StrongholdNet - forum graczy Stronghold
Największe polskie forum o grach z serii Stronghold.

Hobby i zainteresowania - Konstytucja 3 maja...

speeder11 - 5 Maj 09, 18:05
Temat postu: Konstytucja 3 maja...
Tutaj można dyskutować o tym ważnym wydarzeniu. Na onet.pl ostatnio pojawił się artykuł o tym. Napisano tam, że gdyby nie konstytucja, nie było by kolejnego rozbioru, a Polska wkroczyłaby jako jedno z najsilniejszych państw. Co sądzicie o tym?
jankes1124 - 6 Maj 09, 11:13

Też o tym słyszałem. Trudno mi to ocenić, ale przez konstytucję Rosja, Prusy i Austria chyba się na nas "pogniewały" i dokonali rozbioru. ( Nie we trójkę).
jaskol95 - 6 Maj 09, 13:39

Czy ja wiem...?

Skąd mamy wiedzieć co by było gdyby...?

Nawet jakby faktycznie nie było 3-go rozbioru - Kto wie? może byłaby z nas druga ukraina? Jedno z większych państw w Europie, a bieda jak czapka...

Wg. mnie dobrze stało się, że konstytucja weszła w życie :P Przynajmniej teraz możemy szpanować, że Polska 1-sza w Europie itp...:D

jankes1124 - 6 Maj 09, 15:06

No dokładnie nie ma co gdybać. Chociaż fajnie by było usłyszeć o Polsce, że nie jest taka słaba pod ogólnym względem.
Fryzjer - 14 Styczeń 10, 17:11

Rozbiór i tak by był :D . A konstytucja była jedynie pretekstem do niego.
A prawda jest taka, że tamta konstytucja i tak już potem była nieważna - istniała tylko przez 4 lata: 1991-95... W 20-leciu międzywojennym ogłoszono zupełnie nową, kolejna za PRLu, a ta obecna to już kompletnie nic wspólnego nie ma z konstytucją Sztabu Poniatowskiego.
No, szkoda, że Polska tak skończyła w XVIII wieku. Ale sami jesteśmy sobie winni :( .

biberholtz - 1 Listopad 10, 19:07

Jako ciekawostkę można dodać, że konstytucja ta, wcale nie była pierwszą w Europie! W roku 1755 uchwalono bowiem konstytucję Republiki Korsykańskiej. Była to, de facto, pierwsza konstytucja na świecie, ale wszechobecne uwielbienie dla sami-wiecie-kogo każe nam sądzić inaczej ;)
Fryzjer - 10 Listopad 10, 16:37

O, nawet o tym nie wiedziałem :) . Zapewne olano ten "szczegół", ponieważ Korsyka już nie jest niepodległa. Często nagina się historię, aby była bardziej okazała, np. II wojna światowa zaczęła się nie tylko na Westerplatte, a strajki Solidarności rozpoczęły się nie od bandy Lecha w Gdańsku, tylko od strajku w Lublinie :) .

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group