ZalogujRejestracjaSzukaj U�ytkownicy MedaleZaloguj si�, by sprawdzi� wiadomo�ciGrupyStatystyki

Na forum.stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij


Poprzedni temat «» Następny temat
Ulepszanie blaszaka
Autor Wiadomość
Hunter 
Ciężkozbrojny


Gra w: Stronghold & Stronghold Crusader
Wiek: 25
Posty: 799
Skąd: Z forum.
Medale: Brak

Wysłany: 22 Listopad 13, 22:27   Ulepszanie blaszaka

Witam strudzonych wędrowców.
Ostatnimi czasy snuję plany ulepszenia mojego niespełna pięcio letniego komputera, który w latach swej świetności był całkiem dobry, jednak niestety ostatnio odstaje od czołówki. Na początek przytoczę listę najważniejszych bebechów mojego peceta:

Procesor: AMD Phenom 9650 Quad Core 2.3 GHz
Karta graficzna: GeForce GTX 260
RAM: 4GB DDR2
OS: Windows XP SP3

Na złożenie od podstaw blaszaka mnie nie stać, tak więc wymienię parę komponentów.
Na początek pod młotek idzie system operacyjny. Windows XP jest bardzo dobrym systemem, który dobrze mi służył przez wiele lat, ale w porównaniu do nowych OS-ów jest już nieco przeterminowany. Zależy mi na tym, aby nowy system był szybszy, czytał więcej ramu i obsługiwał dx11, tak więc mój wybór pada na Windowsa 7 64-bit.

Skoro już mam system, czas wykorzystać możliwości. Następna w kolejności jest karta graficzna. To też jest najpoważniejszy wydatek. Nie chcę kupować elektrowni jądrowej, bo taki GTX Titan na nic mi nie jest potrzebny, jednak chciałbym móc pograć w nowsze gry. Intensywnie zastanawiam się nad kartą GTX 650 Ti BOOST. Ma bardzo dobre osiągi, rdzenie CUDA i PhysX, a do tego 2gb DDR5 pamięci graficznej. Dostajemy to za nieco ponad 500 zł.
Link -> http://www.morele.net/kar...5-oc-be-571287/

Tańsza alternatywa to podstawowa wersja GTX 650 o niespełna 100 zł tańsza. Również dobra jakość w stosunku do ceny, jednak nie ma BOOST-a ;)
Link -> http://www.morele.net/kar...-e-2gd5-541656/

Na koniec, dokupię sobie z 2GB ramu, zawsze da to trochę więcej mocy i usprawni działanie peceta. Kosteczka w stylu np. takim: http://www.morele.net/pam...64l6-2g-156447/

To daje mi wydatek w sumie około 900 złotówek. Jednakże moja wiedza na temat komputerów nie jest specjalnie rozległa, a na forum znajdzie się pewnie wielu ludzi bardziej kompetentnych ode mnie. Tak więc pytanie do was: co myślicie o moich propozycjach, czy można zrobić coś taniej? Piszcie :)
 
 
Bzyk 
Szlachcic


Gra w: Crusander
Posty: 281
Medale: Brak

Wysłany: 23 Listopad 13, 00:34   

Jak chcesz dokupić RAM, to sprawdź najpierw, ile obsługuje twoja płyta główna. Poza tym najlepiej kupować go po 2 kości (np. 4GB kupujesz w 2 kościach po 2GB). Poza tym pamięć DDR2 ciężko już dzisiaj dostać, jeśli już jest, to drogo, a przy zastosowaniu tylko do gier 4GB jeszcze wystarcza. Do świątecznych nowości wymieniłbym już cały komputer - mam tu na myśli tytuły na konsole nowej generacji, gdzie część z nich ukaże się również na PC.

Wydaje mi się, że karta graficzna będzie ograniczana przez procesor, ale nie jestem też tego w 100% pewien. Myślę, że GTX 460 powinien wystarczyć, co więcej, nawet zastanawiałbym się nad czymś jeszcze słabszym. Ewentualnie jakiegoś Radeona (np. R7 250). No i musisz sprawdzić wymiary karty, czy będzie ci pasować do obudowy.
Natomiast różnica między GTX 650 czystym a Boost może być zauważalna przy nowszych grach. Węższa szyna danych i wolniejsze taktowanie. Choć jak już napisałem wyżej, na twoim miejscu nie pchałbym się w takie karty.
PhysX to nie rdzenie, tylko technologia polepszająca fizykę otoczenia w grach. Nie wszystkie gry mają ją zaimplementowaną.

Musisz też sprawdzić, czy twój zasilacz wyrobi z dostarczeniem odpowiedniej ilości prądu. W specyfikacjach podzespołów masz podany pobór mocy. Jeśli nie, to musisz liczyć się jeszcze z wymianą zasilacza.

Jeśli chodzi o system, to polecam ci wcześniej wypróbować Windows 8 (sprawdź czy możesz pobrać wersję Preview - http://www.benchmark.pl/a...download.html). Jeśli interfejs nie będzie ci podchodzić, wtedy jak najbardziej Win7 64bit. Osobiście jestem zdania, iż kafle są ultra wygodne, ale te wyskakujące paski z boku mogą przeszkadzać, choć podobno można ustawić, które mają się pojawiać. No i interfejs przystosowany bardziej pod tablety, ale jeśli używałeś smartfona z Androidem/Windows Phone to nie złapiesz się za głowę po pierwszych 5 minutach działania systemu.
Zresztą zmiana systemu jest wręcz obowiązkowa, bo nawet Microsoft przestaje wspierać tego dziadka. Może i dobry, ale nie dziwi mnie to posunięcie.

Oczywiście polecam też popytać kogoś bardziej ogarniętego ode mnie, bo może okazać się, że prawię herezje.

[ Dodano: 23 Listopad 13, 03:41 ]
Tu masz jeden z powodów do inwestycji w grafikę AMD: http://sites.amd.com/pl/p...landing_pl.html
http://pclab.pl/news55446.html
 
 
 
Hunter 
Ciężkozbrojny


Gra w: Stronghold & Stronghold Crusader
Wiek: 25
Posty: 799
Skąd: Z forum.
Medale: Brak

Wysłany: 24 Listopad 13, 00:28   

Cytat:
Jak chcesz dokupić RAM, to sprawdź najpierw, ile obsługuje twoja płyta główna.

To jest moja obecna płyta główna (obsłuży do 16GB ramu): http://www.gigabyte.pl/pr...770-ud3_10.html

Cytat:
PhysX to nie rdzenie, tylko technologia polepszająca fizykę otoczenia w grach.

Przecież napisałem "rdzenie CUDA i PhysX", a nie "rdzenie CUDA i rdzenie PhysX" :-P

Cytat:
Myślę, że GTX 460 powinien wystarczyć, co więcej, nawet zastanawiałbym się nad czymś jeszcze słabszym.

Czterysta-sześćdziesiątka ma dx11 itp, ale parametry tej karty nieco odstają. Nie chcę znowu wymieniać sprzętu za rok ;) . A procesor, chociaż do najlepszy nie należy, to ma 4 rdzenie, więc aż taką kulą u nogi być nie powinien.

Dzisiaj pogadałem trochę z ojcem i wyszło na to, że w okresie świątecznym będę mógł dostać zasiłek na peceta. W związku z tym, zacząłem się poważniej zastanawiać, czy nie lepiej rozbić skarbonkę i złożyć nowego blaszaka - "żyłby" przynajmniej tyle, ile mój obecny, czyli pięć latek. Wymiana tylko kilku komponentów jest tańsza, ale takie upgrade'y trzeba by było robić co chwilę, aby wszystko dobrze działało, co dawałoby w sumie większy wydatek.

Obejrzałem sobie trochę artykułów, a w oko wpadły mi szczególnie zestawy na purepc.pl. Zestawienia są naprawdę dobre (jakość/cena), a wszystkie części można tanio kupić na morelach i zmontować za 60 złotych.
http://www.purepc.pl/zest...a_listopad_2013

W sumie przygotowałem parę zestawów, na które bym się pokusił. Oczywiście, mój budżet jest ograniczony, więc chyba cudów nie będzie, ale z drugiej strony chciałbym, aby blaszak chwilę pochodził. Oto one:
Zestawy nr. 1) [droższe]
Płyta główna od gigabyte 250 - 300 zł
Procesor Intel i5 4440 - 670zł / AMD FX 8320 - 570zł
Karta graficzna - GTX 650 Ti BOOST 2gb - 530zł
Pamięć RAM - GoodRam 4gb - 150zł / Vulcan 2x 4gb - 300zł (obie ddr trójki)
Dysk twardy - Seagate Barracuda 500GB (więcej miejsca mi nie trzeba)
Zasilacz - Corsair VS 450W za 150zł (bardzo dobry w swojej cenie)
Napęd LG za 50 zł

To daje mi w sumie koszt w wysokości 1800zł - 2000zł.
Co myślicie?

(Resztę dopiszę kiedy indziej, teraz idę spać :P ).
 
 
Bzyk 
Szlachcic


Gra w: Crusander
Posty: 281
Medale: Brak

Wysłany: 24 Listopad 13, 10:14   

Hunter napisał/a:
Przecież napisałem "rdzenie CUDA i PhysX"

Ale nadal wygląda to jak

Hunter napisał/a:
rdzenie CUDA i rdzenie PhysX

Ale dobra, nie ma sensu dyskutować nad tym.

Hunter napisał/a:
Czterysta-sześćdziesiątka ma dx11 itp, ale parametry tej karty nieco odstają. Nie chcę znowu wymieniać sprzętu za rok

Przy obecnym sprzęcie nie wykorzystałbyś mocniejszej karty.
Natomiast kupno nowego już ma sens. Sam zestaw wydaje się być dobry. Podaj mi tylko dokładny model płyty głównej, jaką chcesz kupić. No i mam wrażenie, że zasilaczowi zabraknie mocy, ale nie mam czasu tego przeliczyć.
Wymieniasz obudowę, czy bierzesz ze starego komputera?
http://www.cpu-world.com/...i5_i5-4440.html
Co do RAM to zastanawiałbym się nawet nad 6/8GB, grunt, żeby miało taktowanie 1333/1600 MHz i opóźnienia CL9.
Z tego co pamiętam, za nieco większe pieniądze możesz dostać dysk 1TB.

A tu masz zestaw skopiowany z innego forum:
Cytat:
> Procesor:
AMD X8 FX 8320 /3.5GHz, 125W, 16MB, BOX, AM3+/

> Płyta główna:
Gigabyte GA-970A-UD3 /AMD970, AM3+/

> Pamięć RAM:
Crucial 4GB 1600MHz CL8 Ballistix Tactical

> Karta graficzna:
Gigabyte GeForce GTX 650 Ti OC Boost 2GB DDR5 192bit (1032/6008)

> Obudowa:
Zalman Z3 Plus (b/z)

> Zasilacz:
Thermaltake Smart SE Modular 80+ 630W/

Nie było to forum letsplej, więc byle co nie jest tutaj sklejone.
 
 
 
Hunter 
Ciężkozbrojny


Gra w: Stronghold & Stronghold Crusader
Wiek: 25
Posty: 799
Skąd: Z forum.
Medale: Brak

Wysłany: 24 Listopad 13, 14:32   

Poprzednim razem napisałem obszerny post, jednak genialne forum wylogowało mnie w czasie pisania i gdy spróbowałem wysłać post (oczywiście nie skopiowałem) wszystko poszło w pizdu. Teraz napiszę krótko, bo nie mam ochoty wszystkiego pisać od nowa :/ .

Cytat:
Co do RAM to zastanawiałbym się nawet nad 6/8GB, grunt, żeby miało taktowanie 1333/1600 MHz i opóźnienia CL9.

Podany przeze mnie Vulcan Gold ma to wszystko.

Cytat:
Podaj mi tylko dokładny model płyty głównej, jaką chcesz kupić.

http://www.morele.net/ply...am3-am3-405588/

Cytat:
No i mam wrażenie, że zasilaczowi zabraknie mocy, ale nie mam czasu tego przeliczyć.

PurePC wkłada ten sam zasilacz do zestawu za 2500zł, więc powinien jak najbardziej wystarczyć.

Co do twojego zestawu, jest całkiem niezły, ale szukam wszędzie oszczędności. Co powiesz na coś takiego:
Płyta główna gigabyte-ga-970a-ud3 za 300zł
Procesor AMD X6 FX 6300 za 430zł
Karta graficzna MSI GTX 650 OC (na chipsecie Ti BOOST!) za 500zł
Pamięć RAM - Vulcan Gold ddr3 2x4GB 300zł / Kingston ddr3 4GB 150zł
Dysk Seagate Barracuda 500GB za 200zł
Zasilacz Korsarz 450W za 150zł
Napęd LG za 50 zł
Obudowa Zalman Z3 150zł

Pełny zestaw za 1800zł - 2000zł.
 
 
Bzyk 
Szlachcic


Gra w: Crusander
Posty: 281
Medale: Brak

Wysłany: 24 Listopad 13, 15:50   

Rada na przyszłość, gdybyś był wylogowany w trakcie pisania: przycisk Wstecz zazwyczaj pomaga.
Sam zestaw OK, tylko pamiętaj że masz na płycie głównej mało portów USB i przestarzały PS/2, więc może zaistnieć konieczność zakupu kontrolera USB w postaci oddzielnej karty rozszerzeń.
No i musisz się zastanowić, czy chcesz tańszy procesor AMD, nieznacznie bardziej wydajny od alternatywy, czy energooszczędnego Intela, który niszczy FX w operacjach na jednym rdzeniu.
 
 
 
Hunter 
Ciężkozbrojny


Gra w: Stronghold & Stronghold Crusader
Wiek: 25
Posty: 799
Skąd: Z forum.
Medale: Brak

Wysłany: 24 Listopad 13, 21:08   

Właśnie mam taki dylemat. Z jednej strony AMD ma dużo rdzeni, a układy w nowych konsolach wróżą optymalizacje gier na wiele wątków, Intel jednak ma bardzo dobrą wydajność. Tyle że, jeśli już Intel, to podstawowa i5 (bo w i3 chyba już nie ma sensu się pakować) to wydatek 600zł, a za AMD X6 biorą 430zł. Co byś wziął na moim miejscu? ;)
_________________
o/ -> KAMPANIA <- \o
 
 
Bzyk 
Szlachcic


Gra w: Crusander
Posty: 281
Medale: Brak

Wysłany: 24 Listopad 13, 22:30   

Hunter napisał/a:
AMD ma dużo rdzeni

Dużo rdzeni u AMD to jak 4- lub 8-rdzeniowe procesory w smartfonach. Niby dużo, ale słabo wydajne.

Hunter napisał/a:
wróżą optymalizacje gier

Idealnie ujęte.

Hunter napisał/a:
Tyle że, jeśli już Intel, to podstawowa i5 (bo w i3 chyba już nie ma sensu się pakować)

Mocny i3 będzie lepszy niż słaby i5. Jesli i5 to lepiej kupić co najmniej średniaka.

Hunter napisał/a:
Co byś wziął na moim miejscu?

Miałbym dylemat, ale prawdopodobnie wybór padłby jednak na Intela, bo pomimo mniejszej ilości rdzeni i wątków lepiej potrafi wykorzystać swoje możliwości. No i od poczatku korzystałem z procesorów tejże firmy.
http://versus.com/pl/inte...-vs-amd-fx-8320
http://www.game-debate.co...1ghz-vs-fx-8320
 
 
 
Hunter 
Ciężkozbrojny


Gra w: Stronghold & Stronghold Crusader
Wiek: 25
Posty: 799
Skąd: Z forum.
Medale: Brak

Wysłany: 26 Listopad 13, 09:12   

Cytat:
Idealnie ujęte.

Jakżeby inaczej.

Cytat:
Mocny i3 będzie lepszy niż słaby i5. Jesli i5 to lepiej kupić co najmniej średniaka.

W sumie nie widziałem i5, który byłby tańszy od 600zł i nie miał 4 rdzeni (oprócz tych w wersji 'mobile' do laptopów, na moim lapku mam takiego i5 2x 2,5GHz ;) ).

Cytat:
Miałbym dylemat, ale prawdopodobnie wybór padłby jednak na Intela, bo pomimo mniejszej ilości rdzeni i wątków lepiej potrafi wykorzystać swoje możliwości. No i od poczatku korzystałem z procesorów tejże firmy.

Intel wg tych porównań ma 200mln więcej tranzystorów i o 5gb szersze pasmo pamięci, jednak amd ma więcej rdzeni z lepszym taktowaniem i więcej "kaszy do procesora". Jednak główną przewagą intela jest technologia produkcji 22 nm, co powoduje że z pozoru słabszy procesor ma o wiele więcej mocy :) .

Co powiesz o takim zestawie:
Płyta główna Gigabyte GA-B85M-D3H za 265zł
Procesor Intel Core i3-4130 (3M Cache, 3.40 GHz) za 430zł
Karta graficzna MSI GTX 650 TI OC, 2GB DDR5 za 495 zł
Pamięć Vulcan Gold 2x4GB DDR3 za 300zł
Dysk Seagate Barracuda 500GB za 180zł
Zasilacz Corsair VS 450W za 150zł
Napęd LG za 50zł
Obudowa Zalman Z3 za 150zł

Pełny zestaw komputerowy za 2020 zł. Do tego Windows 7 za 300 złotych. Aby uciąć trochę cenę, można wziąść 4GB ram (oszczędność 150zł) i zasilacz Aerocool 30zł tańszy. Wtedy za sam komputer wyjdzie 1860 złotych. Nie chcę brać czegoś słabszego od tego :) .

[size="9:9831ce7e4b"][ Dodano: 26 Listopad 13, 21:00 ]

Po namyśle wciąż jestem rozerwany między AMD. Intel jest co prawda mocniejszy i wydajniejszy na 1 rdzeniu, ale AMD rozwala przeciwnika cenowo. AMD X6 FX 6300 jest w tej samej cenie co Core i3 4130, ma 4 rdzenie więcej, wyższe taktowanie i więcej cache w L1 i [przede wszystkim] L2. Jeżeli mam do wyboru tego FX i i3, to chyba idę w stronę AMD. Widziałem gameplay z BF4, gdzie gość miał właśnie tego ef-iksa, gra chodziła mu ładnie i płynnie na ultra. Więcej mi nie trzeba ;) . Oczywiście, jeżeli mam do porównania FX i i5, to wygrywa intel, ale za i5 trzeba dać 250zł więcej. Do tego, na PC mam miłe wspomnienia z AMD, który bardzo dobrze się sprawował (BFBC2, CoDy, F1 2010 chodziły bez zarzutu).

Płyta główna ASRock 970 Extreme3 AM3+ za 270zł
Procesor AMD X6 FX 6300 za 430zł
Karta graficzna MSI GTX650 Ti OC za 500zł
RAM Vulcan Gold DDR3 2x4GB za 300zł
Zasilacz Korsarz VS 450W za 150zł
Dysk Seagate Barracuda za 180zł
Napęd LG za 50zł
Obudowa Zalman Z3 za 150zł

Zestaw za 2020 złotych + Windows 7 64 bit za 300 złotych. Schylam się w tą stronę ;)
_________________
o/ -> KAMPANIA <- \o
 
 
Bzyk 
Szlachcic


Gra w: Crusander
Posty: 281
Medale: Brak

Wysłany: 28 Listopad 13, 19:11   

Oba zestawy wydają się być w porządku.
Jeśli nie masz pewności co do procesorów - wejdź na versus.com - strona ta porównuje procesory pod względem specyfikacji.
AMD jest lepszy na pewno do renderowania z powodu dużej ilości wątków.
 
 
 
Hunter 
Ciężkozbrojny


Gra w: Stronghold & Stronghold Crusader
Wiek: 25
Posty: 799
Skąd: Z forum.
Medale: Brak

Wysłany: 29 Listopad 13, 12:33   

Jeśli miałbym więcej pieniędzy, wziąłbym i5. Jednakże stać mnie tylko na i3, a nie chcę brać procesora z tylko dwoma rdzeniami. Konsole nowej generacji posiadają układy ośmiordzeniowe od AMD, tak więc nowe gry tworzone będą z myślą o wykorzystaniu wielu wątków. Wszystko świadczy o tym, że w niedalekiej przyszłości Intel straci przewagę nad AMD, tak więc mój wybór na AMD FX6300 jest raczej lepszą opcją. Za taką samą cenę, jak za i3, dostaję 3 moduły po 2 rdzenie z taktowaniem 3,5GHz z funkcją turbo do 4,1GHz.

Tak czy inaczej, komputer składam na święta (możliwe promocje, wtedy będę mieć też trochę więcej pieniędzy) i do tego czasu będą mogły pojawić się lepsze/tańsze zestawy. Jednak jak na razie, zostaje przy tym zestawie podanym przeze mnie powyżej :) .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template DarkMW created by razz