cesarz Rosji?

Siwy - Nom, dobrze wiedzieć, bo w szkole nauczą mnie tego dopiero za rok, albo w ogóle z tym nowym systemem nauczania xD

A tak mam pytanie, jeśli mogę ;p. Polska, gdyby S.A.Poniatowski nie pozwolił na rozbiory, nie abdykował i nie uciekł do swojej kochanki Katarzyny (w sumie to mu się to bardziej opłacało, bo dostawał jakąś pensję od niej), byłaby potęgą? Rozciągaliśmy się przecież kiedyś nawet pod Moskwą, o ile dobrze pamiętam. Wiem, że rozbicie dzielnicowe, brak potomka Kazimierza Wielkiego i jeszcze wiele innych czynników doprowadziło do pogorszenia stanu naszego kraju. Po za tym, chyba August też nie miał za bardzo wyboru, gdy mierzył się z takim mocarstwem. Ale to już chyba są czasy gdy już husarii nie było, więc w sumie tak tylko chciałem spytać :P Z góry przepraszam za możliwy brak znajomości naszej historii, ale w szkole uczą mnie obecnie o Inkach, Majach, co mi się przyda jak groch do kapusty xP

Edit:
@Bordinio niżej
Wiem, ale nie są takie ciekawe, gdy trzeba ich wkuć na pamięć. Wolałbym uczyć się tylko historii Polski. Jakoś w USA się zbytnio nauką o innych kulturach nie przejmują i mają osobny przedmiot "Historia Stanów Zjednoczonych". Ale cała ich edukacja ma potem swe skutki, w postaci np. Polskich obozów koncentracyjnych!
_________________
Mam tyle lat, a nadal czuję się jak dziecko. I git 🤡
Ostatnio zmieniony przez DarnokOk 9 Luty 14, 23:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bordinio 
Moderator


Gra w: Obecnie w żadną.
Posty: 1039
Medale: Brak

Wysłany: 9 Luty 14, 23:02   

Inkowie, Majowie i Aztekowie to bardzo interesujące kultury i nie powinno się ich tak marginalizować :P Pozwoliłem sobie na offtop.
 
 
 
Artxt123 
Burżuj

Gra w: SH, SHC(wszystkie), SH2 Deluxe
Wiek: 27
Posty: 178
Medale: Brak

Wysłany: 10 Luty 14, 01:38   

"Polskie obozy koncentracyjne" to nie wpadka tylko celowe zagranie. :( Sorki za offtop ;)
_________________
Modlitwa jest największą potęgą świata.
ks. Franciszek Jordan
Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem - Polska jest Polską, a Polak Polakiem.
Adam Mickiewicz
 
 
 
Siwy 
Moderator


Wiek: 28
Posty: 1481
Skąd: Nowogród Bobrzański
Medale: 1 (Więcej...)
Srebrny szachista (Ilość: 1)

Wysłany: 10 Luty 14, 12:29   

No ładnie, ale Bor rozpoczął offtop xd.

Faktycznie ludy starożytne to niezwykle ciekawe zagadnienie, choć ja preferuję bardziej historię tych europejskich - Babilończyków, Sumerów, a przede wszystkim Greków. Od ponad roku w wolnych chwilach studiuję sobie pewną książkę o starożytności właśnie, mimo że w szkole już dawno nic o niej nie miałem ;) .

DarnokOk - obawiam się, że o husarii nie dowiesz się w szkole nic, a na pewno nie tyle, ile zawarłem w w tych kilku zdaniach. U mnie w gimie wyglądało to mniej więcej tak: "Noo a husaria to wiecie nasza bardzo dobra jazda, o tu skrzydła mieli takie." .. Żenada. Oczywiście jest możliwość, że trafisz na porządnego nauczyciela, ale z moich doświadczeń wynika, że ciężko o to...

Co do Twojego pytania: załóż osobny temat, to chętnie Ci wyjaśnię, jak ja to widzę, a może ktoś inny mnie wyręczy ;) .
 
 
Warlike 
Moderator
Wodzu, prowadź!


Wiek: 30
Posty: 228
Skąd: Gorlice
Medale: Brak

Wysłany: 17 Luty 14, 23:03   

W sumie... Jakie jest teraz pytanie?
 
 
 
DarnokOk 
Rekrut

Wiek: 24
Posty: 359
Skąd: Kraków
Medale: Brak

Wysłany: 17 Luty 14, 23:20   

Jak się nazywał, w którym roku zginął, z kim zginął i świętym czyjego kościoła jest ostatni cesarz Rosji?
_________________
Mam tyle lat, a nadal czuję się jak dziecko. I git 🤡
 
 
Erek 
Dzielny wojak

Wiek: 23
Posty: 603
Skąd: Kraków
Medale: Brak

Wysłany: 23 Czerwiec 14, 20:52   

Odświeżam temat :p

Mikołaj II Romanow, zginął wraz ze swoją rodziną w 1918 r. Jest świętym Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego? :D

Jeżeli dobrze odpowiedziałem, to:

Jaką nazwę nosi bitwa rozegrana 24 czerwca 972 r., kto w niej uczestniczył, kto wygrał, i jacy byli dowódcy?
 
 
Siwy 
Moderator


Wiek: 28
Posty: 1481
Skąd: Nowogród Bobrzański
Medale: 1 (Więcej...)
Srebrny szachista (Ilość: 1)

Wysłany: 23 Czerwiec 14, 20:58   

Była to bitwa pod Cedynią (nie powiedziałbym, że to jej nazwa ;p). Uczestniczyły w niej wojska polskie i niemieckie. Polskimi wojakami dowodził, zdaje się, Czcibor (?), a niemieckimi Hodon, margrabia marchii wschodniej, który sam zorganizował najazd na Polskę.

Mam nadzieję, że dobrze pamiętam? ;)
 
 
Erek 
Dzielny wojak

Wiek: 23
Posty: 603
Skąd: Kraków
Medale: Brak

Wysłany: 23 Czerwiec 14, 21:27   

Tak, zadaj pytanie. ;)
 
 
Siwy 
Moderator


Wiek: 28
Posty: 1481
Skąd: Nowogród Bobrzański
Medale: 1 (Więcej...)
Srebrny szachista (Ilość: 1)

Wysłany: 23 Czerwiec 14, 22:06   

Ciężko mi w sumie teraz wymyślić coś fajnego, więc...

Gdzie zmarł Aleksander Wielki?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template DarkMW created by razz