StrongholdNet - forum graczy Stronghold
Największe polskie forum o grach z serii Stronghold.

Gry i rozrywka - Problem z nowymi grami

Odyn - 3 Lipiec 09, 20:50
Temat postu: Problem z nowymi grami
Zauważyliście, że wiele sequelów jest znacznie gorsza od poprzedników? Starsze gry, mimo dużo gorszej grafiki były bardziej grywalne i spędzało się przed nimi mnóstwo czasu.
Mimo, że nie jestem zapalonym graczem jestem w stanie podać przynajmniej kilka przykładów...

Pierwszy i najbardziej nam bliski - seria Stronghold. Pierwsze dwie części są bez wątpienia najlepsze i mimo upływu czasu dobrze się trzymają. Natomiast ogólnie rzecz biorąc im dalej, tym gorzej. S2 i SL mają swoje zalety, ale czegoś im brakuje... Extreme też jakoś nie wszystkim pasuje, mimo, że jest oparty na doskonałym Crusaderze.
Z serią NFS jest podobnie. Zapewne mało kto grał we wszystkie części (jest ich razem 12), ale większość z was zna te najbardziej popularne i przełomowe - Underground i Underground 2. Świetny model jazdy, dobre trasy, ogrom możliwości tuningu i wystarczająca liczba samochodów zatrzymywały przed ekranem na wiele godzin. Most Wanted nie mam co zarzucić, Carbon nie był tak fantastyczny, natomiast Pro Street to już według mnie straszna klapa. No i jest jeszcze Undercover z świetną fabułą, ale mocno tracący na opinii przez kiepskie menu, opcje tuningu i sporo małych błędów...
Kolejny przykład - Wormsy. Armageddon i World Party są nadal świetną rozrywką i wiele razy wykorzystywałem je do rozkręcania rodzinnych imprez :P Natomiast kolejne wersje, już w 3D są jakoś tak pokręcone, że kompletnie nie nadawały się do gry z kilkoma osobami, szczególnie z takimi, które mało interesowały się komputerami.

Jak myślicie, czy to wina ciągłego odgrzewania tego samego pomysłu? A może twórcy kiedyś mieli inne priorytety, a teraz tylko wykorzystują udane tytuły do sprzedawania badziewia z jak największym zyskiem?

Przemas lr - 3 Lipiec 09, 21:02

Co do serii NFS to się zgadzam. Od części Most Wanted nowa część jest do kitu. Najlepsza była Porsche 2000 i High Stakes (ech stare czasy :C jak sie gralo z bratem i jego kumplem na padzie).
Dobrze, że tak nie jest z serią GTA. Bałem się, że GTA 4 to będzie wielke dno, a tu prosze. Same nowe super rzeczy (chociaz nie przechodze misji bo czekam na spolczenie - dla ciekawych gta.polska)

Bordinio - 3 Lipiec 09, 21:05

Ja myślę, że starsze gry wyrobiły opinie nowszym. W przypadku Strongholda i Wormsów, silniki 2D były bardzo proste i właśnie to tworzyło te gry "nadzwyczajnymi". Potem wiadomo, twórcy zaczęli się obawiać o sprzedaż i postanowili iść z duchem czasu. Przez to wpadliśmy w wir 3D, który przy takich grach stał się po prostu niewypałem. [ Strasznie zawiniła tutaj słaba grafika, która bardzo odepchnęła wielu, którzy chcieli wypróbować nowy wynalazek wyrobionej marki ;p ]
Wg mnie te gry straciły na grywalności dlatego, że po prostu jest w nich za duża rozwałka ;p O wiele trudniej kontrolować rozgrywkę z perspektywy 3 wymiarów. Myślę, że właśnie ta trudność schrzaniła te gry. [ Łatwiej jest kontrolować wojska z góry niż "stojąc" w ich szeregach, czy nieznacznie oddalonej pozycji ]

All Filippo - 3 Lipiec 09, 21:06

Dla mnie najlepszą grą z serii NFS był Porsche. Mówcie co chcecie to jedyna gra z rodzaju wyścigów którą przeszedłem całą i mimo tego że gra ma jakieś 8 lat nadal w nią gram. Fabuły może wspaniałej nie miała ale sama gra potrafiła zając przynajmniej mnie na dobre tygodnie. Tuning samochodów był dobrze zrealizowany a do tego jedyna częśc którą kocham za możliwośc niszczenia samochodu na drodze.
Seria Gothic. Fakt zacząłem od "dwójki" ale przeszedłem wszystkie części. Nie wiem dlaczego ale jedynkę i dwójkę przeszedłem dziesiątki razy wykonując wszystkie zadania każdą ścieżką i nigdy mi się nie znudziło. Gothic III już mnie tak nie wciągnął, a dodatek w ogóle.
Call of Duty seria która może i jest najlepsza, ale i tak nawet najnowsza odsłona nie jest tak grywalna jak częśc pierwsza którą potrafiłem przechodzic na czas. :) Tak samo jak i Medal of Honor.
Seria "Hirołsów". Podobnie jak Odyn, trójka wiele razy posłużyła mi jako rozrywka rodzinna. Razem z rodzeństwem siadaliśmy i graliśmy dośc długo dopóki nie zakupiłem zestawu D&D do rozgrywki klasycznych RPG'ów.
Ale nie wszystkie kontynuacje są złe. Na przykład Sacred II. Też dośc przyjemna gierka. ;) Godfather II dużo lepsza od jedynki. Mimo iż dzieje się w innym czasie niż jedynka.
Także Wrota Baldurna II były udaną grą łączącą w sobie pomysły zarówno nowatorskie jak i zaczerpnięte z jedynki. ;)

HolyKing - 3 Lipiec 09, 21:07

ja gram zauwazylem ze gdy sciagam nowa gre, to jakos nuże się nią szybko, ale gdy odpalam coś starego to jakoś wkręcam się i nie odchodze od gry
Przemas lr - 3 Lipiec 09, 21:14

All Filippo napisał/a:
Dla mnie najlepszą grą z serii NFS był Porsche. Mówcie co chcecie to jedyna gra z rodzaju wyścigów którą przeszedłem całą i mimo tego że gra ma jakieś 8 lat nadal w nią gram. Fabuły może wspaniałej nie miała ale sama gra potrafiła zając przynajmniej mnie na dobre tygodnie. Tuning samochodów był dobrze zrealizowany a do tego jedyna częśc którą kocham za możliwośc niszczenia samochodu na drodze.

Zgadzam się :D . Fajne były ucieczki przed policją. A granie na multi było miodem ^^

All Filippo - 3 Lipiec 09, 21:17

Up@
Jeśli jeszcze posiadałeś kierownicę, a do niej skrzynię biegów + gaz i hamulec człowieku. ;) Byłem prze szczęśliwy dopóki miałem Windowsa 98 xD

Kokoju - 4 Lipiec 09, 23:28

Dla mnie tak jest z tym, że "Starsze gry przebiły nowsze"
SH, SHC - SH2, SHL - wiadomo
Sims 2 - Sims 3 - Wyjaśnię. twórcy poszli na łatwiochę, np. simy zamiast wchodzić do aut znikaja i pojawiają się w nich, a nad twarzami "Nie da się zapanować", że np. robiac 40 fajnych twarzy zrobilibyśmy podobne twarze. I ogólnie, tylko 3 plusy i kilka razy więcej minusów.
Wormsy, wiadomo
Cultures2 - Ósmy Cud Świata - Gra jest kontynuacją Cultures, a jednak jest znacznie gorsza. Odbudowa starych cudów świata i stworzenie kolejnego, ósmego to idiotyzm.


Dam inny przykład - Duel Masters. Wtedy były ciekawa gra, sety 1-18 były ciekawe, ale sety 19-31 to już przesada. brakuje teraz planszy i kostek. Po prostu: Wymyślane na siłe.

Przemas lr - 7 Lipiec 09, 11:04

Kokoju 19-31 Też się fajnie grało ;)
PS: Powinni zmienić nazwe Need for speeda, mianowicie zamiast Need for speed by było Szybki i wściekły (na angielski rzecz jasna)

Kokoju - 7 Lipiec 09, 12:26

Pamiętam w Simpsonach parodię tej gry i nazwali nią "Need for Spedo" (Ang. Potrzeba kąpielówek)

Przemas lr napisał/a:
Kokoju 19-31 Też się fajnie grało

Ja tam już takich setów nie lubię. Wiele kart jest przesadzonych. Wystarczy Bajula, co rozpier.zieli w kilka tur przeciwnikowi całą manę, czy Petrova, dodająca 4k powera. Jak dla mnie zabrakło japońcom pomysłów i robią beznadziejne karty (Karta co ma 23000k? To już n00bski Billion Deegre Dragon nie wystarczy? Alphodios, Dorballom? Ulepszenia Alcadeiasa i Balloma. Ulepszają dawne karty, popatrz, np. Mist Gias, ulepszenie Mist Riasa, Super Thresh Train jako ulepszenie Mongrel Mana, jest też połączenie Sol Galli i Valdiosa. Poza tym ten beznadziejny nowy rodzaj kart "Forteca".)

Lord Smerf - 17 Lipiec 09, 21:08

Na serii Stronghold widać to najlepiej, w Stronghold 1 i Stronghold Crusader grałem z największą chęcią. Potem nadeszło Stronghold 2, w którym jeszcze dało się połapać. Niestety, Stronghold Legends i Stronghold Crusader Extreme to, jakdla mnie, kompletne niewypały.
intel005 - 21 Styczeń 10, 09:23

Według mnie jest w tym trochę prawdy, ale co do Wormsów i Twierdzy nie zgadzam się. Wormsy starsze z grafiką 2D w ogóle nie spodobały mi się. Natomiast w nowsze części tej serii od czasu do czasu gram. Stronghold Crusader to świetna gra (szczególnie z dodatkiem Warchest), ale Stronghold i Stronghold 2 to według mnie całkowita porażka. Pierwsza część słaba to jeszcze zrozumię, ale Stronghold 2 taka słaba. Tego nie mogę pojąć. Myślałem, że twórcy pójdą w ślady SC natomiast wyszła mieszanka niedopracowanej grafiki 3D i Strongholda. Stronghold Legends wszyscy oceniali słabo. Natomiast ja uważam, że to jest najlepsza część (razem z SC). Może i fantastyka nie pasuję do średniowiecza, ale i tak to według mnie świetna gra.
Fryzjer - 21 Styczeń 10, 13:49

Przykładem może być także seria Heroes of Might & Magic: od czasu genialnej trójki nic już jej nie dorównało...
Wormsy w 3D to wg mnie zły pomysł, podobnie Stronghold, Heroes, etc.
Po prostu w grach stworzonych na 2D w 90% przypadków grafika trójwymiarowa nie pasuje.

Poza tym twórcom kończą się pomysły i psują fabułę - tak jak w Strongu dodali jakieś moce i posterunki, a w Legendsie magię... Niektóre gry są niepowtarzalne i można do nich robić co najwyżej dodatki, a nie kolejne części...


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group