StrongholdNet - forum graczy Stronghold
Największe polskie forum o grach z serii Stronghold.

Nasza twórczość - Dzieła obronne na przykładach z edytora Stronghold.

jankes1124 - 30 Sierpień 09, 20:09

To prawda, na samych początkach zamki były zwykłymi grodami :)
Prescot - 30 Sierpień 09, 20:21

Cytat:
To prawda, na samych początkach zamki były zwykłymi grodami :)


Chyba nie wiesz o co mi chodziło ;]

Al Ganonim - 31 Sierpień 09, 15:15

Prescot mówił o tym, że niektóre rozwiązania, takie jak basteje, bastiny i kurtyny kleszczowe wprowadzone były w XVI oraz XIX wieku, więc logicznym jest, że nie będą pasowały w pełni do realiów gry Stronghold.

[ Dodano: 11 Wrzesień 09, 12:50 ]
Wiem, że będzie doublepost, ale chciałbym zaprezentować Wam coś nowego.

Oto jak prezentowała się obrona Krakowa od strony Bramy Floriańskiej w XVII wieku. Na screenach zamieszczony jest mur główny obrony Starego Miasta (prosta ściana) z kilkoma basztami. Jak widać, obrona była wzmocniona przez Barbakan, który chronił jedynego dojścia do bramy. Pomiędzy Barbakanem i Bramą Floriańską rozciagnięty był tzw. rękaw, czyli korytarz łączący bramę z zewnętrzną budowlą obronną. Kiedyś bowiem Barbakan był tak połączony z bramą i murami. Dziś stoi jako osobna budowla.




Ujęcie od strony obrońców miasta:




Zbliżenie na rękaw:




Oraz ujęcie bramy z innej perspektywy:

http://byk.oa.uj.edu.pl/~alganonim/img/krakow4.png


Kiedyś wokół Starego Miasta stało kilka budowli takich jak Barbakan, jednak zostały zburzone w XIX wieku z decyzji Urzędu Miasta. Wtedy tez rozebrana została większość murów obronnych. Fosa została zasypana, a na jej miejscu mamy dziś krakowskie Planty.

Marori - 11 Wrzesień 09, 21:07

Ooo ja o takim czymś nie wiedziałem :oops: . Ładnie to pokazałeś Al ;).
Prescot - 11 Wrzesień 09, 21:19

Tylko barbanak wyglądał inaczej, ty tam zrobiłeś raczej małą wioskę a barbakan to była bardziej taka wieża-mur o kształcie najczęściej pięcioboku.
T-Rex - 11 Wrzesień 09, 21:21

Ładnie to ująłeś na przykładzie Krakowa.
Popatrzę teraz na barbakan z perspektywy strongholda :-)

Al Ganonim - 12 Wrzesień 09, 00:14

Prescot, A Ty nie dopatrujesz sie w moim Barbakanie pięcioboku? :D . Trochę trudno robi się obłe kształty w Stronghold :) . Tym bardziej, że krakowski barbakan jest okrągły. To jest rondela, a nie bastion.
Prescot - 12 Wrzesień 09, 11:04

Cytat:
Prescot, A Ty nie dopatrujesz sie w moim Barbakanie pięcioboku? :D . Trochę trudno robi się obłe kształty w Stronghold :) . Tym bardziej, że krakowski barbakan jest okrągły. To jest rondela, a nie bastion.


To ok, ale po co tam "małą twierdze" zrobiłeś

Al Ganonim - 12 Wrzesień 09, 15:33

Bo barbakany były małymi twierdzami?

Widziałeś kiedyś krakowski barbakan? :)

Prescot - 12 Wrzesień 09, 16:21

Widziałem, ale nie miały w środku małej wioski..
Al Ganonim - 20 Wrzesień 09, 14:26

Ale o jaką wioskę w ogołe się rozchodzi? :)
Przecież w barbakanie umieściłem tylko baraki, zbrojownię i skład. Zapraszam do krakowskiego Barbakanu. Znajdziesz tam to samo :) .


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group