ZalogujRejestracjaSzukaj U�ytkownicy MedaleZaloguj si�, by sprawdzi� wiadomo�ciGrupyStatystyki

Na forum.stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij


Poprzedni temat «» Następny temat
Tworzenie stron internetowych
Autor Wiadomość
Siwy 
Moderator


Wiek: 27
Posty: 1480
Skąd: Nowogród Bobrzański
Medale: 1 (Więcej...)
Srebrny szachista (Ilość: 1)

Wysłany: 24 Grudzień 08, 13:22   Tworzenie stron internetowych

Tak, temat jak na Starym Forum. Mam pewien problem z marginesami wewnętrznymi w IE. Otóż napisałem dwie strony, swoją i jeszcze jedną taką. Strony napisałem na div'ach, ale w IE prawy margines wewnętrzny jest większy niż powinien być... Bardzo to szpeci wygląd strony, najgorzej to wygląda w kolumnie z menu :-/ W FireFoxie jest wszystko w porządku... Pomoże ktoś ?

Jest jeszcze jeden problem z IE, chodzi o wyśrodkowanie głównego diva... Polecenie 'margin: 0px auto;' nie działa i strona jest po lewej stronie... Ahh to badzIEwie...

Liczę na pomoc :)
 
 
Malcolm 
Burżuj


Wiek: 32
Posty: 164
Skąd: Poznań
Medale: Brak

Wysłany: 24 Grudzień 08, 13:45   

CSS'a&HTML'a umiałem baardzo dawno temu i teraz nie mam o tym pojęcia, ale postaram się coś wymyślić.

Do wyśrodkowania div'a spróbuj użyć czegoś w rodzaju align:center. Odnośnie IE to poczytaj sobie jeszcze raz wszystkie informacje o poleceniu którego chcesz użyć i teraz pomyśl nad 2 sprawami. Pierwsza, to czy nie ma tam powiedzmy czegoś w rodzaju wartości domyślnych, których nie trzeba podawać. Jeśli są, spróbuj wpisać je mimo to, może wtedy IE załapie. Druga sprawa to to, czy nie można zrobić tego jakimś innym poleceniem, które IE przypadkowo zna.
 
 
Odyn 
Administrator


Wiek: 34
Posty: 856
Medale: Brak

Wysłany: 24 Grudzień 08, 14:04   

Podaj adres strony, na której masz problemy z marginesem. Albo przynajmniej wrzuć na jakiś hosting jakikolwiek plik strony wraz z css'em.

Spróbuj rozbić atrybut margin na 4 składowe. Być może IE nie potrafi odczytać ogólnego złożenia. Zmień margin: 0px auto na
Kod:
margin-top: 0px;
margin-right: auto;
margin-bottom: 0px;
margin-left: auto;
 
 
Siwy 
Moderator


Wiek: 27
Posty: 1480
Skąd: Nowogród Bobrzański
Medale: 1 (Więcej...)
Srebrny szachista (Ilość: 1)

Wysłany: 24 Grudzień 08, 20:19   

Niestety takie rozbicie marginesu nic nie daje... Już wyśrodkowanie jakoś przeżyję gorzej z tym marginesem wewnetrznym... Spójrz jak wygląda galeria na pierwszej stronie, albo menu na drugiej (w kolumnie z menu nie ma ustalonego żadnego marginesu wewnętrznego).

Chodzi o strony
http://siwy8.za.pl/
http://siwerfly-mixstudio.za.pl/

EDIT:
Znalazłem błąd i go naprawiłem, wszystko jest już ok :)
 
 
Soanvig 
Wędrowiec

Posty: 12
Medale: Brak

Wysłany: 23 Marzec 09, 15:37   

No chodzi o to że margin: auto ci nie wyjdzie bo to zbyt ogólnie. zrób tak jak mówi Odyn, czyli:

margin-left: auto
margin-right: auto

teraz wyznaczasz konkretnie dla marginesu lewego i prawego automatyczne wyśrodkowanie... Ciekawe co się stanie gdy się da tylko jedno auto XD chyba margines przeskoczy na środek i wjedzie ci na treść i w ogóle tak jakbyś przeciął stronę na odległość marginesu i ją złożył...
 
 
 
Bordinio 
Moderator


Gra w: Obecnie w żadną.
Posty: 1039
Medale: Brak

Wysłany: 17 Lipiec 11, 15:14   

Odświeżam temat ;)

[ ------ Treść nieobowiązkowa ------> ]

Przyszły wakacje, a wraz z nimi trochę wolnego czasu. Chciałbym więc zrobić coś pożytecznego i w końcu wrzucić do internetu jakąś stronę. Kiedyś uczyłem się html'a i nawet próbowałem coś tworzyć, ale nie były to dzieła zasługujące nawet na miano słabych. Po napotkaniu wielu problemów skończyłem z tym i wiele rzeczy wyparowało. Po drodze próbowałem oczywiście odświeżać swoją znajomość tego języka, ale szybko się zniechęcałem.

W między czasie robiłem proste skórki, ale na tym się kończyło, gdyż średnio wychodziło mi ich kodowanie. Kiedyś nawet mi się udało coś zmajstrować co działało, ale zaraz mi się rozjeżdżało bo strona była na tabelkach i to jeszcze generowanych przez program graficzny.
Przed końcem liceum robiliśmy na informatyce prostą stronę na zaliczenie. Wtedy znowu się "zajarałem" webdesignem szczególnie, że zacząłem rozumieć jak stosować css. Niestety nic z tego nie wynikło :P

[ <------ Treść nieobowiązkowa ------ ]


Teraz zabieram się trzeci raz ( do trzech razy sztuka, nie ? ). Wiem, że na pewno muszę odświeżyć swoją znajomość html'a i poznać gruntownie css. Póki co jestem na etapie tworzenia layout'a.

Wiem, że dzisiaj nie stosuje się już tabelek tylko wszystko teraz jeździ na jakichś divach. [ ew ramkach ]

Mimo mojej skromnej wiedzy, chciałbym na razie zadać kilka pytań odnośnie do zarządzania stroną oraz jej tworzenia :

:arrow: Kiedyś przy uaktualnianiu np. podstrony należało to zrobić ręcznie. [ Czyli dodaniu w programie np. linków, tekstu itp. oraz ponownie wysłać i zastąpić istniejącą podstronę tą uaktualnioną ] Czy teraz jest coś [ jakiś skrypt ], który pozwala na łatwą edycję tekstu na stronie, nie bawiąc się w uciążliwe wysyłanie uaktualnień na serwer ?

:arrow: To samo robiłem kiedyś z newsami, ale wiem o istnieniu skryptów, które pozwalają je łatwo dodać. Czy "instalacja" takich skryptów na stronie [ newsy, komentarze, aktualności ] jest trudna ?

Nie ukrywam, że zależy mi na stworzeniu strony trochę na wzór serwisu czyli tak jak mówiłem chodzi mi o łatwe do napisania newsy(ich edycja), logowanie/rejestracja, dodawanie dłuższych artykułów oraz wyświetlanie tzw. aktualności z "forum".


Wybaczcie jeżeli pytam o rzeczy trywialne, ale w końcu chciałbym zobaczyć czy w ogóle podołam. Od razu mówię, że chciałbym to robić jedynie w formie tzw. hobby. ( Zależy mi na tym, aby strona była funkcjonalna no i działała poprawnie, a to, że jest prosta mnie nie interesuje )

P.S. Ta strona ma właśnie takie skrypty, które chciałbym, aby się znalazły na mojej stronie jeżeli powstanie. No i tutaj moje główne pytanie : Czy sam dam radę z wrzuceniem takich skryptów i połączaniem ich z resztą tak, aby wszystko działało poprawnie ?

P.P.S. Ciekawe czy ktoś w ogóle tutaj jeszcze zagląda i czy przeczyta :P
 
 
 
Tay 
Wojownik


Gra w: życie
Wiek: 27
Posty: 652
Skąd: Nowy Sącz
Medale: 1 (Więcej...)
Brązowy szachista (Ilość: 1)

Wysłany: 17 Lipiec 11, 15:25   

Do zrobienia wyżej wymienionych skryptów potrzebna jest znajomość PHP, który niestety nie jest tak prosty jak html i css.

Bordinio napisał/a:
Czy teraz jest coś [ jakiś skrypt ], który pozwala na łatwą edycję tekstu na stronie, nie bawiąc się w uciążliwe wysyłanie uaktualnień na serwer ?


Mógłbyś przechowywać tekst w jakimś pliku i poprostu dołączać w php poprzez include. Wtedy musiałbyś edytować tamten plik, co w sumie niewiele by dało, bo i tak musiałbyś podmieniać tamten plik. Niech wypowiedzą się mądrzejsi ode mnie ;) Siwy, Odyn, czekam ;D

Co do systemów newsów to najlepiej samemu podszkolić się w PHP i napisać taki. Wtedy wiesz co i jak działa ;)
_________________
https://www.speedrun.com/stronghold/run/zgn8770y
 
 
 
Bordinio 
Moderator


Gra w: Obecnie w żadną.
Posty: 1039
Medale: Brak

Wysłany: 17 Lipiec 11, 15:37   

Tylko, że niestety to wiąże się z ciężką nauką :P O ile wiem to istnieją darmowe skrypty. Sądząc jednak po Twojej wypowiedzi to jednak odradzasz korzystanie z nich, tak ? :P Fakt, że pewnie modyfikacja ich grafiki wymaga jakiejś wiedzy, która może wkraczać głęboko w php. Nie jestem ukierunkowany na informatykę, programowanie itp. [ Myślę, że nie mogę w to aż tak głęboko wchodzić ( przynajmniej na razie ) ]

Ponadto o ile się nie mylę, PHP polega na tym samym co programowanie, które mnie niestety nie interesuje.

Na razie wygląda na to, że jednak powinienem zostawić skrypty w spokoju, ale poczekam na dalsze odpowiedzi jeżeli ktoś odpowie :(
 
 
 
Tay 
Wojownik


Gra w: życie
Wiek: 27
Posty: 652
Skąd: Nowy Sącz
Medale: 1 (Więcej...)
Brązowy szachista (Ilość: 1)

Wysłany: 17 Lipiec 11, 15:40   

Bordinio napisał/a:
Ponadto o ile się nie mylę, PHP polega na tym samym co programowanie, które mnie niestety nie interesuje.


Tak, php to jest język programowania. I faktycznie jest ciężki do nauki, choć jak przeczytasz 10 razy to samo zdanie i wypróbujesz w praktyce to coś tam rozumiesz ;) Sam się od czasu do czasu uczę, kupiłem nawet Vademecum Profesjonalisty ;)
_________________
https://www.speedrun.com/stronghold/run/zgn8770y
 
 
 
Siwy 
Moderator


Wiek: 27
Posty: 1480
Skąd: Nowogród Bobrzański
Medale: 1 (Więcej...)
Srebrny szachista (Ilość: 1)

Wysłany: 17 Lipiec 11, 17:22   

Bordinio - to, czego oczekujesz nazywa się CMS, czyli system zarządzania treścią (zwykle bez znajomości HTML/CSS nie mówiąc już o PHP i MySQL). Nienawidzę tego typu rzeczy, bo wszystko lubię napisać krok w krok od podstaw sam (mam pewien odchył na punkcie mega czystego kodu HTML/CSS, a w takowych systemach jest niezła rozpierducha zwykle).

Aczkolwiek jeśli nie masz zamiaru/czasu/chęci na poważniejsze zagłębianie się w PHP/MySQL, a chcesz mieć 'automat' newsów/podstron to takie coś jest dla Ciebie ;]. Do korzystania z czegoś takiego potrzebna jest cząstkowa znajomość HTMl/CSS (choć wypadałoby znać je co najmniej dobrze).

Polecane:
Wordpress
ostatecznie Joomla

Nie polecane:
PHP-Fusion

Cytat:
Czy sam dam radę z wrzuceniem takich skryptów i połączaniem ich z resztą tak, aby wszystko działało poprawnie ?


Jak najbardziej.

Cytat:
P.P.S. Ciekawe czy ktoś w ogóle tutaj jeszcze zagląda i czy przeczyta :P


Oprócz Edytora map, O forum i O stronie jest to jedyne forum na jakie zwracam uwagę xD.

PS. Trochę nie na temat, nie ładnie panie modzie, nie ładnie... :P

Edit:
Cytat:
(...)ew ramkach(...)


Jakby co, to już lepiej tabelki... ;P
 
 
Bordinio 
Moderator


Gra w: Obecnie w żadną.
Posty: 1039
Medale: Brak

Wysłany: 17 Lipiec 11, 18:24   

Chwilunia... Mówisz, że podana przeze mnie strona to nic innego jak cms ? Myślałem, że została stworzona przez autora i po prostu wzbogacona o kilka skryptów.

Czy cms'em nie są przypadkiem takie "śmieciowe" serwisy, które mają od razu forum ? Jakieś phpbb by przemo. Pamiętam, że kiedyś było mnóstwo takich witryn bo wystarczyło się zarejestrować i już się miało "stronę".

Chodziło mi raczej o samodzielne napisanie strony, a nie generowanie. To żadna frajda "stworzyć" serwis w 5 min. bez żadnych komplikacji, a następnie zapełnić go treścią. Takiego syfu nienawidzę, a myślę, że cms to właśnie taki "wygenerowany" serwis jakich pełno.

Po waszych wypowiedziach widzę, że jednak nie powinienem się pchać w skrypty. Ew. dodam tylko skrypt newsów, a resztę będę wprowadzał ręcznie. [ Jeżeli strona w ogóle powstanie ;] ]

Głównie chodziło mi o to, aby w miarę łatwo dodać news'a, który mógłby by być też dłuższym artykułem. [ Pomocne wtedy kiedy trzeba coś dodać, a nie ma się warunków ]
Pomyślę nad tym, poczytam i zobaczymy.


No nic, chyba się dowiedziałem toego czego chciałem, więc dzięki wielkie, ale myślę, że za jakiś czas coś tu jeszcze napiszę :)


P.S. @Siwy też nie lubię pieprzniku w kodzie. Wprawdzie nie miałem styczności z wieloma kodami, ale te z którymi miałem wystarczyły. Pamiętam jak qmpel się wzorował na jakimś generowanym szablonie i nie mógł się połapać co, gdzie i jak. Razem stworzyliśmy sami i było o wiele lepiej.
@Tay kupiłeś jakiś "ciężki" wolumin. Ciekawe czy napisali go prostym językiem czy takim jak moją licealną książkę od fizyki ;] Ty się nauczysz, a ja już pewnie nie bo jestem "starym prykiem" i już tak do głowy nie wchodzi jak powinno xD
 
 
 
Tay 
Wojownik


Gra w: życie
Wiek: 27
Posty: 652
Skąd: Nowy Sącz
Medale: 1 (Więcej...)
Brązowy szachista (Ilość: 1)

Wysłany: 17 Lipiec 11, 19:37   

Bordinio napisał/a:
Chwilunia... Mówisz, że podana przeze mnie strona to nic innego jak cms ? Myślałem, że została stworzona przez autora i po prostu wzbogacona o kilka skryptów.


Siwemu chodziło o to, że aby zrobić coś takiego bez znajomości PHP potrzebny jest CMS ;)
_________________
https://www.speedrun.com/stronghold/run/zgn8770y
 
 
 
Siwy 
Moderator


Wiek: 27
Posty: 1480
Skąd: Nowogród Bobrzański
Medale: 1 (Więcej...)
Srebrny szachista (Ilość: 1)

Wysłany: 17 Lipiec 11, 20:07   

Może najpierw wyjaśnię co to do końca jest CMS ;) . CMS to system zarządzania treścią, czyli generalnie jeden wielki skrypt (a może wiele połączonych ze sobą skoro system, jeden pies) jak Ty to, Bordinio, nazywasz. CMS po prostu generuje dany kod HTML, pracując najczęściej na bazie danych MySQL, skąd pobiera zawartość podstron/linki do menu/użytkowników itp. itd. Założenia CMS'u są fajne, jednak ja wolę 'autorskie' CMSy napisane specjalnie pod jakąś stronę internetową.

Prosty CMS może np. tylko dodawać artykuły/newsy/obrazy do galerii, a cały szkielet strony możemy zbudować sami. Wordpress czy Joomla to już bardziej zaawansowane CMSy, które generują dosłownie wszystko. Akurat CMS to moja słaba strona jeśli chodzi o strony internetowe, bo nigdy z takowych nie korzystałem, więc cięzko trochę mi to tłumaczyć ;) .

Oczywiście, są skrypty (a raczej jest ich mnóstwo) do dynamicznego dodawania newsów/artykułów. Chyba bardziej o to Ci chodzi w sumie :) . Musiałbyś poszukać, może znajdziesz coś fajnego na forumweb.pl w dziale Porady i tutoriale.

Tylko pytanie jest proste - czy jest Ci to potrzebne? ;] Przewidujesz dużo i często pojawiające się artykuły? Inna sprawa, że przy korzystaniu z pojedynczych skryptów i łączeniu tego w całość potrzeba chociaż podstaw PHP :P . W Wordpress'ie i Joomli możesz także dowolnie oczywiście zmieniać szkielet strony (kod HTML/CSS) wedle swoich upodobań (nie wiem, czy o tym wspomniałem xD).

Jednak tak jak powiedziałem - jeśli jest Ci to naprawdę potrzebne to korzystaj, jeśli nie no to IMO odpuść sobie :P . Wysyłanie plików na serwer to IMO nic 'strasznego'. Btw. Mam nadzieję, że wiesz o tajnym i mega skomplikowanym skrypcie PHP
Kod:
<?php include('head.php'); ?>
który to 'wkleja' zawartość jakiegoś pliku (tutaj head.php) i menu możesz mieć w osobnym pliku? ;] Bo może chodzi Ci tylko o to, aby dodając nowy link do menu nie trzeba było edytować wszystkich podstron?

Cytat:
@Tay kupiłeś jakiś "ciężki" wolumin. Ciekawe czy napisali go prostym językiem czy takim jak moją licealną książkę od fizyki ;] Ty się nauczysz, a ja już pewnie nie bo jestem "starym prykiem" i już tak do głowy nie wchodzi jak powinno xD


Tak wiem, nie jestem Tay, aczkolwiek mam chyba tą samą książkę ;]. No jak dla mnie jest napisana w miarę prostym językiem, chociaż nie mam porównania do innych ksiązek o PHP ;) . Jak masz za dużo o 100zł w portfelu to możesz sobie kupić ;) .

PS. Tak na marginesie jeśli już o CMS mowa - powoli przymierzam się do napisania własnego :) .
 
 
Bordinio 
Moderator


Gra w: Obecnie w żadną.
Posty: 1039
Medale: Brak

Wysłany: 17 Lipiec 11, 21:04   

No czyli mniej więcej tak jak myślałem :P Dzięki za uzupełnienie no i już się wyleczyłem ( a raczej wy mnie wyleczyliście ) z tych skryptów itp. Niektórych spraw nie przeskoczę i muszę się z tym pogodzić.

Jeśli chodzi o wcześniejsze posty to tak, myślałem nad częstymi i długimi newsami. Powiedzmy, że byłyby to bardziej codzienne artykuły filozoficzno-refleksyjne ;) Niby coś jak blog, ale blog jest kaprawy. ( Choć na pewno łatwiejszy do założenia )

Dzięki za duże zainteresowanie i poświęcony czas. Wygląda na to, że wszystko będę robił ręcznie jak kiedyś, ale specjalnie mnie to nie martwi. Kiedy spróbuję zacząć kodowanie to na pewno się odezwę ;)
 
 
 
Siwy 
Moderator


Wiek: 27
Posty: 1480
Skąd: Nowogród Bobrzański
Medale: 1 (Więcej...)
Srebrny szachista (Ilość: 1)

Wysłany: 17 Lipiec 11, 21:44   

Hmm... Nie no wiesz, jesteś raczej w miare intelygentny (:P) więc z takim skryptem newsów dałbyś sobie radę, nie zrażaj się ;]. jeśli takowe miałyby być nowe codziennie wręcz to jednak możesz rozwazyć system newsów. Z drugiej strony ja wolę każdy drobny szczegół (położenie obrazka itp. itd.) w artykule mieć pod pełną kontrolą i wolę to robić ręcznie :) .

Twój wybór. Może spróbuj z systemem newsów i zobaczysz jak Ci to pójdzie ;) .

PS. Myślałem, że newsy umieszczałbyś raz na tydzień max ;].
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template DarkMW created by razz